MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek socjalny 2023 – ile wynosi? Kto może odebrać i jakie warunki należy spełnić? Kryterium dochodowe przy zasiłku socjalnym

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Zasiłek socjalny w 2013 roku wynosi maksymalnie 719 zł miesięcznie.
Zasiłek socjalny w 2013 roku wynosi maksymalnie 719 zł miesięcznie. andibreit / PixaBay
Osoby niezdolne do pracy ze względu na wiek lub niepełnosprawność mogą ubiegać się o przyznanie zasiłku socjalnego. Świadczenie wypłacane przez MOPS wynosi maksymalnie 719 złotych. Jakie warunki należy spełnić oraz jak obliczyć wysokość zasiłku stałego?

Spis treści

Zasiłek socjalny - czym jest, jakie warunki należy spełnić?

Zasiłek stały to specjalne świadczenie przeznaczone dla osób szczególnie potrzebujących. Państwo udzieli takiego wsparcia między innymi osobom, które ze względu na wiek (powyżej 60 lat kobiety i 65 lat mężczyźni) lub niepełnosprawność nie są w stanie się utrzymać, mieszkając samemu lub z innymi członkami rodziny.

Osobę przebywającą w domu pomocy społecznej lub ubiegającą się o przyjęcie do niego uznaje się za osobę samotnie gospodarującą, jeżeli przed przyjęciem do domu pomocy społecznej lub rozpoczęciem oczekiwania na miejsce w takim domu była uprawniona do zasiłku stałego – czytamy na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Świadczenie jest przyznawane, jeśli:

  • dochód osoby samotnej jest równy lub mniejszy kryterium dochodowe osoby gospodarującej samotnie,
  • dochód osoby w rodzinie, a także dochód na członka rodziny jest równy lub mniejszy niż kryterium dochodowe na osobę w rodzinie.

Aby otrzymać zasiłek stały, należy w pierwszej kolejności udać się do ośrodka pomocy społecznej. Tam zbierane są wnioski o zasiłek, które następnie weryfikują pracownicy MOPS.

Ile wynosi zasiłek socjalny i kto może odebrać świadczenie?

Prawo do pobierania zasiłku socjalnego przysługuje osobom spełniającym kryterium dochodowe, które jest weryfikowane co trzy lata. Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują następujące limity:

  • 776 zł – osoba samotnie gospodarująca,
  • 600 zł – osoba w rodzinie.

Pieniądze przekazywane są z budżetu państwa, natomiast wypłacaniem zajmują się organy gminne, czyli m.in. MOPS. Kwestia ta została uregulowana w Ustawie o pomocy społecznej z 2004 roku.

Zasiłek stały, nazywany też socjalnym wynosi co najmniej 30 zł oraz maksymalnie 719 zł miesięcznie. Różnice w wypłatach zależą od wysokości dochodów świadczeniobiorcy. Osoby w najcięższej sytuacji otrzymają najwyższą możliwą stawkę, natomiast te, które wykazują pewien dochód, dostaną zasiłek pomniejszony o jego wartość.

Przykładowo, osoba prowadząca jednoosobowe gospodarstwo domowe z grupą inwalidzką o dochodzie miesięcznym w wysokości 500 złotych otrzyma 276 zł (776-500=276 zł). Natomiast, osoba, która prowadzi 2-osobowe gospodarstwo domowe przy dochodzie 300 zł na osobę, otrzyma 300 zł (600-300=300 zł).

Jak odebrać zasiłek socjalny?

Osoby, które chcą otrzymać zasiłek stały, muszą udać się z wnioskiem do ośrodka pomocy społecznej. Po złożeniu dokumentów pracownik MOPS przeprowadzi wywiad środowiskowy, by ocenić sytuację finansową, rodzinną i osobistą wnioskującego.

Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione, a wersja przedstawiona przez wnioskującego się potwierdzi, świadczenie zostanie przyznane. Pieniądze przekazywane są od miesiąca, w którym przekazano wniosek. Proces zwykle trwa do jednego miesiąca, choć w przypadku skomplikowanych sytuacji może zostać wydłużony do 2 miesięcy.

Czasem pierwsze świadczenie może być niższe od zadeklarowanej kwoty. Dochodzi do tego wtedy, gdy prawo do zasiłku obejmuje część miesiąca.

Zasiłek socjalny – kto nie otrzyma?

Osoby wnioskujące mogą nie otrzymać zasiłku socjalnego, nawet jeśli spełniają wyznaczone kryteria. Dzieje się tak w przypadku pobierania renty socjalnej, specjalnego świadczenia pielęgnacyjnego, dodatku z tytułu samotnego wychowania dziecka czy zasiłku dla opiekuna.

Przy ustalaniu uprawnienia oraz wysokości zasiłku stałego do dochodu nie wlicza się kwoty zasiłku okresowego – informuje resort rodziny.

Przy wyliczeniu zasiłku socjalnego nie uwzględnia się zasiłków i dochodów takich jak:

  • pomoc materialna o charakterze motywacyjnym lub socjalnym,
  • jednorazowe świadczenie socjalne,
  • dochód z powierzchni użytków rolnych (poniżej 1 ha przeliczeniowego),
  • świadczenie wychowawcze (500+ i dodatek wychowawczy).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zasiłek socjalny 2023 – ile wynosi? Kto może odebrać i jakie warunki należy spełnić? Kryterium dochodowe przy zasiłku socjalnym - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski