MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaplanować macierzyństwo

DD
Na całym świecie corocznie 80 milionów kobiet zachodzi w nieplanowaną ciążę, a 20 milionów kobiet ryzykuje niebezpieczną aborcję, w wyniku której umiera 68.000 z nich. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet młodych, w tym nastolatek. Zdaniem specjalistów, najlepsze efekty w prewencji nieplanowanych ciąż, jak również zakażeń przenoszonych drogą płciową, może dać wysokiej jakości edukacja seksualna młodzieży, dotycząca m.in. metod antykoncepcji. To dzięki pozyskanej wiedzy młoda kobieta może świadomie przygotować się do macierzyństwa.

Tymczasem najnowszy raport donosi, że 1 na 10 ciężarnych kobiet sama jest jeszcze dzieckiem, co może powodować zarówno problemy fizyczne, jak i emocjonalne zbyt młodej matki.
Dlatego specjaliści podkreślają potrzebę podjęcia szeroko zakrojonych działań edukacyjnych mających na celu uświadomienie młodzieży konieczności rozważnego podejścia do spraw związanych z życiem seksualnym. Taką międzynarodową kampanię edukacyjną zainaugurował 26 września Światowy Dzień Antykoncepcji. Polską edycję kampanii wspiera m.in. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.
Debatę zatytułowaną "Młodzież i odpowiedzialne podejście do spraw życia seksualnego" poprowadził cieszący się autorytetem społecznym prof. Zbigniew Izdebski, pedagog i seksuolog z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Mimo że tegoroczna kampania koncentruje się na życiu seksualnym młodzieży, należy pamiętać, że w naszym kraju edukacja w tej dziedzinie potrzebna jest również ludziom w późniejszym wieku - podkreśla prof. Izdebski.
Jak ocenia prof. Romuald Dębski z Samodzielnego Szpitala Klinicznego im. Prof. W. Orłowskiego w Warszawie, na świecie około 40 proc. wszystkich ciąż, to ciąże niechciane; od 30 do 40 proc. z nich jest przerywanych, często w niebezpiecznych warunkach. Według ginekologa, choć w Polsce ogólna liczba porodów spada, to obserwuje się wzrost liczby porodów wśród nastolatek. - To zjawisko nie jest jeszcze powszechne, ale musimy się liczyć z tym, że ponieważ wiek inicjacji seksualnej w Polsce stopniowo się obniża, to coraz więcej nastoletnich dziewcząt jest narażonych na zajście w nieplanowaną ciążę - podkreśla specjalista. Coraz większa liczba młodych osób będzie też zagrożona chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym AIDS.
Z danych przedstawionych przez prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że w 2005 roku średni wiek inicjacji seksualnej Polaków w wieku 15 - 49 lat wynosił 18,8 lat dla kobiet i 18 lat dla mężczyzn.
Badania 17- i 18-latków ujawniły natomiast, że 27 proc. chłopców oraz 17 proc. dziewcząt przeszło inicjację przed 15. rokiem życia. Wprawdzie 57 proc. nastolatków z tej grupy wiekowej przyznało się do stosowania jakichś zabezpieczeń w trakcie kontaktów seksualnych, ale często są one niewystarczające.
Według raportu specjalistów z ONZ (którzy odwiedzili nasz kraj na początku br.) dotyczącego sytuacji młodzieży w Polsce, jakość edukacji seksualnej jest u nas bardzo niska - np. zajęcia z zakresu edukacji seksualnej i wychowania do życia w rodzinie są programami nieobowiązkowymi w polskiej szkole. Raport przedstawicieli ONZ podkreśla, że aby zmniejszyć zagrożenia dla zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego w Polsce powinno się wdrożyć edukację seksualną do obowiązkowego programu szkoły. Ponadto, w raportach zagranicznych Polska jest wymieniana jako kraj o najniższej w Unii Europejskiej częstości stosowania nowoczesnych metod antykoncepcji i planowania rodziny.
- Niestety, typowa dla polskiej szkoły jest marginalizacja wiedzy na temat antykoncepcji. Sprowadza się ona głównie do promowania abstynencji seksualnej - podkreśla Beata Balińska reprezentująca Program Narodów Zjednoczonych na Rzecz Kobiet, UNDP Polska. Tymczasem według prof. Izdebskiego, statystyki wskazują, że Polska jest krajem dużego przyzwolenia na edukację seksualną w szkole - w 2005 r. opowiadało się za nią ponad 90 proc. ankietowanych!
Jak dodaje prof. Izdebski, z najnowszego raportu WHO dotyczącego wpływu edukacji seksualnej na zachowania młodych ludzi wynika, że nie wpływa ona na wzrost aktywności seksualnej, a może nawet opóźniać wiek inicjacji. Z raportu wynika ponadto, że edukację seksualną najlepiej zaczynać w grupie osób, które jeszcze nie rozpoczęły życia płciowego. Profesor zaznacza, że to korzystne działanie dotyczy programów edukacyjnych wysokiej jakości, takich, które uwzględniają kulturowy, religijny i społeczny kontekst danego kraju. - Światowy Dzień Antykoncepcji to niezwykle potrzebna kampania, która zwraca uwagę na to, jak ważne jest umożliwienie kobietom i mężczyznom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących wyboru właściwego momentu na macierzyństwo - komentuje prof. Izdebski. - Nieplanowana ciąża to problem powszechny, nie tylko w krajach uboższych, ale także w krajach rozwiniętych. (DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski