Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawód: rodzic zastępczy

Redakcja
Wiosną i latem Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Tarnowie prowadził - także przy wsparciu lokalnych mediów - kampanię na rzecz pozyskiwania kandydatów na rodziców zastępczych. Okazuje się, że w tym czasie nie zgłosił się nikt. Urszula Kalafarska, dyrektorka OAO w Tarnowie, jest przekonana, że sytuacja się zmieni, gdy wejdą w życie przepisy wykonawcze do nowej ustawy.

Czy nowa ustawa wzbudzi zainteresowanie?

   -_Prawda jest taka, że dotychczas kandydaci na rodziców zastępczych nie mogli liczyć na specjalne zachęty ze strony państwa - _twierdzi pani dyrektor. - Pokrywało ono tylko częściowo koszty utrzymania dzieci, które - ze względu na niewydolność swoich rodziców - znalazły się w sytuacji kryzysowej. Z kolei ponoszony trud, który towarzyszy sprawowaniu funkcji rodziny zastępczej, jest bardzo duży.
   Możliwe jednak, że już niebawem sytuacja się zdecydowanie odmieni. Za kilka dni mają wejść w życie przepisy wykonawcze do nowej ustawy, na mocy której możliwe będzie tworzenie nowych form rodziny zastępczej - wielodzietnej i specjalistycznej.
   - _W zasadzie będą to rodziny zawodowe, jeśli to tak można określić - _informuje dyrektor Kalafarska. - Za opiekę i wychowywanie kierowanych do nich dzieci będą otrzymywać regularne wynagrodzenie. Liczymy na to, że będzie to dobra oferta np. dla małżeństw, które doświadczają bezrobocia, a jednocześnie są w stanie spełnić wszystkie wymagania stawiane rodzicom zastępczym. Na razie nie wiemy, jak wysokie będą przeznaczone dla nich wynagrodzenia.
   Jak zgodnie twierdzą specjaliści, wychowywanie dziecka w rodzinie zastępczej jest o wiele bardziej efektywne od jego pobytu w dużych placówkach opieki. Ciągle jednak występuje niedostatek rodzin zastępczych, zwłaszcza tych, które tworzą osoby najbardziej poszukiwane przez ośrodki adopcyjno-wychowawcze: niespokrewnione z wychowywanymi dziećmi. W Tarnowie funkcjonuje ok. 100 rodzin zastępczych, ale tylko 2 proc. z nich nie jest spokrewnionych z podopiecznymi.
   W rodzinie zastępczej wychowuje się dzieci, których naturalni rodzice zachowują w stosunku do nich swoje prawa, lecz z różnych powodów są niewydolni wychowawczo (nałogi, przestępczość, skrajna bieda itp.). WiesŁaw Ziobro
   PS Małżeństwa chętne do podjęcia się roli rodziców zastępczych proszone są o kontakt z Ośrodkiem Adopcyjno-Wychowawczym w Tarnowie, tel. (14) 622 02 67.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski