Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasłużyć można różnie

BAJ
Jednym z głównych punktów uroczystej sesji Rady Miasta w Chełmku było nadanie medali "Za zasługi dla rozwoju gminy". Takie odznaczenia przyznano dopiero drugi raz w historii gminy. W ubiegłym roku uhonorowany został nim marszałek województwa Janusz Sepioł.

Kto zakasuje rękawy, ten w Chełmku zostaje dostrzeżony

   Sesja została zorganizowana w związku z 15. rocznicą działalności samorządu gmin w III RP i była również inauguracją tegorocznych XI Dni Chełmka. - Dziś gmina to ogromne przedsiębiorstwo, w którym pracuje ponad 400 ludzi - mówił Andrzej Saternus, burmistrz Chełmka. Dlatego uroczysta sesja była świetną okazją do przyznania gminnych odznaczeń.
   W kapitule, przyznającej medal "Za zasługi dla rozwoju" gminy, zasiadał burmistrz i 5 radnych. W tym roku medalem jako pierwszy został odznaczony ks. Stanisław Maślanka, proboszcz parafii Trójcy Przenajświętszej w Bobrku. - Ksiądz mieszka na terenie naszej gminy od 1998 r. i od samego początku jest mocno zaangażowany w dzieło ocalenia zabytków. Kościół w Bobrku został wpisany w rejestr zabytków i jest to w głównej mierze zasługa księdza proboszcza - odczytywano uzasadnienie wniosku o nadanie medalu. Wymieniano wszystkie prace konserwatorskie, do przeprowadzenia których gospodarz parafii zaangażował także mieszkańców sołectwa. Podkreślono także jego pracę z młodzieżą, u której cieszy się wielkim autorytetem.
   Drugim z odznaczonych był dh Lucjan Firek, organizator życia harcerskiego w gminie, były komendant Hufca. - Przez ponad 60 lat dh hm. Firek był wychowawcą młodzieży, a od 1957 r. młodzież Chełmka mogła poznawać kraj, dzięki wyjazdom na obozy harcerskie i biwaki. Wychował wielu instruktorów, dla których był i jest zawsze wzorem - mówiono na sesji.
   Wśród uhonorowanych znalazł się również Stanisław Mleczek, właściciel firmy "Stanform". - Posiada status dobrego i solidnego producenta. Zajmuje się produkcją form obuwniczych do produkcji podeszw, obcasów i obuwia. Jego firma ciągle się rozwija, eksportuje swoje wyroby do krajów UE, a także na rynek wschodni, m.in. do Rosji, na Ukrainę i Białoruś. Przyczynia się do zmniejszenia stopy bezrobocia w gminie, zatrudnia obecnie ok. 150 osób - uzasadniono.
   Gmina postanowiła odznaczyć także dwie instytucje. Pierwsza z nich to Koło Miejskie PTTK.- Działa od 40 lat. Skupia 63 turystów i krajoznawców. Tylko w 2004 r. z organizowanych imprez skorzystało 335 osób. Koło PTTK zorganizowało już 25 Ogólnopolskich Zlotów Obuwników i Garbarzy, w których łącznie uczestniczyło 45 tys. osób - wymieniano na sesji.
   Druga instytucja to Stowarzyszenie Klub Idei Tomasza Baty, który działa od maja 1993 r. Zrzesza 67 członków z całej Polski, a także Francji i Niemiec. - Dla Klubu najważniejsze jest kultywowanie tradycji i organizacji pracy "Batowców". Jego członkowie współpracują z młodzieżą PZ nr 8, której przekazują wiedzę i doświadczenie. Nawiązali także kontakt z Klubem Bata z czeskiego Zlina - mówiono w uzasadnieniu.
   Odznaczenia wręczali burmistrz Andrzej Saternus i wiceburmistrz Andrzej Skrzypiński. Spośród uhonorowanych nie było na sali jedynie Stanisława Mleczka, który przebywa za granicą.
(BAJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski