Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiedzenie jako sposób nabycia własności

Kamil Gąsior, radca prawny
TWÓJ PRAWNIK RADZI. Nabycie prawa własności może nastąpić na skutek rozmaitych zdarzeń prawnych; jednym z nich jest zasiedzenie.

Nabycie własności w drodze zasiedzenia następuje z mocy samego prawa. Oznacza to, że z chwilą spełnienia się przesłanek wskazanych w ustawie prawo własności przechodzi na nabywcę. W drodze zasiedzenia można nabyć zarówno własność nieruchomości, jak i rzeczy ruchomych.

W przypadku nieruchomości posiadacz nabywa jej własność, jeżeli nieruchomość jest w jego samoistnym posiadaniu nieprzerwanie od lat dwudziestu. Jednak gdy posiadacz uzyskał posiadanie w złej wierze, wówczas okres samoistnego posiadania nieruchomości ulega wydłużeniu do lat trzydziestu.

Z kolei nabycie własności rzeczy ruchomej (np. samochodu) nastąpi w przypadku, gdy samoistny posiadacz w dobrej wierze posiada rzecz ruchomą nieprzerwanie przez okres trzech lat.

Samoistnym posiadaczem jest ten, kto faktycznie włada rzeczą jak właściciel. Nie będzie zatem samoistnym posiadaczem najemca, dzierżawca, użytkownik lub osoba, której prawo łączy się z określonym władztwem nad rzeczą.

Dobrą wiarę natomiast należy rozumieć jako usprawiedliwione okolicznościami mniemanie danej osoby, iż przysługuje jej własność.

Przy obliczaniu biegu terminów zasiedzenia stosuje się odpowiednio normy dotyczące biegu przedawnienia roszczeń. Należy pamiętać, że jednym z koniecznych warunków nabycia własności w drodze zasiedzenia jest wymóg, aby posiadanie samoistne było nieprzerwane. Przerwanie biegu zasiedzenia może nastąpić m.in. poprzez wytoczenie powództwa o wydanie nieruchomości lub złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej.

Formalnym potwierdzeniem nabycia własności w drodze zasiedzenia jest postanowienie sądu. Sprawy dotyczące zasiedzenia należą do właściwości sądów powszechnych, które rozpoznają powyższe sprawy w trybie nieprocesowym. W przypadku nabycia własności nieruchomości sądem właściwym jest sąd rejonowy miejsca położenia nieruchomości.

Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia może być złożony przez samoistnego posiadacza lub inne zainteresowane osoby. Trzeba pamiętać, że postanowienie sądu stwierdzające nabycie własności nieruchomości w drodze zasiedzenia stanowi podstawę do wpisu nowego właściciela w księdze wieczystej.

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu ukazania się artykułu w godzinach 14–16.30, pod numerem: 12 417 10 64.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski