Zawodnicy Unii mają równać do Wojdaka

Jerzy Zaborski
Pływanie. Reprezentanci Unii Oświęcim bardzo dobrze spisali się w mistrzostwach Polski seniorów, bowiem przywieźli z nich aż pięć medali.

Impreza odbyła się na krótkim basenie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Multimedalistą został specjalizujący się w długich dystansach stylu dowolnego Wojciech Wojdak, trzykrotny mistrz Polski, na 400, 800 i 1500 m oraz wicemistrz na 200 m. Dorobek medalowy Unii uzupełniła sztafeta dziewcząt na 4x200 m stylem dowolnym, sięgając po brązowy krążek.

Przed rokiem oświęcimianie zdobyli sześć medali. Wprawdzie zabrakło tego z najcenniejszego kruszcu, ale dorobek medalowy rozłożył się na kilku zawodników. Teraz były trzy złote medale, lecz na dorobek Unii zapracował głównie jeden zawodnik. – Wynik Wojtka jest nie tylko jego wielkim sukcesem, ale także naszego klubu _– podkreśla Marek Dorywalski, prezes UKP Unia. – Poza medalami liczyło się dla nas to, że wielu zawodników startowało w finałach. Na 100 m stylem motylkowym do finału „A”, czyli prawo walki o medale, uzyskały trzy zawodniczki, i to jest też nasz mały sukces. W głównym finale jest osiem miejsc._

Ostatecznie w finale wystąpiły dwie pływaczki – Wiktoria Musioł była siódma (1.02,40), a „oczko” niżej uplasowała się jej klubowa koleżanka Joanna Szczepanik (1.02,62). Z finału „setki” motylkowym została wycofana Joanna Janiczek. To dlatego, że w ostatnim dniu mistrzostw miała w planach cztery starty, łącznie ze sztafetą. Prowadzący ją Marek Dorywalski uznał, że większe szanse na medal będzie miała na 50 m stylem dowolnym. Ostatecznie zajęła 7. miejsce (25.59).

Blisko medalu na 200 m grzbietowym była Anna Kozłowska, zajmując 4. miejsce (2.12,76).

Brązowy medal uciekł też sztafecie chłopców 4x200 m stylem dowolnym (Wojciech Wojdak, Arkadiusz Topolski, Łukasz Goleniec, Mateusz Czarnota), bo zajęła czwarte miejsce (7.20,94). Lokatę na najniższym stopniu podium zajął AZS AWF Warszawa (7.18,85), w gwiazdorskiej obsadzie: Patryk Gąsior, Adam Dubiel, Radosław Kawęcki, Paweł Korzeniowski. Szczęścia zabrakło też sztafecie dziewcząt 4 x100 m stylem zmiennym. Zajęła 4. miejsce (4.12,72), w składzie: Anna Kozłowska, Urszula Michalczyk, Joanna Szczepanik, Kamila Kunka. Trzeci był AZS AGH Kraków (4.07,19).