Zarybianie Rudawy i sprzątanie wioski. Do rzeki wpuszczono ponad 20 tysięcy narybku pstrąga

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Akcja sprzątanie Rudawy została połączona z zarybianiem rzeki
Akcja sprzątanie Rudawy została połączona z zarybianiem rzeki Barbara Ciryt
Akcja sprzątania Rudawy, zbierania śmieci na terenach komunalnych, przy drogach i nad brzegiem rzeki cieszyła się wielkim zainteresowaniem mieszkańców. Przyszli całymi rodzinami. Organizatorzy szacują, że mogło być około 100 osób. Wiele z nich uczestniczyło w zarybianiu Rudawy rodzimym gatunkiem dla tej rzeki, czyli pstrągiem potokowym.

W sobotę 1 kwietnia, odbyła się już siódma akcja sprzątania Rudawy w gminie Zabierzów. Przyszli dorośli i dzieci. Przybyli też strażacy, wędkarze i panie z koła gospodyń wiejskich oraz seniorzy. W akcji uczestniczyli także wicemarszałek Łukasz Smółka, starosta krakowski Wojciech Pałka oraz wicewójt gminy Zabierzów Bartłomiej Stawarz oraz radny gminy Zabierzów Jan Surówka, prezes Zarządu Okręgu PZW w Krakowie Edward Fornalik.

Organizatorami byli: sołtys i Rada Sołecka Rudawy, OSP Rudawa, Społeczna Straż Rybacka-Klub Przyjaciół Rudawy. Partnerzy: Koło Gospodyń Wiejskich, Klub Koneserów Rozrywki, Szkoła dla psów aktywnych Hypnotyzer.

100 osób sprzątało Rudawę

Uczestnicy sprzątania Rudawy zebrali się na Rynku, skąd wzięli rękawiczki oraz worki i ruszyli w teren.

- Niektórzy nie przychodzą nawet na Rynek na oficjalne rozpoczęcie akcji, tylko od razu idą na tereny wzdłuż dróg, torów, brzegów rzeki i zbierają śmieci. O udziale takich osób wiemy po tym, że przy głównych drogach składają worki z wyzbieranymi odpadami. Szacujemy, że w naszej akcji uczestniczyło około 100 osób - mówi Marcin Cieślak, sołtys Rudawy.

Sołtys wskazuje, że są miejsca w Rudawie, gdzie śmieci pojawiają się notorycznie - np. w rowach i na poboczach wzdłuż ulic Wyspiańskiego i Sienkiewicza czy przy drodze w kierunku Radwanowic.

- Często śmieci wysypują tam osoby przejeżdżające samochodami lub turyści wyrzucają butelki po wodzie, napojach. Ktoś celowo wywozi też śmieci w okolice tzw. koryta ulgi. Ostatnio w okolicy wiaduktu kolejowego pojawiły się dwa worki z butelkami po piwie. To wszystko trzeba wysprzątać - tłumaczy sołtys Rudawy.

Strażacy zwożą śmieci przez kilka dni

Mieszkańcy podczas akcji sprzątania zostawiają wypełnione odpadami worki, a sołtys, jednocześnie prezes miejscowej OSP wraz ze strażakami zwozi to potem z różnych stron przez kilka dni, żeby załadować do kontenera, który jest ustawiany w Rudawie na czas akcji porządkowania.

- Wzdłuż brzegów Rudawy jest mnóstwo śmieci. To głównie butelki plastikowe oraz szklane po alkoholu - mówi pan Mateusz, jeden z wędkarzy. Na terenach nieco odleglejszych od rzeki śmieci zbierał pan Wojciech. Pokazuje worek i mówi, że trafia się wszystko: znicze, doniczki, ale najwięcej butelek po alkoholu.

Zarybianie - tysiące małych pstrągów

Wraz z porządkowaniem wioski odbyło się zarybianie rzeki Rudawy. Narybek pstrąga przywieźli wędkarze, którzy co roku organizują zarybianie.

- Podczas obecnej akcji wypuszczamy 21 tysięcy sztuk narybku pstrąga potokowego, a dodatkowo 50 kg dwuletniego pstrąga, czyli takiego większego, który ma od 25 do 40 cm. Rocznie robimy około 80 takich akcji zarybiania na różnych rzekach: Wiśle, Rabie, Szreniawie, Dłubni, Skawince, Rudawie oraz zbiornikach w Przylasku Rusieckim, na Bagrach, w Kryspinowie, Brzegach i innych miejscach - mówi Robert Kocioł, dyrektor Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Krakowie.

Wędkarz Wojciech Feliksiak z Klubu Przyjaciele Rudawy wskazuje, że zarybianie zaczyna się od początku Rudawy w miejscu, gdzie łączą się rzeki: Krzeszówka i Racławka nazywana też Rudawką. Ryby zostały wypuszczone w kilku miejscach wzdłuż Rudawy, aż do okolicy jazu w Mydlnikach w Krakowie.

Kiermaszem Wielkanocnym w tym roku zaczął się sezon na Wielkowiejskim Targu

Wielkowiejski Targ z regionalnymi smakołykami, pucherokami i...

Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski