Żar lał się na głowy

BK
Trzy złote medale kęckich kolarzy w jeździe na czas

Mistrzostwa Małopolski w Oświęcimiu

Tytuł mistrza Małopolski w jeździe na czas w kategorii elity zdobył Przemysław Niemiec, wychowanek kęckiego Sokoła, a obecnie kolarz włoskiej grupy zawodowej Amore e Vita Beretta. 18-kilometrowy dystans pokonał w czasie 21 min i 49 sek.
   Na starcie w Dworach, dzielnicy Oświęcimia stanęło w sumie we wszystkich kategoriach wiekowych ponad 100 zawodników. Oprócz kolarzy małopolskich do Oświęcimia przyjechały grupy ze Śląska i Podkarpacia. W silnej stawce dobrze spisali się kęczanie. Obok Niemca, jeszcze dwa razy stawali na najwyższym podium. Po jednym złotym medalu zdobyli zawodnicy Oświęcimskiego Towarzystwa Cyklistów oraz WLKS Krakusa Arge Kraków i KKCiM Smok Kraków.
   Trasa była płaska, ale bardziej niż konfiguracja terenu dawał się kolarzom we znaki upał. Rozgrzany asfalt momentami lepił się do kół. - Mistrzostwa rozgrywane były wprawdzie w godzinach popołudniowych, ale nie miało to specjalnie znaczenia, bowiem powietrze było nagrzane do granic i jazda w takich warunkach było naprawdę wyjątkową próbą wytrzymałości - mówi opiekun kęckich kolarzy Piotr Karkoszka, którego jednym z byłych podopiecznych jest właśnie Niemiec.
   Wychowanek Sokoła przyjechał do Oświęcimia prosto z Wyścigu Solidarności i bez wątpienia czuł w nogach trudy tamtej imprezy. Nie przeszkodziło mu to jednak sięgnąć po miano najlepszego w Małopolsce. W klasyfikacji ogólnej, do której liczono zawodników także spoza województwa małopolskiego zajął drugie miejsce, tracąc do Bartosza Kolendy (Grupa Kolarska Gliwice) 7 sekund.
   Tytuł wicemistrza Małopolski zdobył Tomasz Gustkowski (Górka Cement Mapei Trzebinia), a trzecie jego partner z grupy Piotr Śliwiński. Dla młodej grupy z Trzebini to na pewno znaczące sukcesy. Tuż za podium znalazł się Łukasz Kacorzyk z Olimpii Kęty.
   Rywalizację juniorów wygrał Tomasz Marczyński (WLKS Krakus Arge Kraków), który trasę 10 km przejechał w czasie 13 min 18 sek. Zawodnicy krakowskiego klubu dominowali w tej kategorii wiekowej, zajmując całe podium. Na 5 miejscu znalazł się Mateusz Legień z Olimpii Kęty.
   Sukcesem zawodnika z Kęt zakończył się wyścig wśród juniorów młodszych, w którym na starcie stanęło aż 37 kolarzy. Michał Jakubiec stanął najwyższym podium, pokonując trasę 10 km w czasie 14.58. Trzeci w tej kategorii był Jakub Placzki z Oświęcimskiego Towarzystwa Cyklistów 15.11.
   Najlepszym młodzikiem okazał się Mateusz Dzieżok (OTC Oświęcim), który na przejechanie 5 km potrzebował 8.39, wyprzedzając dwóch rywali z WLKS Krakus Arge. Tylko sekundy do brązowego medalu zabrakło Wojciechowi Handzlikowi z Olimpii Kęty.
   Taki sam dystans miały do pokonania dziewczęta, które rywalizowały w formule open. Najlepsza okazała się Sylwia Bardzik z kęckiej Olimpii, uzyskując czas 8.12 i wyprzedzając koleżankę z grupy Iwonę Honkisz.
   Swoich sił spróbowali także Mastersi. W pierwszej grupie Kazimierz Korcala z KKCiM Smok Kraków, niegdyś świetny torowiec, medalista MP.
   Wyniki mistrzostw Małopolski. Elita (18 km): 1. Przemysław Niemiec (Amore e Vita, Sokół Kęty) 21 min. 49 sek., 2. Tomasz Gustkowski 23.51, 3. Piotr Śliwiński (obaj Górka Cement Mapei Trzebinia) 24.27, 4. Łukasz Kacorzyk 24.50, 5. Roman Bardzik; juniorzy (10 km): 1. Tomasz Marczyński 13.18, 2. Piotr Zieliński 13.18, 3. Dawid Jagieła (wszyscy WLKS Krakus Arge Kraków) 13.53, 5. Mateusz Legień (Olimpia Kęty) 14.08; juniorzy młodsi (10 km): 1. Michał Jakubiec (Olimpia Kęty) 14.58, 2. Daniel Baran (WLKS Krakus Arge) 15.07, 3. Jakub Placzki 15.11... 5. Mateusz Fikus 15.45, 6. Krzysztof Sporek 15.57, 7. Jan Grzempa (wszyscy OTC Oświęcim) 16.09; młodzicy: 1. Mateusz Dzieżok (OTC Oświęcim) 8.39, 2. Rafał Majka 9.33, 3. Michał Majka (obaj WLKS Krakus Arge) 9.46, 4. Wojciech Handzlik 9.47, 5. Mateusz Bury9.59, 6. Bartłomiej Sanak (wszyscy Olimpia) 10.15.
   Kobiety (5 km): 1. Sylwia Bardzik 8.12, 2. Iwona Honkisz (obie Olimpia Kęty) 8.52, 3. Agata Jazic (KK Beskid Krynica) 8.53, 4. Beata Honkisz (Olimpia) 9.04.
   Masters I: 1. Paweł Rusin 15.14, 2. Grzegorz Wawak (obaj Oświęcim); Masters II (10 km): 1. Kazimierz Korcala 14.21, 2. Adam Frasiński (obaj KKCiM Smok Kraków) 14.28, 3. Witold Filas (KKS Beskid Krynica) 15.23... 5. Adam Sanak (Wola), 6. Czesław Rusin (Chełmek), 8. Grzegorz Grzempa (Oświęcim).