Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żarówki czy halogeny?

Redakcja
Oświetlenie domu czy mieszkania stanowi bardzo ważny element komfortu. Projektując we własnym zakresie rozplanowanie punktów świetlnych, musimy brać pod uwagę, jaki rodzaj światła jest potrzebny w danym pomieszczeniu. Czy ma to być światło jasne, ostre, pozwalające dobrze czytać lub pracować, czy też może być rozproszone, delikatne, ułatwiające nam relaks?

Oświetlenie wnętrz

     
     Rodzaj zainstalowanego światła należy dostosować do stylu, w jakim urządziliśmy pokój, kuchnię czy jadalnię. Czy porozwieszać w mieszkaniu tradycyjne lampy i kinkiety, czy sięgnąć po bardziej nowoczesne rozwiązania? Na wiele z tych pytań nasi Czytelnicy muszą odpowiedzieć sobie sami. Przed podjęciem decyzji warto zajrzeć do dużych hipermarketów oferujących wiele materiałów wykończeniowych, w tym także lampy, kinkiety, reflektorki, oprawy oświetleniowe oraz zestawy do samodzielnego montażu systemów oświetlenia halogenowego.

Zrób to sam

     Samodzielny montaż oświetlenia halogenowego w domu może wykonać zdolny majsterkowicz. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa, by zamontowane przez nas lampki nie okazały się w efekcie "bombą z opóźnionym zapłonem". Po pierwsze, trzeba wiedzieć, że reflektorki halogenowe są niskonapięciowym źródłem światła, tzn. pracują zasilane napięciem 12 V. Oznacza to, że w żadnym wypadku nie należy ich podłączać bezpośrednio do sieci, ponieważ albo żarówka spali się od razu, albo spowoduje zwarcie i wybije bezpiecznik. Do zasilania żarówek halogenowych stosuje się transformatory. Mają one różne gabaryty i różną moc. W kompletnych oprawach oświetleniowych są one umieszczane w podstawie lampki biurowej, we wtyczce sieciowej lub też w przypadku opraw podsufitowych w ozdobnej osłonie. Jeśli jednak decydujemy się na samodzielny montaż halogenów, np. w kuchni czy biblioteczce, należy poprosić sprzedawcę o dobranie nam odpowiedniego transformatora do naszych halogenów. Chodzi przede wszystkim o jego moc, która musi być co najmniej równa, a najlepiej większa od łącznej mocy zasilanych lampek. I tak np., jeśli chcemy zamontować trzy halogeny, z których każdy ma moc 20 W, to zasilający je transformator powinien mieć moc co najmniej 60W (3x20W). Przy instalowaniu oświetlenia halogenowego należy bardzo uważać, by nie pomylić uzwojeń transformatora - pierwotnego z wtórnym. Ich odwrotne podłączenie do sieci może mieć bardzo przykre konsekwencje. Trzeba więc uważnie sprawdzać oznaczenia fabryczne uzwojeń transformatora.
     Żarówki halogenowe wytwarzają w trakcie świecenia dużą ilość ciepła, dlatego też wybierając miejsce ich montażu trzeba unikać tych, w których wysoka temperatura opraw mogłaby zaszkodzić. Instalując halogeny w łazience lub innych wilgotnych pomieszczeniach, należy zaopatrzyć się w oprawy wodo- lub bryzgoszczelne.

Na szynach i linach

     Żarówki halogenowe mogą dawać różne efekty świetlne. Zależnie od ukształtowania zwierciadła krąg światła będzie miał większą lub mniejszą średnicę, a tzw. odbłyśnik nada oświetleniu barwę. Za pomocą takich żarówek łatwo wydobędziemy różne elementy pomieszczenia.
     Jednym z ciekawszych rozwiązań dostępnych na rynku jest halogenowy system linkowy. Składa się on z trzech elementów: linek metalowych (stanowiących zarówno konstrukcję, jak i przewody zasilające), punktów świetlnych (żarówki halogenowe z odbłyśnikami umieszczane na metalowych wysięgnikach w dowolnym punkcie linek) i transformatora. Każdą z tych części można kupić osobno i w dowolny sposób całość zmontować lub też kupić w komplecie do samodzielnego montażu. System ten znakomicie komponuje się w każdym pomieszczeniu.
     Jeszcze wygodniejszy w zastosowaniu jest szynowy system halogenowy. Można go umieścić w każdym miejscu sufitu czy ściany albo częściowo oddalić od podłoża. Uzyskamy tym samym ciekawe efekty, całkowicie rozjaśnimy pomieszczenie albo podkreślimy światłem jego fragmenty. Reflektorki halogenowe w nowoczesnym systemie szynowym można przesunąć w dowolne miejsce szyny. Ten rodzaj oświetlenia pasuje głównie do nowoczesnego wystroju wnętrz.
     Według najnowszych tendencji w urządzaniu wnętrz nie oświetla się pomieszczeń światłem górnym, lecz przy użyciu dużej ilości kinkietów, lamp bocznych, stojących. Światło nie powinno być skoncentrowane w jednym miejscu, ale rozłożone na wiele mniejszych punktów.
     Bardzo ciekawie wygląda pokój z lampą świecącą światłem odbitym od sufitu. Jeśli zainstalujemy w niej żarówkę halogenową o mocy 300 W, dającą efekt świecenia równy 500 W, to wnętrze otrzyma odpowiednio dużą, łagodną dla oczu jasność. Lampy stojące są wykonywane w wielu ciekawych wzorniczo kształtach i kolorystyce, dlatego też można je z powodzeniem dobrać zarówno do nowoczesnego wnętrza, jak i do domu pełnego antyków i staroci.
     Ze względów energooszczędnych do wszystkich opisanych powyżej systemów i lamp używa się różnego rodzaju ściemniaczy. Do oświetlenia halogenowego są to specjalne, elektroniczne ściemniacze, pozwalające na płynną regulację mocy, czyli jasności świecenia halogenów.
Robert Glac

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski