W leczeniu przewlekłego zapalenia ucha środkowego niezbędne jest w razie wycieku płukanie przewodu słuchowego zewnętrznego, a następnie osuszanie go za pomocą saka, miejscowa antybiotykoterapia oraz leczenie przewlekłych zmian zapalnych w górnych drogach oddechowych.
Przewlekłe zapalenia ucha środkowego, tzw. perlakowe, powstaje, gdy ze złuszczonego nabłonka, mas cholesterolowych, zaschniętej wydzieliny i bakterii tworzy się perlak – niebezpieczna zmiana rozrastająca się i powodująca zniszczenie okolicznych tkanek: kości, kosteczek słuchowych, nerwów. Jedynym sposobem postępowania w tym przypadku jest zabieg operacyjny.
Powikłania
Jednym z najczęstszych powikłań jest ostre zapalenie tzw. wyrostka sutkowatego. Pacjent odczuwa pulsujący ból za uchem, a z przewodu słuchowego sączy się obfita ropna wydzielina. Stwierdza się wówczas obrzęk i bolesność okolicy wyrostka oraz perforację błony bębenkowej. Taki stan jest sygnałem do natychmiastowego umieszczenia chorego w szpitalu – konieczny będzie zabieg operacyjny.
Wśród innych powikłań zapaleń może wystąpić: zapalenie opon mózgowych, ropień zewnątrzoponowy, ropień mózgu, zapalenie błędnika, porażenie nerwu twarzowego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?