Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaszczepiony - bezpieczny

DD
Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A), potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk, jest ostrą chorobą zakaźną szerzącą się drogą pokarmową.

Żółty tydzień

Do zachorowania może dojść poprzez spożycie zakażonej wirusem wody pitnej lub mytej w niej żywności. Może do niego dojść również poprzez bliski kontakt z osobą zakażoną, u której choroba przebiega bez- lub skąpo objawowo i która nie jest świadoma infekcji.

W naszym kraju w 2007 roku zgłoszono do władz sanitarnych 42 przypadki zachorowań na WZW typu A, w 2008 już 209, a do końca roku 2009 zarejestrowano aż 651 zachorowań. Stanowi to wzrost zachorowań aż o 311 proc.

Kiedy zaczyna się rok szkolny

Coraz częściej na jesieni pamiętamy o szczepieniu przeciwko grypie sezonowej, ale we wrześniu, kiedy dzieci idą do szkoły czy przedszkola, warto pomyśleć również o zabezpieczeniu ich przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby. W Polsce u ponad 93 proc. dzieci do 15. roku życia i 70 proc. osób w wieku 20-25 lat, nie ma przeciwciał chroniących przed wirusowym zapaleniem wątroby typu A, a w grupie tej zachorowalność jest najwyższa. Do zachorowań najczęściej dochodzi w dużych skupiskach, takich jak żłobki, przedszkola i szkoły.

Wystarczy jedna kropla

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B), z powodu którego w Polsce cierpi około 380-500 tys. chorych jest nie mniej groźne. Wirus zapalenia wątroby typu B jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV, dla porównania liczba zakażonych wirusem HIV nie przekracza w Polsce 11 tys. Mimo coraz większej świadomości społeczeństwa, w naszym kraju co roku notuje się ok. 1,5 tys. nowych zachorowań na WZW typu B.

W grupie ryzyka jest każdy, kto dotąd się nie zaszczepił. Do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu z zakażoną krwią, kiedy naruszona jest ciągłość skóry (m.in. poprzez iniekcje, dializy, zabiegi stomatologiczne). W Polsce do ponad połowy zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B dochodzi w placówkach służby zdrowia. Wystarczy zaledwie kropla krwi, aby doszło do zakażenia. Dlatego zagrożenie mogą stanowić również zabiegi w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, gabinetach stomatologicznych czy salonach tatuażu dokonywane niesterylnym sprzętem. Zakażenie może się szerzyć również przez kontakty seksualne.

Dawki

Dzisiaj dzięki wciąż rozwijającej się medycynie i dostępnej profilaktyce możemy zapobiegać wielu chorobom, w tym wirusowemu zapaleniu wątroby. Punkty szczepień oferują szczepionkę skojarzoną, uodparniającą przeciwko obu typom wirusa (zaleca się podanie 3 dawek szczepionki - drugą dawkę po miesiącu od szczepienia, a trzecią po 6. miesiącach od pierwszego szczepienia) oraz szczepionki monowalentne: przeciwko WZW A (zaleca się podanie 2 dawek szczepionki, drugą dawkę najlepiej pomiędzy 6. a 12. miesiącem od pierwszego szczepienia) i WZW B w standardowym schemacie szczepienia: 0, 1, 6 miesięcy.

(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski