Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaplanuj już teraz Kraków przyszłości [WIDEO]

Piotr Drabik
Piotr Drabik
Jacek Majchrowski o Strategii Kraków 2030
Jacek Majchrowski o Strategii Kraków 2030 Autor: Piotr Drabik
O tym się mówi. Jak powinna wyglądać stolica Małopolski w 2030 roku? Urzędnicy zapytają o to mieszkańców między innymi podczas 24-godzinnego maratonu z pomysłami.

„Tu chcę żyć. Kraków 2030” - pod takim hasłem rozpoczęły się konsultacje społeczne nad nową strategią rozwoju stolicy Małopolski. - Musi być ona również dziełem mieszkańców, bo to oni na tym zyskają albo stracą - mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jego zdaniem dawna stolica Polski za 13 lat ma być piękna i bogata. - Miastem stać się miastem, w którym dobrze się żyje - podkreśla prezydent Majchrowski. W dotychczasowych uwagach do planów rozwoju miasta przewija się jedna myśl przewodnia:. Kraków nie powinien powiększać swojego obszaru, a rozwój miasta ma się skupić w istniejących granicach.

Na kolejne propozycje od krakowian urzędnicy czekają przez najbliższe tygodnie. Od wczoraj na stronie internetowej www.srk2030.pl można wypełniać anonimową ankietę na temat przyszłości miasta. Magistrat postanowił także odejść od tradycyjnych konsultacji społecznych. W Krakowskim Parku Technologicznym odbędzie się KrakHack, czyli pierwszy miejski hackathon.

Podczas tego 24-godzinnego maratonu 18 i 19 marca grupy mieszkańców będą szukać pomysł na ulepszenie Krakowa do 2030 r. - Wydarzenie skierowane jest głównie do młodych w przedziale 16-35 lat. Nagrodzimy 10 najlepszych propozycji podczas uroczystej gali - zapewnia Jacek Woźniak, wiceszef magistrackiego Wydziału Rozwoju Miasta. Rejestracja na KrakHack trwa na stronie www.krakhack.pl.

Prace nad strategią rozwoju miasta zostały podzielone na sześć obszarów tematycznych: inteligentna metropolia, nowoczesna gospodarka, kultura, jakość życia, kapitał społeczny i zarządzanie miastem.

Te zagadnienia mają mieszkańcom przybliżyć ambasadorowie. W te role wcielili się znani krakowianie m.in. Ewa Wachowicz, Bartosz Szydłowski i Zofia Gołubiew. - Chciałabym, żeby Kraków w 2030 r. był przewietrzony, pełen zieleni i wielokulturowy - komentuje Zofia Gołubiew, historyk sztuki i była dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. Zamierza ona szczególnie zaangażować do konsultacji seniorów. - Wykorzystajmy potencjał w nich drzemiący z korzyścią dla ich wnuków - zapowiada Zofia Gołubiew.

Na pomysły nie tylko starszych krakowian urzędnicy czekają na warsztatach #PatchWork2030. 5 i 6 kwietnia w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory spotkają się eksperci z dziedzin: kultura, kobiety, silver economy (usługi dla seniorów), outsourcing, ekspaci (specjaliści z zagranicy pracujący poza ojczyzną) oraz młodzi eksperci (głównie start-upy). O tym, skąd wziąć pieniądze na nową strategię rozwoju miasta, będą rozmawiać ekonomiści z całej Polski podczas konferencji naukowej zaplanowanej na 11 kwietnia.

Dopiero po konsultacjach strategia rozwoju Krakowa trafi pod głosowanie w Radzie Miasta.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski