Nasza Loteria

Zapalenie krtani

Redakcja
Na zapalenia krtani narażone są m.in. osoby, które z racji wykonywanego zawodu dużo i głośno mówią, np. nauczyciele.

Zapalenie krtani może objawiać się jako: ostre zapalenie błony śluzowej krtani lub przewlekłe zapalenie krtani.
Ostre zapalenie błony śluzowej krtani przejawia się chrypką i uczuciem pieczenia, łaskotania, zawadzania w gardle Objawy te zmuszają chorego do chrząkania i ciągłego kaszlu.


Krtań ma łącznie ok. 5 cm wysokości

Przyczyny

Przeziębienie, zapalenie gardła, tchawicy, oskrzeli, nagłe oziębienie krtani, nadmierny wysiłek głosowy, przebywanie w suchym, zakurzonym powietrzu.
Leczenie polega głównie na unikaniu mówienia, nawet szeptem, przez kilka dni. Niedozwolone jest palenie tytoniu, picie alkoholu, spożywanie ostrych i gorących potraw. Pomieszczenia, w których przebywa chory powinny być często wietrzone. Wskazane jest stosowanie kilka razy w ciągu doby okładów na szyję (wysychających – np. z gazą bez ceratki) z letniej wody. Przy zapaleniu krtani nie jest konieczne płukanie gardła czy robienie inhalacji. Stosuje się natomiast leki wykrztuśne.
Przewlekłe zapalenie krtani rozwija się niepostrzeżenie, często w następstwie ostrego, niewyleczonego zapalenia błony śluzowej krtani. Przyczyny jego mogą być takie same, jak w przypadku ostrego zapalenie błony śluzowej krtani.

Objawy

Uporczywa chrypa i kaszel, czasem bezgłos, łatwe męczenie się głosu, uczucie drapania i zasychania w gardle.

Leczenie

W terapii stosuje się: pędzlowanie błony śluzowej krtani słabymi roztworami azotanu srebra, inhalacje, podawanie środków wykrztuśnych. Zalecane jest leczenie klimatyczne. Zapalenie krtani przebiegające z zajęciem błony śluzowej tchawicy spotyka się najczęściej u dorosłych. Błona śluzowa krtani i tchawicy ulega infekcji wirusowej, a głównym objawem zakażenia jest wzmożone wydzielanie śluzu oraz zaleganie gęstej wydzieliny w tchawicy.
Leczenie polega na stosowaniu leków rozrzedzających wydzielinę. Leczeniu sprzyja też przyjmowanie większej ilości płynów i dbanie o dostateczne nawilżanie pomieszczeń w okresie grzewczym. Niekiedy, przy bardzo nasilonej duszności, wskazana jest hospitalizacja.
Zupełnie inaczej zapalenia krtani przebiegają u dzieci. Luźna tkanka łączna krtani małego dziecka podatna jest na obrzęk i stany skurczowe, co powoduje, że choroba objawia się silną, nagłą dusznością. Szybko narastająca duszność, „szczekający" kaszel, wysoka gorączka, wdech powietrza, któremu towarzyszą odgłosy „piania koguta" wymagają nagłej interwencji lekarza.

Ziółka na katar, kaszel i przeziębienie

Lipa – obniża gorączkę, działa napotnie, łagodzi katar
Czarny bez – obniża gorączkę, działa napotnie i przeciwbólowo, ma właściwości przeciwzapalne, pomaga też przy katarze
Mięta pieprzowa – obniża gorączkę
Owoc kopru włoskiego – działa wykrztuśnie
Podbiał – ma działanie przeciwkaszlowe
Rumianek – działa przeciwzapalnie, stosowany w inhalacjach zmniejsza katar
Ziele tymianku – działa wykrztuśnie i bakteriobójczo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski