Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłki dla bezrobotnych po pracy za granicą

.
Jeśli straciłeś pracę w którymś z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych w państwie ostatniego zatrudnienia, na warunkach obowiązujących i w wysokości zasiłku wypłacanego w tym państwie. Jeżeli zdecydujesz się powrócić do kraju i tu poszukiwać pracy – możesz skorzystać z prawa przeniesienia zasiłku do Polski. Natomiast jeśli pobierasz zasiłek w Polsce, a chciałbyś szukać pracy za granicą, możesz również skorzystać z prawa transferu „polskiego zasiłku” do kraju, w którym będziesz szukał pracy. Sprawdź jakich formalności musisz dopełnić.

STRACIŁEŚ PRACĘ ZA GRANICĄ?

Pamiętaj:
Staraj sie o zasiłek w kraju, w którym pracowałeś.
Pracowałeś i straciłeś pracę na terenie Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii – masz możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w państwie ostatniego zatrudnienia na warunkach obowiązujących i w wysokości zasiłku wypłacanego w tym kraju.

Transfer zasiłku dla osób bezrobotnych z kraju ostatniego zatrudnienia do Polski

Pamiętaj:
Zasiłek będzie wypłacany bezpośrednio przez instytucję, która przyznała Ci prawo do zasiłku.

Jak uzyskać dokumenty potrzebne do transferu zasiłku – dokument PD U2?

- przed przyjazdem do Polski po zakoń- czonej pracy za granicą rejestrujesz się we właściwej instytucji ds. bezrobocia i uzyskujesz prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
- pozostajesz w dyspozycji zagranicznej instytucji ds. bezrobocia przez 4 tygodnie.
- składasz wniosek o wydanie doku- mentu PD U2 w związku z zamiarem poszukiwania pracy w Polsce.

Jeżeli w celu ustalenia uprawnień do zasiłku dla bezrobotnych w którymś z tych krajów, konieczne jest dodanie wcześniejszego okresu pracy w Polsce (potwierdzenie na dokumencie PD U1), skontaktuj się z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie.

Jak potwierdzić okresy zatrudnienia ?

Do wniosku o wydanie PD U1 należy dołączyć dokumenty potwierdzające zatrudnienie w Polsce:

- świadectwa pracy,
- umowy zlecenia,
- dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej,

Wszystkie dokumenty powinny być przedkładane w formie oryginałów ( do wglądu) lub kopiach poświadczonych urzędowo za zgodność z oryginałem np. w powiatowym lub wojewódzkim urzędzie pracy po przedłożeniu oryginałów dokumetów).

W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, umów zleceń lub prowadzenia działalności gospodarczej, konieczne jest dostarczenie zaświadczenia z ZUS lub od pracodawcy, że w tym czasie zostały odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy od podstawy w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w tym czasie.

Po przyjeździe do Polski

- zgłaszasz się do powiatowego urzędu pracy z dokumentem PD U2 w ciągu 7 dni od daty wskazanej na ww. dokumencie– celem uzyskania statusu osoby poszukującej pracy .
- aby kontynuować pobieranie zasiłku za granicą musisz powrócić do kraju, w którym ustalono uprawnienia do zasiłku – najpóźniej w ostatnim dniu ważności dokumentu PD U2.

Pamiętaj:
Jeśli instytucja zagraniczna, która przyznała Ci prawo do zasiłku, nie wydała dokumentu PD U2, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie pomoże Ci w uzyskaniu tego dokumentu na podstawie Twojej pisemnej prośby (do prośby należy dołączyć dokument potwierdzający fakt rejestracji w instytucji ds. bezrobocia za granicą).

WRÓCIŁEŚ DO POLSKI – NIE MASZ PRAWA DO ZASIŁKU?
Co zrobić w przypadku niespełnienia warunków do otrzymania zasiłku?

Pamiętaj:
Jeżeli nie spełniłeś warunków do otrzymania zasiłku w kraju, w którym ostatnio pracowałeś lub prowadziłeś działalność gospodarczą i powróciłeś do Polski, prawo do zasiłku dla bezrobotnych z zaliczeniem okresów pracy z zagranicy będzie ustalane na podstawie polskiego ustawodawstwa między innymi w przypadku, gdy:
- ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia był na terenie Polski;
- ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia nie był w Polsce, ale według kryteriów określonych w art. 11 Rozporządzenia 987/2009 służących ustaleniu miejsca zamieszkania - posiadałeś swoje zwykłe miejsce zamieszkania w Polsce podczas pracy za granicą.

W takim przypadku należy:
- zarejestrować się jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego,
- wypełnić wniosek o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą wraz z załącznikami,
- złożyć dokument PD U1 potwierdzający zatrudnienie na terenie krajów UE/EOG i Szwajcarii (w przypadku braku ww. dokumentu wypełnij załącznik nr 2 do wniosku, a WUP w Krakowie pomoże Ci w uzyskaniu stosownego dokumentu). – Pamiętaj! Posiadanie dokumentu PD U1 przyśpieszy wydanie decyzji w Twojej sprawie;- decyzję w tym zakresie wyda Wojewódzki Urząd Pracy.

Uwaga:
Zgodnie z art. 71 ust. 6 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20.04.2004 r. – za dzień udokumentowania okresu uprawniającego do zasiłku należy uznać:
– dzień złożenia przez bezrobotnego dokumentu PD U1;
– złożenie przez bezrobotnego doku- mentacji, na podstawie której zagra- niczna instytucja właściwa do spraw bezrobocia potwierdziła okresy za- trudnienia i ubezpieczenia, o które wystąpił WUP w Krakowie.

Ważne:
Okresy zatrudnienia lub okresy pracy na własny rachunek muszą być uznane zgodnie z prawem państwa instytucji zagranicznej za okresy ubezpieczenia z tytułu bezrobocia , aby można było je zaliczyć do okresu uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych.

Pamiętaj:
Osoba bezrobotna z prawem do zasiłku ma możliwość poszukiwania pracy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, korzystając jednocześnie z możliwości zachowania prawa do zasiłku dla bezrobotnych przez okres od 3 do 6 miesięcy.

Co zrobić w przypadku odmowy wydania dokumentu PDU1?
SOLVIT zajmuje się rozwiązywaniem konkretnych problemów wynikających z nieprawidłowego stosowania prawa wspólnotowego przez organy admini- stracji publicznej w państwach człon- kowskich. Jeżeli w związku z prowadzoną przez Ciebie działalnością lub pobytem w innym państwie członkowskim, władze administracyjne tego państwa niewłaściwie zastosowały zasady prawa wspólnotowego, to w rozwiązaniu takiego konkretnego sporu może pomóc Ci SOLVIT -www.mg.gov.pl.

Zaświadczenie potwierdzające kwalifikacje dla pracodawcy zagranicznego

PAMIĘTAJ:
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wyda zaświadczenie, które potwierdzi charakter, okres i rodzaj wykonywanej prze Ciebie działalności gospodarczej na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
Zaświadczenie to pozwoli na potwierdzenie działalności gospodarczej w krajach Unii Europejskiej, które wymagają potwierdzenia Twoich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego.

W tym celu złóż:
- podanie
- kserokopia dowodu osobistego
- dokumenty potwierdzające kwalifikacje i doświadczenie zawodowe
- dowód wpłaty 50zł na konto Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Szczegółowe informacje uzyskasz w Wojewódzkim Urzędem Pracy
* telefonicznie: tel. (12) 428 78 73
* mailowo: [email protected]
* osobiście: w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, plac Na Stawach 1, piętro I, pokój 109.
www.wup-krakow.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski