Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty

PP
HISTORIA. Niewiele brakowało i Wadów mógł mieć swojego Prezydenta RP. W 1922 r. właściciel wsi Kazimierz Morawski, prof. filologii klasycznej i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, ubiegał się o najwyższe stanowisko w państwie.

Wybory głowy państwa 20 grudnia 1922 r. obyły się tuż po zabójstwie prezydenta Gabriela Narutowicza. Wtedy jednak Kazimierza Morawskiego, właściciela Wadowa, pokonał Stanisław Wojciechowski.

Wadów miał szczęście do wybitnych gospodarzy. Jednym z pierwszych był wojewoda krakowski Klemens Gryfita (XIII w.), kolejnym Spytko z Melsztyna, kasztelan biecki. Wszystkie znamienite postacie zostaną przedstawione na nowej wystawie w oddziale nowohuckim Muzeum Historycznego (os. Słoneczne 16).

- Z Wadowem związane było także środowisko naukowe Krakowa i reformatorów Akademii Krakowskiej, w tym Andrzej Badurski prof. medycyny, twórca pierwszego szpitala klinicznego w Krakowie oraz Szasterowie, rodzina aptekarzy i farmaceutów - podaje Maria Lempart, kurator ekspozycji.

Przygotowywana właśnie przez muzealników wystawa o Wadowie wpisuje się w cykl "Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty". W ramach tego cyklu prezentowane były Kościelniki, Pleszów, Łuczanowice, Ruszcza i Branice. Wernisaż odbędzie się 22 września o godz. 12. Będzie można zobaczyć pergaminowe dokumenty z XV w., fotografie z początku XX., portrety, grafiki i wszystko, co tylko wiąże się z tym miejscem. (PP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski