Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zarabie dla młodych

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Gdów. Przygotowania do ŚDM nabierają tempa. Centrum wydarzeń stanie się obszar nad Rabą. Powstanie tam miasteczko żywieniowie

Od wiosny tego roku liczba uczestników Światowych Dni Młodzieży, którzy mają gościć w gdowskim rejonie to rosła, to malała. Ostatnie informacje mówią o tym, że gmina Gdów musi przygotować się na przyjęcie blisko 4000 pielgrzymów. Ponad połowa z nich - będą to najprawdopodobniej Włosi i Hiszpanie - zamieszka w szkołach i remizach strażackich, natomiast ok. 1800 osób znajdzie zakwaterowanie u osób prywatnych.

Na gdowskim Zarabiu będzie szczególnie tłoczono w dniach 26-29 lipca. Stanie tam wtedy tzw. miasteczko żywieniowe (za jego organizację odpowiada gdowska parafia), wydające posiłki dla osób, które wykupiły pakiety pielgrzyma.

Teren nad Rabą będzie w tych dniach także scenerią międzynarodowego festiwalu młodych, m.in. spotkań modlitewnych i imprez kulturalnych. - 27 lipca w godzinach popołudniowych nie zabraknie tam wydarzeń, które przybliżą pielgrzymom naszą kulturę i region. Na ten dzień specjalny program przygotowują: Zespół Pieśni i Tańca Zręczyce, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów i Kapela Regionalna Gdowianie. Wystąpią też Chór Cud i Przyjaciele oraz zespoły Argento, Dejm i EKG Band, a Ja-nusz Gajec da koncert na fletni pana. Gościem specjalnym będzie grupa Full Power Spririt, grająca muzykę chrześcijańską, głównie w stylu hip-hop - wylicza Maciej Gibała z Urzędu Gminy w Gdowie. Dodaje, że podczas „gdowskich ŚDM” będą też atrakcje sportowe oraz różnorodne animacje z udziałem pielgrzymów i wolontariuszy.

Rada Gminy Gdów zabezpieczyła na działania związane z ŚDM 40 tys. zł. - Czy te pieniądze wystarczą? Dziś trudno to przewidzieć, ale taka właśnie kwota „wyszła” nam ze wstępnych obliczeń - twierdzi wójt Gdowa, Zbigniew Wojas.

Z umowy, którą Gdów podpisał z Komitetem Organizacyjnym ŚDM wynika, że gmina zapłaci z własnych pieniędzy m.in.: za sprzątanie i wywóz śmieci, wodę zużytą przez pielgrzymów, przygotowanie nagłośnienia na potrzeby festiwalu młodych na Zarabiu oraz ustawienie na tym obszarze dziesięciu dodatkowych przenośnych toalet.

Gdów zobowiązał się także do przygotowania w językach włoskim i hiszpańskim: folderów, map z najważniejszymi punktami turystycznymi i różnymi instytucjami oraz ulotek z informacjami istotnymi dla pielgrzymów. Gmina zapłaci również za przygotowanie okazjonalnych kartek pocztowych i banerów informacyjnych dla mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski