Ostre zapalenie występuje głównie w okresie sezonu infekcyjnego, w okresie jesienno–wiosennym, a także w przebiegu wielu chorób zakaźnych (m.in. płonica, odra, ospa wietrzna). Sprzyjają mu również inne choroby laryngologiczne, takie jak: zapalenie zatok, krwiak jamy bębenkowej i jej uraz, urazy kości skroniowej oraz stan po wycięciu migdałków podniebiennych.
Przyczyny
Poprzedzająca infekcja górnych dróg oddechowych sprzyja szerzeniu się infekcji bakteryjnej przez trąbkę do ucha środkowego.
Objawy
Nagły ból ucha, gorączka (może być przebieg bezgorączkowy), wysięk z nosa, kaszel, pogorszenie się słuchu, drażliwość dziecka – niekiedy jedyną wskazówką jest brak apetytu u dzieci i napadowy płacz.
Drobnoustroje powodują powstanie obrzęku błony bębenkowej (głównej części ucha środkowego). Zbierająca się tam wydzielina uwypukla błonę bębenkową oddzielającą ucho środkowe od zewnętrznego i w ostateczności może spowodować jej przerwanie – laryngolodzy mówią wtedy o perforacji. Wówczas z ucha zaczyna sączyć się wydzielina (ustępują wówczas przykre dolegliwości bólowe).
Leczenie
Głównie antybiotykowe. Oprócz antybiotyków stosuje się też leki przeciwbólowe i kropelki do nosa, obkurczające błonę śluzową. W niektórych przypadkach nacina się uwypukloną błonę bębenkową, co przynosi ulgę w dolegliwościach. Zabieg przeprowadza laryngolog.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?