Zaskakująca dymisja szefa miejskiej policji

Zaskakująca dymisja szefa miejskiej policji

Maciej Pietrzyk

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Mł. insp. Wadima Dybę zastąpi...
1/3

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. Archiwum

Personalia. Wadim Dyba przestał kierować funkcjonariuszami w Krakowie. Od jutra ma go zastąpić inspektor Andrzej Płatek.
Młodszy inspektor Wadim Dyba jeszcze wczoraj przed południem miał uczestniczyć w konferencji poświęconej wynikom miejskich funkcjonariuszy w ubiegłym roku. Na około godzinę przed jej rozpoczęciem okazało się, że komendant podał się do dymisji.

Młodszy inspektor Dyba rezygnację uzasadnił względami rodzinnymi. Podinsp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy małopolskiej policji, zapewnia, że kierownictwo nie miało żadnych zastrzeżeń do pracy komendanta, a nawet namawiało go do pozostania. Ostatecznie szef małopolskiej policji przyjął jednak jego wniosek.

Powiem szczerze, że jestem mocno zaskoczony tą decyzją. Chyba nikt się tego nie spodziewał – mówi podinspektor Janusz Łabuz z NSZZ Policjantów województwa małopolskiego.


Zaskoczenia nagłym odejściem szefa krakowskich policjantów nie kryje też radny Jerzy Woźniakiewicz, przewodniczący Komisji Praworządności Rady Miasta Krakowa. W jego ocenie Wadim Dyba bardzo dobrze wypełniał swoje obowiązki.– Pod jego rządami zmiany w miejskiej policji szły w dobrym kierunku – uważa radny Woźniakiewicz. Wśród najważniejszych zmian wprowadzonych pod kierownictwem mł. insp. Dyby wymienia m.in. wyprowadzenie funkcjonariuszy zza biurek na ulice, rozdzielenie służb patrolowych od interwencyjnych, skrócenie czasu interwencji, a także dobrą współpracę w sprawach bezpieczeństwa z krakowskim samorządem.

Mł. insp. Dyba krakowską policją kierował przez niespełna trzy lata. Wczoraj miał przedstawić wyniki pracy miejskich funkcjonariuszy w 2013 r. A wynika z nich m.in., że w stosunku do 2012 r. na terenie miasta o 7 proc. spadła liczba przestępstw (było ich łącznie ponad 30,7 tys.). Mniej było m.in. zabójstw (o 36 proc.), rozbojów i wymuszeń (710 w stosunku do 1656 w 2012 r.) oraz bójek i pobić (186 w stosunku do 210 w 2012 r.). Nie można jednak przy tym zapominać, że w 2013 r. doszło do przynajmniej kilku poważnych ataków z użyciem noży, a w tym były przypadki śmiertelne.

Odejście z funkcji komendanta nie oznacza zakończenia przez mł. insp. Dybę służby w policji. Na razie nie wiadomo jednak, jakie stanowisko obejmie.

Nowym szefem krakowskiej policji zostanie inspektor Andrzej Płatek, funkcjonariusz z 30-letnim stażem, od 2005 roku pełniący funkcję komendanta powiatowego w Olkuszu.Zmiana na stanowisku komendanta krakowskiej policji przebiegnie w błyskawicznym tempie. Insp. Płatek obowiązki przejąć ma bowiem już jutro. – Chodzi o zachowanie ciągłości zarządzania – tłumaczy Mariusz Ciarka.

Napisz do autora:
maciej.pietrzyk@dziennik.krakow.pl

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Misiek zwolnił komendanta, teraz kolej na prezydenta

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

Chyba większość krakowiaków wie, że komendant wyleciał za to, że chciał wywalić do prawdziwej, policyjnej roboty, tych zza biurek, a to są pociotki różnych dygnitarzy miejskich, posłów, ministrów,...rozwiń całość

Chyba większość krakowiaków wie, że komendant wyleciał za to, że chciał wywalić do prawdziwej, policyjnej roboty, tych zza biurek, a to są pociotki różnych dygnitarzy miejskich, posłów, ministrów, sekretarzy stanu, solidaruchów itd. Komendant w walce z nimi nie miał szans!zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Prewencja

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

wogole nie istnieje ! Masz racje , bo widok policjanta na ulicy to niezmiernie rzadkie zjawisko ! W samochodach rowniez bo pewnie na paliwo nie maja , a na temat pracy i interwencji lepiej sie...rozwiń całość

wogole nie istnieje ! Masz racje , bo widok policjanta na ulicy to niezmiernie rzadkie zjawisko ! W samochodach rowniez bo pewnie na paliwo nie maja , a na temat pracy i interwencji lepiej sie nie wypowiadac.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zły kierunek

czytelnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

teraz do dymisji powinni się podać wszyscy komendanci powołani przez odchodzącego,chyba ,że następca im da taką propozycje

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
mne to

havranek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

ne wadi.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo