Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaproponuj patrona tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo

Paweł Stachnik
Wawel, siedziba generalnego gubernatora.
Wawel, siedziba generalnego gubernatora.
Muzeum Krakowa zaprasza do udziału w plebiscycie na patrona tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Kandydatury wybierać można z internetowego w Archiwum ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego.

Jak co roku we wrześniu w oddziale Muzeum Krakowa Ulica Pomorska odbędą się obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Tegoroczna ich edycja poświęcona będzie konspiracyjnemu ruchowi wydawniczemu - drukom, drukarniom oraz osobom zaangażowanym w wytwarzanie i rozpowszechnianie podziemnej prasy i ulotek w okupowanym Krakowie.

Zgodnie z tradycją Muzeum wybrało patrona obchodów. Został nim Tadeusz Jałocha, ps. „Kasper”. Był on pracownikiem Konspiracyjnych Wojskowych Zakładów Wydawniczych AK mieszczących się w willi w Kosocicach. W dobrze zorganizowanych Zakładach drukowano podziemne czasopisma różnych organizacji (m.in. „Małopolski Biuletyn Konspiracyjny”), ulotki broszury i książki (m.in. krajowe wydanie „Dywizjonu 303” Arkadego Fiedlera). „Kasper” brał udział w przygotowaniu dwóch słynnych fałszywych numerów dziennika „Goniec Krakowski”, wydanych w lipcu i grudniu 1943 r. Aresztowano go 3 sierpnia 1944 r., gdy wiózł do drukarni w Kosocicach furmankę z papierem. Niedługo później został zamordowany przez Niemców. Hitlerowcy willę spalili, a drukarnię zniszczyli.

Drugi patron tegorocznych Dni zostanie wybrany przez krakowian. Muzeum prosi o wskazanie propozycji spośród osób znajdujących się w internetowym Archiwum ofiar terroru nazistowskiego i komunistycznego na stronie

http://krakowianie1939-56.mhk.pl. Warunkiem jest, aby kandydat był osobą aresztowaną przez Niemców w okresie II wojny światowej. Propozycje należy przesyłać do 30 kwietnia na adres mailowy: [email protected]. Spośród zgłoszonych kandydatów patron zostanie wyłoniony w drodze otwartego plebiscytu. Wyniki poznamy 23 czerwca. Dla uczestników przewidziano nagrody rzeczowe.

Dni Pamięci Ofiar Gestapo to cykliczne wydarzenie organizowane od 2007 r. przez Muzeum Krakowa (wcześniej Muzeum Historyczne Miasta Krakowa). Placówka przypomina w nim krakowskie postacie i środowiska poddane prześladowaniom przez niemieckiego okupanta podczas ostatniej wojny. Poprzednie edycje poświęcone były m.in. konspiracyjnej aktywności Polskiej Partii Socjalistycznej w Krakowie, podziemnej działalności mieszkańców krakowskiej Krowodrzy, krakowianom ratującym Żydów czy represjom Gestapo wobec żołnierzy września 1939.

Patronami byli m.in. członek Szarych Szeregów hm. Wojciech Beliczyński, działacz socjalistyczny Stefan Rzeźnik, akowiec ppłk Stanisław Szuro, zakonnik o. Marceli Pasiecznik, ziemianin Leon Krzeczunowicz i oficer mjr Walery Krokay.

Dzień Pamięci jest obchodzony we wrześniu w związku z przypadającą wtedy rocznicą przejęcia przez niemieckie formacje policyjne Domu Śląskiego (13 września 1939 r.) przy ul. Pomorskiej 2. W umieszczonej tam siedzibie gestapo więziono, przesłuchiwano i torturowano wielu aresztowanych konspiratorów.

W obchodach biorą udział kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, uczniowie krakowskich szkół oraz mieszkańcy Krakowa i Małopolski. Program Dni Pamięci obejmuje zazwyczaj spotkania, wykłady, warsztaty, oprowadzania, gry miejskie oraz konferencję naukową. Przy ul. Pomorskiej 2 odbywa się uroczysty apel z udziałem żołnierzy Wojska

Polskiego i kombatantów. W tym roku Dni Pamięci odbędą się po raz 17.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaproponuj patrona tegorocznych Dni Pamięci Ofiar Gestapo - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski