Zasiłki dla bezrobotnych po pracy za granicą

.
Jeśli straciłeś pracę w którymś z krajów Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii masz prawo do zasiłku dla bezrobotnych w państwie ostatniego zatrudnienia, na warunkach obowiązujących i w wysokości zasiłku wypłacanego w tym państwie. Jeżeli zdecydujesz się powrócić do kraju i tu poszukiwać pracy – możesz skorzystać z prawa przeniesienia zasiłku do Polski. Natomiast jeśli pobierasz zasiłek w Polsce, a chciałbyś szukać pracy za granicą, możesz również skorzystać z prawa transferu „polskiego zasiłku” do kraju, w którym będziesz szukał pracy. Sprawdź jakich formalności musisz dopełnić.

STRACIŁEŚ PRACĘ ZA GRANICĄ?

Pamiętaj:
Staraj sie o zasiłek w kraju, w którym pracowałeś.
Pracowałeś i straciłeś pracę na terenie Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii – masz możliwość uzyskania zasiłku dla bezrobotnych w państwie ostatniego zatrudnienia na warunkach obowiązujących i w wysokości zasiłku wypłacanego w tym kraju.

Transfer zasiłku dla osób bezrobotnych z kraju ostatniego zatrudnienia do Polski

Pamiętaj:
Zasiłek będzie wypłacany bezpośrednio przez instytucję, która przyznała Ci prawo do zasiłku.

Jak uzyskać dokumenty potrzebne do transferu zasiłku – dokument PD U2?

- przed przyjazdem do Polski po zakoń- czonej pracy za granicą rejestrujesz się we właściwej instytucji ds. bezrobocia i uzyskujesz prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
- pozostajesz w dyspozycji zagranicznej instytucji ds. bezrobocia przez 4 tygodnie.
- składasz wniosek o wydanie doku- mentu PD U2 w związku z zamiarem poszukiwania pracy w Polsce.

Jeżeli w celu ustalenia uprawnień do zasiłku dla bezrobotnych w którymś z tych krajów, konieczne jest dodanie wcześniejszego okresu pracy w Polsce (potwierdzenie na dokumencie PD U1), skontaktuj się z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie.

Jak potwierdzić okresy zatrudnienia ?

Do wniosku o wydanie PD U1 należy dołączyć dokumenty potwierdzające zatrudnienie w Polsce:

- świadectwa pracy,
- umowy zlecenia,
- dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej,

Wszystkie dokumenty powinny być przedkładane w formie oryginałów ( do wglądu) lub kopiach poświadczonych urzędowo za zgodność z oryginałem np. w powiatowym lub wojewódzkim urzędzie pracy po przedłożeniu oryginałów dokumetów).

W przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy, umów zleceń lub prowadzenia działalności gospodarczej, konieczne jest dostarczenie zaświadczenia z ZUS lub od pracodawcy, że w tym czasie zostały odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy od podstawy w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę w tym czasie.

Po przyjeździe do Polski

- zgłaszasz się do powiatowego urzędu pracy z dokumentem PD U2 w ciągu 7 dni od daty wskazanej na ww. dokumencie– celem uzyskania statusu osoby poszukującej pracy .
- aby kontynuować pobieranie zasiłku za granicą musisz powrócić do kraju, w którym ustalono uprawnienia do zasiłku – najpóźniej w ostatnim dniu ważności dokumentu PD U2.

Pamiętaj:
Jeśli instytucja zagraniczna, która przyznała Ci prawo do zasiłku, nie wydała dokumentu PD U2, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie pomoże Ci w uzyskaniu tego dokumentu na podstawie Twojej pisemnej prośby (do prośby należy dołączyć dokument potwierdzający fakt rejestracji w instytucji ds. bezrobocia za granicą).

WRÓCIŁEŚ DO POLSKI – NIE MASZ PRAWA DO ZASIŁKU?
Co zrobić w przypadku niespełnienia warunków do otrzymania zasiłku?

Pamiętaj:
Jeżeli nie spełniłeś warunków do otrzymania zasiłku w kraju, w którym ostatnio pracowałeś lub prowadziłeś działalność gospodarczą i powróciłeś do Polski, prawo do zasiłku dla bezrobotnych z zaliczeniem okresów pracy z zagranicy będzie ustalane na podstawie polskiego ustawodawstwa między innymi w przypadku, gdy:
- ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia był na terenie Polski;
- ostatni okres zatrudnienia i ubezpieczenia nie był w Polsce, ale według kryteriów określonych w art. 11 Rozporządzenia 987/2009 służących ustaleniu miejsca zamieszkania - posiadałeś swoje zwykłe miejsce zamieszkania w Polsce podczas pracy za granicą.

W takim przypadku należy:
- zarejestrować się jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na miejsce zameldowania stałego lub czasowego,
- wypełnić wniosek o ustalenie prawa do zasiłku z tytułu bezrobocia po pracy za granicą wraz z załącznikami,
- złożyć dokument PD U1 potwierdzający zatrudnienie na terenie krajów UE/EOG i Szwajcarii (w przypadku braku ww. dokumentu wypełnij załącznik nr 2 do wniosku, a WUP w Krakowie pomoże Ci w uzyskaniu stosownego dokumentu). – Pamiętaj! Posiadanie dokumentu PD U1 przyśpieszy wydanie decyzji w Twojej sprawie;- decyzję w tym zakresie wyda Wojewódzki Urząd Pracy.

Uwaga:
Zgodnie z art. 71 ust. 6 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20.04.2004 r. – za dzień udokumentowania okresu uprawniającego do zasiłku należy uznać:
– dzień złożenia przez bezrobotnego dokumentu PD U1;
– złożenie przez bezrobotnego doku- mentacji, na podstawie której zagra- niczna instytucja właściwa do spraw bezrobocia potwierdziła okresy za- trudnienia i ubezpieczenia, o które wystąpił WUP w Krakowie.

Ważne:
Okresy zatrudnienia lub okresy pracy na własny rachunek muszą być uznane zgodnie z prawem państwa instytucji zagranicznej za okresy ubezpieczenia z tytułu bezrobocia , aby można było je zaliczyć do okresu uprawniającego do zasiłku dla bezrobotnych.

Pamiętaj:
Osoba bezrobotna z prawem do zasiłku ma możliwość poszukiwania pracy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, korzystając jednocześnie z możliwości zachowania prawa do zasiłku dla bezrobotnych przez okres od 3 do 6 miesięcy.

Co zrobić w przypadku odmowy wydania dokumentu PDU1?
SOLVIT zajmuje się rozwiązywaniem konkretnych problemów wynikających z nieprawidłowego stosowania prawa wspólnotowego przez organy admini- stracji publicznej w państwach człon- kowskich. Jeżeli w związku z prowadzoną przez Ciebie działalnością lub pobytem w innym państwie członkowskim, władze administracyjne tego państwa niewłaściwie zastosowały zasady prawa wspólnotowego, to w rozwiązaniu takiego konkretnego sporu może pomóc Ci SOLVIT -www.mg.gov.pl.

Zaświadczenie potwierdzające kwalifikacje dla pracodawcy zagranicznego

PAMIĘTAJ:
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie wyda zaświadczenie, które potwierdzi charakter, okres i rodzaj wykonywanej prze Ciebie działalności gospodarczej na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
Zaświadczenie to pozwoli na potwierdzenie działalności gospodarczej w krajach Unii Europejskiej, które wymagają potwierdzenia Twoich kwalifikacji i doświadczenia zawodowego.

W tym celu złóż:
- podanie
- kserokopia dowodu osobistego
- dokumenty potwierdzające kwalifikacje i doświadczenie zawodowe
- dowód wpłaty 50zł na konto Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego

Szczegółowe informacje uzyskasz w Wojewódzkim Urzędem Pracy
* telefonicznie: tel. (12) 428 78 73
* mailowo: up@wup-krakow.pl
* osobiście: w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, plac Na Stawach 1, piętro I, pokój 109.
www.wup-krakow.pl

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3