ZAPYTAJ LEKARZA | Co to jest...

ZAPYTAJ LEKARZA | Co to jest tak zwana choroba brudnych rąk?

Anna Folkman

Echo Dnia Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

ZAPYTAJ LEKARZA | Co to jest  tak zwana choroba brudnych rąk?
Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: stronazdrowia@polskapress.pl
ZAPYTAJ LEKARZA | Co to jest  tak zwana choroba brudnych rąk?
Co to jest tak zwanachoroba brudnych rąk?

Profesor Miłosz Parczewski z Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego, Chorób Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych:
Choroba, potocznie nazywana chorobą brudnych rąk, to tak naprawdę szereg schorzeń przenoszonych tak zwaną drogą fekalno-oralną. Powoduje ona uciążliwe dolegliwości, a można ich uniknąć, po prostu zachowując odpowiednią higienę.
Chodzi o dotykanie różnych części ciała, zabrudzenie wydzielinami przewodu pokarmowego, które przenosi się z rąk do rąk, a potem z rąk do ust. Choroby brudnych rąk powstają przy nieodpowiedniej higienie osobistej, spożywaniu niemytych pokarmów, niewłaściwym przygotowaniu pożywienia i braku obróbki cieplnej. Najpopularniejsze choroby to salmonellozy, shigelloza, biegunki wirusowe. Niektóre z nich są chorobami odzwierzęcymi, ale przenoszą się również właśnie przez zabrudzenie rąk. To także wirusowe zapalenie wątroby typu A, o którym w Polsce ostatnio głośno się mówi. W ubiegłym roku mieliśmy epidemię tej choroby. Było to około 3,5 tysiąca przypadków, w tym roku jest ich dużo mniej, ale nadal więcej niż dwa, trzy lata temu. Chorobami brudnych rąk są także szeroko pojęte biegunki pokarmowe, związane są z nimi bakterie i wirusy - na przykład rotawirusy czy pałeczki E. coli.POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodęKomentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »