Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zapiski wariatki" - niezwykła wystawa w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"zapiski wariatki" w MOCAK-u do 30 marca
"zapiski wariatki" w MOCAK-u do 30 marca Anna Kaczmarz / Polska Press
Niezwykłą wystawę prac Aleksandry Młynarczyk-Gemzy poświęconych doświadczeniom związanym z byciem kobietą, artystką oraz osobą ze zdiagnozowaną chorobą psychiczną można do 7 kwietnia zobaczyć w bibliotece Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Nowe wagony w PKP Intercity

od 16 lat

Pochodząca z Żywca Aleksandra Młynarczyk-Gemza to artystka multimedialna, fotografka, performerka. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zdobywczynią licznych stypendiów i wyróżnień artystycznych. Na co dzień pracuje w galerii sztuki współczesnej. Obecnie również pisze doktorat ze sztuki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Artystka jest także osobą z diagnozą F.20, czyli schizofrenią z komponentem afektywnym.

W ubiegłym roku, nakładem wydawnictwa Znak, ukazała się debiutancka powieść Aleksandry Młynarczyk-Gemzy pod tym samym tytułem, jaki nosi wystawa.

Książka "Zapiski wariatki" ukazuje doświadczenia odnoszące się do różnych aspektów życia: bycia kobietą, artystką, osobą ze zdiagnozowaną chorobą psychiczną. Ta bardzo prywatna i poruszająca historia to manifest wiary w sztukę, która pozwala dotknąć granic tożsamości i zbliżyć się do innego, także tego w nas samych.

"Zawsze wydawało jej się, że będzie musiała się ukrywać. Bo pochodzi z prowincji, nie modli się, jest rozwódką i żyje w konkubinacie z obcokrajowcem, a zamiast dziecka ma wielkiego czarnego psa. Brakuje jej stałej pracy i oszczędności" - czytamy na okładce debiutanckiej książki Aleksandry Młynarczyk-Gemzy. - "No i najgorsze – ma diagnozę psychiatryczną. To schizofrenia z komponentem afektywnym. Tajemnicze głosy, dziwne widzenia, pobyty w szpitalu, odjechane sny na kwetiapinie wkradają się w jej codzienność".

Powieść uchyla drzwi do świata, który stanowi tabu. Przełamuje stereotypy. Stanowi zapis walki o wyzwolenie spod stygmatyzacji klasowej i zdrowotnej. O samoakceptację i artystyczne uznanie.

Prace, które można zobaczyć w Bibliotece MOCAK-u, są ilustracjami do wybranych rozdziałów powieści "Zapiski wariatki". Książka i wystawa wzajemnie się dopełniają, co zostało podkreślone również formą otwarcia wystawy, jakim było performatywne czytanie fragmentów książki przez artystkę.

Wystawa "Zapiski wariatki" czynna jest w godzinach pracy biblioteki muzeum MOCAK (ul. Lipowa 4) - od 9.00 do 16.00, od poniedziałku do piątku. Prace Aleksandry Młynarczyk-Gemzy można będzie zobaczyć do 7 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Zapiski wariatki" - niezwykła wystawa w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski