Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaplanować karierę

Redakcja
Rozmowa z Katarzyną Kopiec z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie

Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, działające przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie, obchodzi w tym roku 10 lat istnienia. Jakie zmiany zaszły w ciągu tych lat?

 - Wciąż niezmiennie centrum zajmuje się bezpłatnym poradnictwem zawodowym dla mieszkańców Małopolski, jednak od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej bierzemy także udział w programie Eures, czyli w programie Europejskich Służb Zatrudnienia. W każdym WUP w Polsce, także i w naszym, jest doradca Eures, u którego można sprawdzić oferty pracy za granicą, uzyskać informacje na temat zatrudnienia, warunków życia i pracy, bezpiecznych wyjazdów do pracy w krajach Unii oraz Islandii, Norwegii, Księstwie Lichtenstein i Szwajcarii. Nabory są prowadzone co jakiś czas, teraz np. uczniowie i studenci mogą się starać o pracę wakacyjną w Niemczech.

 A na jakie wsparcie może liczyć ten, kto nie chce pracować za granicą?

 - Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej służy zainteresowanym indywidualnym poradnictwem oraz organizuje warsztaty grupowe, ale tylko dla osób dorosłych, które ukończyły 18 lat. Niekiedy organizujemy wprawdzie zajęcia warsztatowe albo dni otwarte dla uczniów szkół średnich lub gimnazjalnych, jednak generalnie świadczymy usługi dla osób dorosłych. Ludzie zgłaszają się do nas w różnych sytuacjach życiowych: potrzebują np. pomocy przy podjęciu decyzji o wyborze albo o zmianie zawodu, nie wiedzą, jak zaplanować swoją dalszą karierę, przychodzą, kiedy boją się, że stracą dotychczasową pracę i już wcześniej zastanawiają się, co mogliby robić innego. Zgłaszają się także osoby młode, tuż po skończeniu szkoły, przed którymi dopiero pierwsze, bardzo stresujące rozmowy z potencjalnymi pracodawcami, do których chcą się dobrze przygotować.

 W jaki sposób może im pomóc doradca zawodowy?

 - Pierwszy krok to lepsze poznanie swojego rozmówcy - jego wykształcenia, kwalifikacji, oczekiwań, a w końcu - marzeń. Służą do tego rozmowy, różnorodne kwestionariusze zainteresowań zawodowych oraz predyspozycji zawodowych, które pozwolą ocenić, w jakim obszarze zawodowym dana osoba najlepiej się sprawdzi, zrealizuje się. Dzięki pomocy profesjonalnych doradców możemy lepiej rozpoznać swoje predyspozycje zawodowe, zainteresowania i uzdolnienia; możemy określić swój cel zawodowy i zaplanować rozwój kariery albo w ogóle zaplanować tę karierę od początku. Liczba spotkań z doradcą nie jest limitowana, nie ma jakiegoś szablonu postępowania wyznaczającego konkretną liczbę godzin. Wszystko zależy od potrzeb danej osoby, od tego, jak długo takie rozmowy są konieczne.

 Czy taka osoba znajdzie w centrum oferty pracy?

 - Nie, ponieważ Wojewódzkie Urzędy Pracy nie zajmują się rejestracją bezrobotnych i nie gromadzą ofert pracy w Polsce. Jednak w sali informacji zawodowej dysponujemy stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu i każdy, kto do nas przychodzi, może skorzystać z portali, gdzie takie oferty znajdzie. Prenumerujemy także prasę codzienną i tam też można się zapoznać z ogłoszeniami o poszukiwaniu pracowników. W sali informacji zawodowej znajdują się również wszelkie pomocne publikacje: przewodniki po zawodach, informatory o szkołach i uczelniach, katalogi instytucji szkoleniowych, a przede wszystkim informacje o lokalnym rynku pracy. To bardzo ważne, czasem np. młoda osoba chce się kształcić w jakimś kierunku, a tymczasem zapotrzebowanie na wybrany przez nią zawód jest w naszym regionie znikome. Warto się wówczas zastanowić, czy dokonała słusznego wyboru, bo może korzystniej będzie coś zmienić. Korzystając u nas z Internetu, można wysłać CV do pracodawcy, można też porozmawiać z nim telefonicznie.

 Rozmowy z ewentualnym pracodawcą to stresujące przeżycie i należy się do niego dobrze przygotować. Jak centrum pomaga w takich przygotowaniach?

 - Najpierw doradca zawodowy pokaże, jak napisać bezbłędne CV, w którym można umiejętnie zaprezentować swoje zalety i umiejętności, następnie pomoże przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Każdy chętny ma możliwość wzięcia udziału w warsztatach, podczas których nagrywa się symulowaną rozmowę kwalifikacyjną danej osoby, a potem się to odtwarza, omawia błędy i niedociągnięcia. Czasem pozornie drobna rzecz, np. ubiór, gestykulacja, używanie niepotrzebnych słów, może przynieść negatywny efekt.

 Na warsztatach jest też poruszana inna tematyka.

 - Mamy bogatą ofertę zajęć warsztatowych, cały czas dostępną na naszej stronie internetowej. Forma warsztatów jest aktywna, nie są to wykłady; każdy uczestnik bierze w nich czynny udział.

 W grudniu mamy jeszcze np. warsztaty przygotowujące do rozmowy kwalifikacyjnej z pracodawcą. W naszym zespole zamiejscowym w Nowym Sączu planowane są warsztaty "Pociąg do kariery", a w zespole w Tarnowie - "Internet narzędziem poszukiwania pracy". Można też wziąć udział w warsztatach, na których dowiemy się krok po kroku, jak założyć własną działalność gospodarczą. W WUP można też uzyskać informacje, gdzie można się zwrócić po środki z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na rozkręcenie własnego biznesu.

 Rozmawiała: Dorota Dejmek

 Kontakt

 Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej

 - Kraków, plac Na Stawach 1,

 tel. 012-424-07-38,

 e-mail: [email protected]

 - Nowy Sącz, ul. Węgierska 146,

 tel. 018-442-94-90

 e-mail: [email protected]

 - Tarnów, al. Solidarności 5-9,

 tel. 014-626-99-40,

 e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski