Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy [NA ŻYWO] Uroczysta inauguracja nowej prezydentury [RELACJA]

Marek Majewski
Marek Majewski
Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy na prezydenta RP. Nowy prezydent złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Relacja z inauguracji nowej prezydentury w serwisie PolskaTimes.pl

20:14 Poniżej jeszcze nagranie ze spotkania z internautami. Wystąpienie trwało pół godziny, w tym czasie prezydent Andrzej Duda odpowiedział na kilka pytań użytkowników Facebooka. My już się z Państwem żegnamy. Dziękujemy za dzisiejszy dzień!

Posted by Andrzej Duda on 6 sierpnia 2015

17:10 To już koniec oficjalnych uroczystości. Zapis wideo ze wszystkich dzisiejszych wydarzeń można obejrzeć poniżej. Wieczorem jeszcze Andrzej Duda zaplanowane ma spotkanie z internautami na Facebooku.

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy | Relacja wideo z oficjalnych uroczystości

Źródło: prezydent.pl

16:55 Andrzej Duda przemawia do Polaków przed Pałacem Prezydenckim. - Tracimy powoli nasz kraj. Wtedy, kiedy znikają kolejne instytucje, szkoły, domy kultury. Może nie w Warszawie, ale w mniejszych miastach. - Mam świadomość obietnic, które złożyłem. One nie są trudne do spełnienia. Bardzo potrzeba nam odnowy, ale nie tylko w sytuacjach kryzysowych.

TVN24/x-news

16:50 - Andrzej Duda zaprezentował się jako europejski, młody i nowoczesny polityk. Zdał egzamin na piątkę w sześciostopniowej skali, bo niczym nie zaskoczył, nikomu szczęka nie opadła - ocenia umiejętności retoryczne nowego prezydenta Kazimierz Kik. Cała wypowiedź TUTAJ.

16:40 Około 16:30 Andrzej Duda miał zabrać głos przed Pałacem Prezydenckim. Spacer prezydenta jednak nieco się przedłuża.

16:15 Koniec uroczystości na placu Piłsudskiego. Andrzej Duda pieszo wraca do Pałacu Prezydenckiego.

16:08 Armand Ryfiński dość ostro na Twitterze o słowach Andrzeja Dudy

16:00 Prezydent przemawia do żołnierzy. - Dzisiejszy dzień to 101 rocznica wymarszu z Krakowa pierwszej kompanii kadrowej - przypomniał. - W rozkazie, który dla swoich chłopaków napisał wtedy marszałek Piłsudski było krótkie stwierdzenie: nie jesteście już strzelcami ani drużyniakami, wszyscy jesteście polskimi żołnierzami! Z tym rozkazem ruszyli w długą drogę, którą wszyscy uważali za beznadziejną. Oni śpiewali, że chcieć to móc z zwyciężyli. Zdobyli Polskę niepodległą. Polska odrodziła się w 1918 roku z ich krwi - mówił Duda.

- Chcę oddać wam głęboki szacunek. Także waszym bliskim, którzy dobrze widzą jak trudna jest to służba. Dziękuję, że służycie Polsce. Chcę, żebyście służyli jej bohatersko nadal. Dziś obowiązkiem władz wobec was i wobec RP jest modernizacja armii, żebyście mogli nie tylko walczyć sprawniej ale także być bezpieczni - kontynuował prezydent.

15:56 Andrzej Duda złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

15:53 Podniesiono na maszt Sztandar Prezydenta. Andrzej Duda oficjalnie przejął zwierzchnictwo nad polską armią.

15:47 Głos zabrał Tomasz Siemoniak. - To szczególny dzień dla polskiego wojska. W imieniu rządu i swoim chciałbym zadeklarować gotowość współpracy z prezydentem w dziedzinie bezpieczeństwa

15:45 Na placu Piłsudskiego zabrzmiał hymn Polski, a biało-czerwona flaga została wciągnięta na maszt.

15:43 Andrzej Duda dokonał przeglądu wojsk.

15:34 Andrzej Duda już na placu Piłsudskiego. Za chwilę rozpocznie się uroczyste przejęcie zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi.

15:00 Andrzej Duda z małżonką przyjechali do Pałacu Prezydenckiego. Prezydenta przywitały okrzyki "Witaj w domu!". Na parę prezydencką czekała kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego.

TVN24/x-news

TVN24/x-news

14:47 Tak wyglądały uroczystości na Zamku Królewskim. Relacja naszych reporterów:

Po uroczystym wejściu prezydenta do sali zgromadzeni odśpiewali hymn Polski. Dyrektor Zamku Królewskiego prof. Andrzej Rottermund wygłosił mowę powitalną, w której przypomniał, że uroczystość przekazania insygniów ma miejsce w gmachu, który „był i jest symbolem wolność, demokracji i suwerenności naszego państwa”. - To symbol najważniejszych dla Polaków wartości – dodał Rottermund.

Proklamację przekazania insygniów odczytał Jerzy Buzek, członek Kapituły Orderu Orła Białego w proklamacji. Następnie prezydent symbolicznie położył rękę na orderach i wygłosił przemówienie. - To chwila wielkiego zaszczytu. Oto stałem się kawalerem dwóch największych w Polsce orderów – rozpoczął Duda.

Podkreślił, że Order Orła Białego jest symbolem wolności wręczanym w chwilach, kiedy Polacy „wierzyli, że mieszkają w wolnym kraju”. Zauważył, że tradycja Orderu Odrodzenia Polski jest krótsza, lecz równie zaszczytna.

Prezydent zapewnił że będzie starał się „nawiązywać wraz z kapitułami do najlepszych tradycji orderów”, tak aby otrzymywali je ludzie, którzy mogą poszczycić się wielkimi zasługami dla kraju. Stwierdził,, że traktuje przejęcie insygniów jako wielkie zobowiązanie również dlatego, że „nie ma dziś poczucia, że na nie zasłużył”, jednak będzie starał się pełnić swoją funkcję tak, aby na koniec prezydentury Polacy mogli stwierdzić, że „jest ich godny”.

CENTER ANDRZEJ DUDA W ZAMKU KRÓLEWSKIM: ZROBIĘ WSZYSTKO, BY ZASŁUŻYĆ NA ORDERY, KTÓRE DZIŚ OTRZYMAŁEM

VIDEO https://get.x-link.pl/0ed21969-5549-2117-4975-626fbd4ec967,5c1ebcc0-b237-5efe-6873-9f00bab27633,embed.html

CENTER TVN24/x-news

Po wygłoszeniu przemowy prezydent przyjął gratulacje od dostojników państwowych, w tym marszałków i wicemarszałków Sejmu i Senatu, przedstawicieli rządu na czele z premier Ewą Kopacz, prezesa Trybunału Konstytucyjnego, przedstawicieli związków wyznaniowych. Po zakończeniu części oficjalnej zgromadzeni przeszli do Skarbca, gdzie prezydent podjął ich lampką wina.

Na sali byli obecni m.in. premier Ewa Kopacz, wicepremier Janusz Piechociński. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Beata Szydło, Krzysztof Szczerski, Zbigniew Ziobro, Wanda Nowicka, były premier Jerzy Buzek, rodzice prezydenta, jego żona oraz córka, które przed przyjściem zmieniły ubranie.

14:22 Zagraniczne media komentują dzisiejsze uroczystości i orędzie. Podkreślają, że zwycięstwo konserwatywnego Dudy nad byłym prezydentem Bronisławem Komorowskim było dużym zaskoczeniem i znakiem, że polska polityka zaczyna zmierzać "na prawo". "The Wall Street Journal" nazywa inauguracyjną przemowę nowego prezydenta "zaskakująco żarliwą". "The Guardian" zauważa, że nowy prezydent ogłosił, że nie będzie bał się mówić głośno i zdecydowanie na forum międzynarodowym o tym, czego Polska chce i potrzebuje. Portal Politico zauważa brak Donalda Tuska na zaprzysiężeniu. "Nie ma dużej miłości w kręgach polskiej elity politycznej" - czytamy.

14:07 Trwają uroczystości na Zamku Królewskim - przekazanie odznak Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski. Poniżej znajdziecie zapis wideo wszystkich wcześniejszych wydarzeń, związanych z inauguracją prezydentury Andrzeja Dudy, oraz transmisję na żywo.

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy | Uroczystości na Zamku Królewskim | Transmisja na żywo

Źródło: prezydent.pl

13:40 Podczas mszy świętej w warszawskiej archikatedrze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki mówił, że Kościół nie pragnie uczestniczyć w rządzeniu Polską. Prosił również zebranych o błogosławieństwo i modlitwę w intencji nowego prezydenta. Relacja naszego reportera:

Mszę w intencji nowo zaprzysiężonego prezydenta Andrzeja Dudy oraz Ojczyzny, zainaugurował metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. - Upraszajmy dla prezydenta ducha miłości i ducha pokory - zwrócił się do uczestników mszy.

Kraków również modlił się za Andrzeja Dudę:

VIDEO https://get.x-link.pl/0ed21969-5549-2117-4975-626fbd4ec967,ce1e677a-6123-8ff1-5722-23c08ab8b16e,embed.html

CENTER TVN24/x-news

- Kierujemy teraz nasze myśli ku Bogu, prosząc Go o wszelkie błogosławieństwo dla pana prezydenta, a razem z nim o wszystkie konieczne dary Ducha Świętego, aby mógł on jak najowocniej w obszarze swoich specyficznych zadań angażować się ze wszystkich swoich sił w poszukiwanie i urzeczywistnianie tego, co służy dobremu funkcjonowaniu całej wspólnoty obywatelskiej naszej ojczyzny - mówił na wstępie abp Gądecki. - Poprzez swoje nauczanie Kościół nie pragnie uczestniczyć w rządzeniu Polską – zapewnił.

Następnie została przez Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka wygłoszona homilia. - Działanie na rzecz wspólnoty jest częścią duchowości, która prowadzi do wzrastania i dojrzewania – stwierdził abp Polak.

Nawiązał też do nauczania Jana Pawła II o szacunku i godności wobec każdego człowieka. Duchowny apelował też o społeczny spokój i bezpieczeństwo. - Troska o dobro wspólne domaga się pokoju społecznego, bezpieczeństwa i stabilności. Nie wolno ich narażać przez nieprzemyślane działania i uleganie pokusie postępowania w sposób niegodny - powiedział prymas Polski.

Abp Polak w trakcie homilii nawiązał także do treści złożonej przez nowego prezydenta przysięgi. - Wypełnienie tych zobowiązań staje się praktycznym wyrazem troski o dobro wspólne, a przez to doskonałą formą miłości, jak mówi papież Franciszek – powiedział abp Polak. W mszy wzięli także udział metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Para prezydencka i zebrani goście przyjęli Komunię świętą, a wykonanie utworu "Boże coś Polskę" przez Chór Mariański zakończyło mszę. Po liturgii Andrzej Duda z małżonką składali w podziemiach archikatedry kwiaty na grobach prezydentów Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego oraz prymasa Józefa Glempa, a później przed sarkofagiem prymasa Stefana Wyszyńskiego.

13:17 Tłum ludzi wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia. Warszawiacy witają nowego prezydenta i jego żonę, którzy udają się właśnie z archikatedry na uroczystości do Zamku Królewskiego.


Fot. Grzegorz Jakubowski

13:14 Przy okazji Andrzej Duda potwierdził krążącą od dłuższego czasu informację, że szefową kancelarii prezydenta będzie posłanka PiS, Małgorzata Sadurska. Nowy prezydent dodał, że posłanka ma odpowiednie doświadczenie, bo przez kilka miesięcy 2007 roku była sekretarzem stanu w kancelarii premiera Jarosława Kaczyńskiego. Kim jest? Jej sylwetkę przybliżaliśmy kilka tygodni temu. Ten tekst możecie przeczytać po kliknięciu w zdjęcie.

13:08 Święto też na ulicach Warszawy. Tak ludzie witają nowego prezydenta. Jeszcze dziś będzie okazja lepiej poznać Andrzeja Dudę. Na godz. 16.30 zaplanowano spotkanie z sympatykami. O 19.30 nowy prezydent będzie odpowiadał na pytania internautów na Facebooku.

Posted by Andrzej Duda on 5 sierpnia 2015


Fot. Piotr Smoliński

12:46 Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wita prezydenta Andrzeja Dudę.

12:13 Rozpoczęła się msza święta w parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na Starówce w Warszawie. Msza odbywa się w intencji Ojczyzny i inaugurującego służbę prezydenta Andrzeja Dudy.

Para prezydencka zasiadła tradycyjnie po lewej stronie, patrząc od strony ołtarza, przystrojonego w kwiaty anturium. Zanim para poszła na przydzielone jej miejsca, przywitał ją proboszcz parafii ks. Bogdan Bartołd.

Pieśń wstępną wykonał Chór Mariański z Krakowa, który odpowiada za oprawę muzyczną mszy. Następnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, hymn Polski.

Wewnątrz katedry jest bardzo duszno, co widać po wachlujących się zebranych. Wśród zebranych jest zgodnie z tradycją była para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy. Obecni są również m.in Jarosław Kaczyński, Beata Szydło i Lech Wałęsa.

Mszę świętą inaugurującą prezydenturę Andrzeja Dudy odprawia przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. W mszy wezmą także udział metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

Po liturgii Andrzej Duda złoży w krypcie archikatedry kwiaty na grobach prezydentów Gabriela Narutowicza, Ignacego Mościckiego oraz prymasa Józefa Glempa, a później przed sarkofagiem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Po uroczystej Mszy para prezydencka przejdzie do Zamku Królewskiego, gdzie Duda otrzyma odznaki Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

12:00 Orędzie, które Andrzej Duda wygłosił po złożeniu przysięgi, wzbudziło mieszane uczucia. Koalicja PO-PSL zarzuca nowemu prezydentowi, że wciąż prowadzi kampanię, tym razem parlamentarną. Innego zdania jest oczywiście Zjednoczona Prawica, której parlamentarzyści co kilka zdań Dudy na stojąco go oklaskiwali. Po ustępującym prezydencie Bronisławie Komorowskim i premier Ewie Kopacz widać było dyskomfort podczas zaprzysiężenia. Poseł PO, Marek Wójcik wyraził jednak nadzieję, że Andrzej Duda będzie prezydentem wszystkich Polaków i dobro kraju przedłoży nad własne konserwatywne poglądy.

AIP

11:49 Zaczyna się uroczysta msza w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Tymczasem nasz reporter relacjonuje to, co działo się w Sejmie:

Reakcje na orędzie prezydenta Andrzeja Dudy były mocno zróżnicowane - politycy PiS żywiołowo bili brawo, momentami na stojąco, posłowie PO wyglądali na obojętnych, a nawet znudzonych. Po złożeniu kwiatów pod tablicami pamiątkowymi w Sejmie, głowa państwa udała się do swojego gabinetu.

Podczas orędzia prezydenta Andrzeja Dudy aktywna była tylko część polityków zasiadających w ławach. Posłowie PiS reagowali żywiołowo niemal na każdą wypowiedź nowej głowy państwa, zaś politycy Platformy byli wyraźnie znudzeni, na bieżąco komentowali słowa orędzia, zajmowali się swoimi telefonami bądź podpierali się łokciami. Podczas gdy nowo zaprzysiężony prezydent mówił o niedojadających dzieciach, na sali dało się nawet słyszeć buczenie. Powściągliwe były również reakcje byłych prezydentów - Bronisława Komorowskiego i Lecha Wałęsy, nieco bardziej aktywny był Aleksander Kwaśniewski, z uśmiechem bijący brawo nowej głowie państwa.

CENTER Posłowie PO buczą podczas orędzia prezydenta Andrzeja Dudy
CENTER
CENTER VIDEO https://get.x-link.pl/0ed21969-5549-2117-4975-626fbd4ec967,5d6b6f72-c80d-943f-4747-e0790bf0be48,embed.html

Przez całą uroczystość i po jej zakończeniu w towarzystwie córki prezydenta, Kingi Dudy, przebywała posłanka PiS Małgorzata Sadurska, prawdopodobnie przyszła szefowa Kancelarii Prezydenta. W Sejmie pojawiła się również Marta Kaczyńska, córka, jak mówi sam Andrzej Duda, "jego politycznego mentora", Lecha Kaczyńskiego.

CENTER

Po zakończeniu ceremonii zaprzysiężenia przed Zgromadzeniem Narodowym pierwszy w sejmowym holu pojawił się były prezydent Lech Wałęsa, z sentymentem wspominający swoje zaprzysiężenie. Po chwili ustępujący prezydent Bronisław Komorowski został oficjalnie pożegnany przez swojego następcę, Andrzeja Dudę. Prezydenci wraz z małżonkami pozowali wspólnie do zdjęć i wzajemnie uścisnęli uścisnęli sobie dłonie, Andrzej Duda pocałował dłoń Anny Komorowskiej.

11:21 Zgodnie z planem, nowy prezydent złożył kwiaty pod tablicami upamiętniającymi zmarłych: marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, posłów i senatorów, ofiary katastrofy smoleńskiej oraz posłów poległych podczas wojny. Spotkał się także z członkami prezydium Sejmu i prezydium Senatu. Więcej zdjęć z Sejmu w naszej galerii.


Fot. Piotr Smoliński

10:59 "Dotrzymam zobowiązań wyborczych" - zapowiedział w swoim inauguracyjnym wystąpieniu nowy prezydent. Oto najważniejsze fragmenty orędzia Andrzeja Dudy.

Orędzie Andrzeja Dudy | Najważniejsze fragmenty wystąpienia w Sejmie

Źródło: Sejm/x-news

Inauguracyjne orędzie Andrzeja Dudy | Priorytety nowego prezydenta

Jestem człowiekiem niezłomnym, człowiekiem wiary. Zostałem prezydentem, ale nie zapomniałem o swoich zobowiązaniach, m.in., aby złożyć projekt ustawy obniżający wiek emerytalny. Wierzę, ze będę miał poparcie społeczne - powiedział Andrzej Duda. Polacy mówili mi o swoich troskach, odpowiadałem, uczyłem się przy nich tego, czego potrzebuje Polska - w bezpośrednim kontakcie z nimi. Jednym z podstawowych oczekiwań jest byśmy odbudowywali wspólnotę [...].

Proszę o wzajemny szacunek, byśmy szanowali nawzajem swoje prawa, mówię do polskich polityków, ale i do siebie. Tylko wtedy jeśli będziemy wspólnotą, naprawimy Polskę - powiedział Andrzej Duda. Budowa silnej, dobrze wyposażonej polskiej armii to podstawowa gwarancja suwerenności państwa i bezpieczeństwa obywateli. Prezydent ma współdziałać z ministrem obrony narodowej. Będziemy działać wspólnie. Wzmocnienie Sojuszu Północno-Atlantyckiego. Potrzebujemy większych gwarancji ze strony NATO, większej obecności NATO.

Inauguracyjne orędzie Andrzeja Dudy | Prezydent o polityce międzynarodowej

Polityka międzynarodowa to dobre stosunki z sąsiadami, one wzmacniają bezpieczeństwo. Tam gdzie sytuacja trudna powinniśmy podjąć zwiększone wysiłki. Trzeba szukać tego, co łączy, by w przestrzeni międzynarodowej też budować wspólnotę. Nasza polityka zagraniczna potrzebuje aktywności. To szukanie nowych partnerów - działanie na najbliższe lata. To też polityka wobec Polaków rozsianych na całym świecie. Podjąłem decyzję że w ramach kancelarii prezydenta powstanie biuro ds. Polaków za granicą. Trzeba ich wspierać, aby krzewili polską kulturę i aby młodzi o Polsce nie zapominali. To wielkie zadanie państwa. Problemem są wyjeżdżający młodzi ludzie. Ważne, by podnieść gospodarkę i młodzi ludzie mieli wsparcie od państwa, ale wtedy kiedy chcą. Trzeba stworzyć takie warunki. By młodzi mogli wrócić do Polski i tutaj się rozwijać.

Inauguracyjne orędzie Andrzeja Dudy | Prezydent o kulturze i roli państwa

Dziś polska kultura wymaga mecenatu ze strony państwa. Będzie miała patronat od prezydenta RP, którym dzisiaj zostaję. Zostałem wybrany przez naród. W ostatnich tygodniach ludzie podchodzą i mówią nie głosowaliśmy na pana, ale dobrze by było, gdyby wypełnił pan swoje zobowiązania. Wiele jest możliwe, jeżeli działamy razem i działamy zgodnie, jeżeli jesteśmy dla siebie życzliwi.

10:41 Pierwsze komentarze polityków do inauguracyjnego wystąpienia Andrzeja Dudy. Krzysztof Gawkowski z SLD chwali, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL gratuluje, Cezary Tomczyk z PO pisze o kampanii wyborczej i "małym" orędziu (twitt został usunięty, a poseł napisał chwilę później: "Myślę, że czasem warto się cofnąć w imię chwili. Dzisiaj jest naprawdę ważny dzień w historii Polski. Kolejne 5 lat to kolejne karty"), a John Godson... zastanawia się, czy zaprzysiężenie jest ważne.

Życzę wszystkiego dobrego Andrzejowi Dudzie. I chociaż nie jest to prezydent moich marzeń i mojego wyboru to mam nadziej...

Posted by Barbara Nowacka on 6 sierpnia 2015

10:26 Koniec wystąpienia Andrzeja Dudy. Teraz formalności, poseł Jagna Marczułajtis czyta protokół. Za chwilę u nas najważniejsze fragmenty orędzia.

10:22 Buczenie w Sejmie, kiedy nowy prezydent mówił o głodujących dzieciach. Poruszenie na Twitterze. Internauci zwracają też uwagę, że Andrzej Duda swoje przemówienie wygłasza bez kartki.

10:05 Prezydent Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym. Dodał: "Tak mi dopomóż Bóg". Teraz orędzie.

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy | Andrzej Duda składa przysięgę

Źródło: Sejm/x-news

10:03 Na salę plenarną wchodzi Andrzej Duda z żoną. Oklaski. Teraz hymn, marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska wita gości.

9:57 Wszyscy już na miejscach. Za 3 min. rozpocznie się zaprzysiężenie Andrzeja Dudy.

9:51 Czego Polacy życzą nowemu prezydentowi? Szybka sonda wśród mieszkańców Łodzi, Gdańska i Krakowa.

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy | Czego Polacy życzą nowemu prezydentowi?

Źródło: TVN24/x-news

9:38 Andrzej Duda - prezydent nadziei, ale i obaw. Zastanawiamy się, jak będzie wyglądać ta prezydentura i czy będzie to "prezydent wszystkich Polaków". Sam Andrzej Duda deklaruje taki właśnie kierunek. W "Gazecie Wyborczej" dziś list otwarty do tego właśnie, niechętnego nowemu prezydentowi środowiska:

[...] Będę prezydentem dialogu i porozumienia, a celem mojej prezydentury będzie praca na rzecz odbudowy wspólnoty Polaków. Polityczne spory, które są częścią demokratycznej debaty, nie mogą wzmacniać istniejących podziałów społecznych, osłabiać naszej wspólnoty ani działać destrukcyjnie na instytucje państwa. [...]
Niech uroczystość zaprzysiężenia będzie, niezależnie od różnic, naszym wspólnym świętem. Niech ten dzień będzie świętem całej naszej polskiej wspólnoty, której nieodłączną częścią są również Państwo, czytelnicy "Gazety Wyborczej". Niech rozpoczynająca się prezydentura dobrze przysłuży się naszej Ojczyźnie.

Jaka będzie prezydentura Andrzeja Dudy? Komentarze polityków

Źródło: AIP/x-news

9:06 Atuty Andrzeja Dudy? Dwa znamy już teraz. To córka i żona - Kinga Duda i Agata Kornhauser-Duda. Obie panie prezentują się świetnie i na pewno pomogą w ocieplaniu wizerunku nowego prezydenta.

8:35 W dzisiejszych uroczystościach w Sejmie wezmą udział m.in. byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, byli premierzy Jerzy Buzek, Jan Krzysztof Bielecki, Kazimierz Marcinkiewicz oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Zabraknie Donalda Tuska, który otrzymał zaproszenie jako były premier, a nie przewodniczący Rady Europejskiej, co - według Pawła Grasia, doradcy ds. politycznych i komunikacji w gabinecie przewodniczącego Rady Europejskiej - oznacza, że Andrzej Duda nie życzy sobie, by Tusk był na zaprzysiężeniu obecny i „tę decyzję prezydenta należy uszanować”.

Cimoszewicz: Tusk powinien być na zaprzysiężeniu. Ja też nie dostałem zaproszenia

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

8:18 Andrzej Duda, w odróżnieniu od swojego poprzednika, zamierza być prezydentem aktywnym i otwartym na ludzi. Wieczorem, już po oficjalnych uroczystościach, ma odbyć się spotkanie z internautami. Natomiast dwa dni po zaprzysiężeniu, prezydent... wraca do Dudabusa i rusza w Polskę. W sobotę odwiedzi województwa południowo-wschodnie. Chce w ten sposób podziękować Polakom za poparcie w wyborach.

8:02 Tak wygląda wyjątkowy, kaligrafowany egzemplarz konstytucji RP, na którą będzie przysięgał Andrzej Duda. Przez 3 miesiące pracowała nad nim krakowska artystka, Ewa Landowska. [CZYTAJ WIĘCEJ]

Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy | Wyjątkowy egzemplarz konstytucji RP

Źródło: TVN24/x-news

Tekst przysięgi:

Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem. [Tak mi dopomóż Bóg].

ZAPRZYSIĘŻENIE ANDRZEJA DUDY | PROGRAM UROCZYSTOŚCI

  • godz. 10.00 - przysięga Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym, orędzie nowego prezydenta w Sejmie
  • godz. 10.35 - złożenie kwiatów pod tablicami ku czci marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, posłów i senatorów, ofiar katastrofy smoleńskiej oraz posłów poległych podczas wojny
  • godz. 11.50 - msza św. w intencji Ojczyzny i prezydenta Dudy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela
  • godz. 13.30 - przejście pary prezydenckiej na Zamek Królewski
  • godz. 14.00 - przekazanie prezydentowi Andrzejowi Dudzie odznak Orderu Orła Białego i Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski na Zamku Królewskim
  • godz. 15.00 - powitanie Andrzeja Dudy w Pałacu Prezydenckim
  • godz. 15.30 - przejęcie przez prezydenta Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP na placu Piłsudskiego
  • godz. 16.30 - spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z sympatykami

Wideo

Materiał oryginalny: Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy [NA ŻYWO] Uroczysta inauguracja nowej prezydentury [RELACJA] - Polska Times

Komentarze 219

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
aus Masurenland

z korzeniami w Turcji, Afganistanu, Somalii albo Maroka....es ist gut, nicht wahr? A w najlepszym przypadku, synki Gastarbeiterow z Opola.

Z
Zmiany

wreszcie po leniwych spaślakach Bolku,Alku,Bronku ktoś młody ,ambitny, energiczny,kompetentny,rzetelny z wizją wiedzą,doświadczeniem i chęciami dobrych zmian

.

Najlepsze było jak Duda szedł złożyć kwiaty a ktoś zaczął krzyczeć kur...a weź się nie pchaj czy przesuń .........ciekawe kto to krzyczał

D
Deutsch-Oberschlesier

zastąpiło ją żydostwo galicyjskie Pierrwszy Teść RP Julian Kornhauser i jego pomiot Pierwsza Dama RP i córka

5 warchlaków

Ta gruba żydowska, spasiona świnia, analfabeta po studiach wyższych, nie znający żadnego języka obcego,oraz maciora i jej pięć
Warchlaków, znikli, jest nadzieja, że na zawsze.

w
wojas

życie tępiłem komuchów,kiedy narodziła się Solidarność narodziły się moje nadzieje na lepsze lecz ,bolek' oby zdechł pod płotem stoczni sprzedawczyk komuszy sprzedał moje idee razem komoruskiem, geremkiem i całą tą sitwą odrzuconą od koryta.Mam obecnie nadzieję że doczekałem się prezydenta moich marzeń i Polski jaka być powinna. Wszystkiego Najlepszego mój prezydencie

i
idzie

na dno to słychać bul,bul,bul,bulgotanieeeeeeeeeeeeee.

I
Igor Wojtczak

Najprościej powiedzieć, że się nie da bo nie ma kasy w budżecie - a każdy kto mówi inaczej to gruszki na wierzbie. Trzeba wiedzieć jak ją wydawać i skąd brać. PO skręciła grube miliony na Pendolino zamiast Pesy. O frankowiczach pieli, że banki padną, a w budżecie nie ma środków na pomoc. Tymczasem nagle jest to możliwe i będą głosować nad stosowną ustawą. PO ma w doopie zwykłych obywateli i ich problemy. Dopiero spadek sondaży spowodował, że nagle można i rozwiązania wcześniej niemożliwe są możliwe.

J
Joanna

Nie stanie, bo Prezydent Warszawy nie wyda na to zgody. Na szczęście, w Warszawie rządzi pani Gronkiewicz - Waltz, a nie jakiś dooda z prowincji. Swoją drogą, prezydent w Polsce nie ma żadnej władzy - to figurant. Ten jest podwójnym figuantem, bo sznurki od doody - marionetki trzyma kaczynski vel kartofel.

a
andrzej

Właśnie rozpoczęto I Nieustający Ogólnopolski Festiwal Dudziarzy

q
ququ

też się cieszę, że zmieniono prezydenta, ale dajmy już spokój. Dopóki Polacy nie zaczną działać wspólnie i solidarnie to będzie jak jest. Wiersz ciekawy ale leżącego się nie kopie przecież.
Dajmy już spokój z tymi podziałami, bo Polska to nie klub piłkarski, nie potrzebuje kiboli, nawet nie kibiców ale zawodników.

P
Pocałuj nas

w du.pę.

taki wiersz biały.

J
January

jak dogodzić folksdojczowi.

u
usłyszy?

tylko glonojady zgliszcz i resztek z PO

P
Pelagia

Platformiści na dobre zaczną buczeć na jesień, kiedy pójdą na dno. Ale, czy wtedy ktoś ich usłyszy?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3