Zasłużeni dla gminy. Swoją pracą odcisnęli piętno na Sułkowicach

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Fot. Katarzyna Hołuj
Miasto, które świętuje w tym roku 50-lecie nadania praw miejskich postanowiło po raz pierwszy w historii przyznać tytuły „Zasłużony dla Gminy Sułkowice”.

Jednym z nich jest postać sprzed ponad 100 lat. To Jan Bochenek, naczelnik gminy na przełomie XIX i XX wieku, który miał duże zasługi dla rozwoju Sułkowic. Już wtedy marzyło mu się, żeby stały sie one miastem. Wtedy to się nie udało, ale fakt, że udało się w 1969 roku, należy zawdzięczać m.in. temu, że Sułkowice posiadały szkołę średnią. Jej współzałożycielem był zaś nie kto inny jak Jan Bochenek. Powstała w 1984 roku jako C.K. Szkoła Kowalska.

Drugi laureat również stał na czele sułkowickiej społeczności, tyle, że 100 lat po Janie Bochenku i jako burmistrz. Pierwszy po powstaniu samorządu w 1990 roku.

I to nie jedyne analogie, jakie można znaleźć między nimi dwoma. Podczas kiedy Jan Bochenek sprawił, że w Sułkowicach pojawiły się latarnie naftowe, a na rzekach kładki, to Adam Gumularz zapoczątkował gazyfikację Sułkowic i budowę sieci kanalizacyjnej.

Jan Bochenek działał aktywnie w Towarzystwie Kowali, natomiast Adam Gumularz zanim został burmistrzem był mocno zaangażowany w działalność Solidarności i nawet współtworzył tu jej lokalne struktury. - Byłem przy narodzinach tej naszej nowej samorządności - mówił odbierając tytuł.

W imieniu Jana Bochenka statuetkę i akt nadania odebrała Aleksandra Korpal, jego prawnuczka.

Trzecia osoba, której nadano tytuł „Zasłużonej dla Gminy Sułkowice” to Danuta Kostowal-Suwaj. Zgłaszający jej kandydaturę przypomnieli słowa księdza Józefa Sadzika: „więcej jest spraw zdolnych ludzi łączyć od tych, jakie ich ustawicznie jeszzcze dzielą”, stwierdzając, że właśnie ona najlepiej temu dowodzi. Od lat niestrudzenie puka do różnych drzwi prosząc o pomoc i wsparcie dla potrzebujących, a zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych. Odbierając tytuł podziękowała wszystkim tym, którzy na tej prośby odpowiadali i odpowiadają dodając, że bez nich nie stałaby tutaj i nie odbierała tego tytułu.

WIDEO: Kraków. Arcybiskup M. Jędraszewski mówi, że parady równości stały się seansami pogardy i nienawiści

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie