ZAPYTAJ LEKARZA | Czy serce rzeczywiście cierpi z powodu...

ZAPYTAJ LEKARZA | Czy serce rzeczywiście cierpi z powodu zanieczyszczonego powietrza?

red

Echo Dnia Świętokrzyskie

Echo Dnia Świętokrzyskie

ZAPYTAJ LEKARZA | Czy serce rzeczywiście cierpi z powodu zanieczyszczonego powietrza?
Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: stronazdrowia@polskapress.pl
ZAPYTAJ LEKARZA | Czy serce rzeczywiście cierpi z powodu zanieczyszczonego powietrza?
Alergolodzy i pulmonolodzy mówią o wpływie zanieczyszczeń powietrza na choroby układu oddechowego. Kardiolodzy również biją na alarm. Czy serce rzeczywiście cierpi z powodu zanieczyszczonego powietrza?

Profesor Krzysztof Jerzy Filipiak, internista, hipertensjolog, kardiolog:
Nie tylko serce, ale cały układ krążenia. Niektóre cząsteczki zanieczyszczonego powietrza, które zaostrzają choroby układu oddechowego, są groźne także dla układu sercowo-naczyniowego.
Dzieje się tak, ponieważ dostając się do naszych dróg oddechowych, dostają się również do naczyń krwionośnych, w których wywołują odczyn zapalny. Odczyn ten pobudza układ współczulny, doprowadza do przyspieszonego rozwoju miażdżycy bądź do destabilizacji istniejących już zmian miażdżycowych. Jeżeli dojdzie do pęknięcia blaszki miażdżycowej w naczyniu wieńcowym, mamy zawał serca, a jeżeli w tętnicy szyjnej - udar mózgu. Istnieją liczne dowody naukowe na to, że osoby żyjące w zanieczyszczonym środowisku mają zwiększone ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu.

Czy niekorzystny wpływ zanieczyszczeń powietrza na nasz organizm dotyczy tylko okresu jesienno-zimowego czy również wiosny i lata?

Profesor Krzysztof Jerzy Filipiak, internista, hipertensjolog, kardiolog:
Generalnie zanieczyszczenie powietrza ma większe znaczenie w okresie jesienno-zimowym. Wynika to głównie z naszej sytuacji makroekonomicznej. Palimy niskiej jakości węglem, w starych piecach, w mieszkaniach i domach, które są niedocieplone i często mają wady budowlane oraz konstrukcyjne. Żyjemy w kraju z gospodarką opartą na węglu jak żaden inny w Europie. Emisja zanieczyszczeń w okresie jesienno-zimowym jest wyższa. Na to też nakłada się pewna sezonowość zawałów serca i udarów mózgu w tym okresie roku. Gdy patrzymy na rankingi Światowej Organizacji Zdrowia, które pokazują, gdzie są najbardziej zanieczyszczone miasta, to w pierwszej dziesiątce, oprócz bułgarskich i rumuńskich, są głównie miasta polskie. A ostatnio do tego dochodzi też podpalanie wysypisk, co produkuje zanieczyszczenia gorsze od smogu.


POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodęKomentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »