Nasza Loteria

Zasady udostępniania mieszkań do remontu

Redakcja
Wydział Lokali i Budynków UMK zawiadamia, że w dniach 6 lipca - 7 sierpnia 1998 r. zostanie wywieszony do wglądu publicznego wykaz lokali mieszkalnych przeznaczonych do remontu na koszt przyszłych najemców. Będą to lokale w budynkach pozostających w zarządzie Gminy Kraków, a stanowiących własność osób fizycznych nieznanych z miejsca pobytu.

     Miejsca wywieszenia wykazów:
     pl. Wszystkich Świętych 3/4, parter, tablica ogłoszeń.
     ul. Wielopole 17a, parter, Punkt Obsługi Mieszkańców.
     Zasady przeprowadzania takich remontów oraz wyłaniania kandydatów na przyszłych najemców, określa uchwała nr 311/97 z dnia 05.04.1997 r. Zarządu Miasta Krakowa (dostępna w Punkcie Obsługi Mieszkańców Wydziału Lokali i Budynków).
     Podania zawierające opis sytuacji mieszkaniowej oraz wskazujące konkretny lokal, można składać do dnia 14.08.1998 r. w okienku nr 2 Punktu Obsługi Mieszkańców przy pl. Wszystkich Świętych 3/4 lub przesłać listem poleconym na adres: Wydział Lokali i Budynków, Urząd Miasta Krakowa, 31-072 Kraków, ul. Wielopole 17A.
     Osoby, które nie mają złożonych wniosków o pomoc mieszkaniową w naszym wydziale, winny stosowny druk pobrać w okienku nr 2 i po wypełnieniu dołączyć go do podania.
     O wynikach rozpatrzenia wniosków wnioskodawcy zostaną poinformowani pisemnie.
     Zgoda na wyremontowanie przez przyszłego najemcę
lokalu w budynku pozostającym w zarządzie Gminy Kraków, którego właściciel jest nieznany z miejsca pobytu, może być udzielona pod warunkiem, że:
     - przyszły najemca decyduje się przeprowadzić remont
na własne ryzyko, z własnych środków i we własnym zakresie;
     - do chwili zawarcia umowy o realizację remontu pomiędzy Zarządem Budynków Komunalnych i przyszłym najemcą nie ujawni się właściciel budynku lub jego pełnomocnik.
     Wykonujący remont są zobowiązani do zachowania pierwotnej struktury i samo-
dzielności remontowanych lokali mieszkalnych oraz do wykonania remontu zgodnie ze sztuką budowlaną, przy zachowaniu przepisów prawa budowlanego i innych obowiązujących.
     Wzajemne prawa i zobowiązania między przyszłymi najemcami finansującymi remont z własnych środków finansowych a zarządcą budynku każdorazowo będą określone w umowie.
Kryteria kwalifikowania
kandydatów:
     1. Kandydaci do przeprowadzenia remontu konkretnych lokali będą wyłaniani spośród
osób, które się zgłoszą do wydziału w wyniku wywieszenia do wglądu publicznego wykazu lokali wytypowanych do remontu.
     2. W przypadku większej liczby wnioskodawców ubiegających się o jeden lokal, weryfikacji wniosków dokonuje się w oparciu o następujące zasady:
     - pierwszeństwo mają osoby objęte weryfikacją zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa nr LVI/529/96 z dnia 17.07.96, w roku poprzednim i bieżącym, które ze względu na zbyt małą liczbę punktów nie zostały umieszczone na listach skierowań. O kolejności decyduje liczba uzyskanych punktów;
     - w drugiej kolejności rozpatrywane będą wnioski osób, które nieznacznie (do 30 proc.) przekraczają jedno z dwóch kryteriów uprawniających do pomocy mieszkaniowej Gminy tj. przegęszczenia lub niskich dochodów. O kolejności w tej grupie decyduje największe przegęszczenie;
     - w przypadku braku chętnych na dany lokal spośród
osób wyżej wymienionych, rozpatruje się wnioski pozostałych kandydatów, uwzględniając wagę następujących kryteriów: liczebność rodziny w odniesieniu do wielkości oferowanego lokalu, wyroki sądowe (eksmisje orzeczone w wyniku rozwodów), zdarzenia losowe, data złożenia wniosku.
Tryb udostępniania lokali
do remontu:
     1. Wnioski rozpatruje Wydział Lokali i Budynków.
     2. Wydział Lokali i Budynków sporządza co najmniej jeden raz w roku wykaz przedmiotowych lokali i wywiesza ją do wglądu publicznego na 30 dni.
     3. Spośród zgłoszeń na poszczególne pozycje wykazu, wybierany jest (w Wydziale LB) kandydat, którego pierwszeństwo wynika z kryteriów kwalifikacyjnych, a który przy tym złożył oświadczenie, że remontu dokona na własny koszt i ryzyko, a po roku 2004, w przypadku ujawnienia się właściciela i wystąpienia przez niego z ewentualnymi roszczeniami, nie będzie przenosić tych roszczeń na Gminę.
     Osoba zakwalifikowana do dokonania remontu, może uniknąć tego ryzyka, jeżeli własnym staraniem (przy pomocy ZBK) doprowadzi do wyznaczenia przez sąd kuratora, który w zastępstwie właściciela wyrazi zgodę na remont lokalu.
     4. Wyłoniony kandydat otrzymuje skierowanie do zawarcia przedwstępnej umowy najmu, mającej charakter umowy o realizację remontu - zawieranej z Zarządem Budynków Komunalnych.
     5. Jeżeli zakres robót tego wymaga (np. wymiana elementów konstrukcji, instalacja gazowa, dobudowa wentylacji) - kandydat dostarcza niezbędne dokumentacje i z upoważnienia zarządcy ubiega się o stosowne opinie, uzgodnienia i pozwolenia.
     6. Odbioru robót dokonuje zarządca.
     7. Jeżeli wydawane było pozwolenie na wykonanie robót remontowych, kandydat uzyskuje potwierdzenie z organu nadzoru budowlanego "przyjęcia zgłoszenia o przystąpieniu do użytkowania".
     8. Wydział Lokali i Budynków na podstawie dokumentów wymienionych w pkt 5 i 6 wydaje skierowanie do zawarcia umowy najmu wyremontowanego lokalu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski