Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawody przyszłości to informatyk i ekonomista

Jolanta Białek
Edukacja. Szkoły średnie w Wieliczce nie miały najmniejszego kłopotu z naborem uczniów. W placówkach oświatowych w Niepołomicach oraz w Gdowie są jeszcze wolne miejsca.

Prawdziwe oblężenie przeżył wielicki Zespół Szkół Zawodowych, gdzie chętnych było niemal dwukrotnie więcej niż miejsc. O możliwość nauki w tej placówce starało się 567 absolwentów gimnazjów. Do technikum podania złożyło 465 osób, a do szkoły zawodowej 86. - Mogliśmy przyjąć 218 uczniów do technikum i 76 do szkoły zawodowej - informuje Maciej Filiciak, dyrektor ZSZ w Wieliczce.

Najtrudniej było dostać się do technikum informatycznego, gdzie przyjmowano uczniów, którzy zdobyli minimum 121 pkt. Wielu absolwentów gimnazjum zamierzało zdobyć także zawód technika żywienia (obowiązywał próg 100 pkt.) Niewiele mniej - 96 pkt. wymagano od chętnych do nauki w technikum obsługi turystycznej, a dotechnikum ekonomicznego nie przyjęto nikogo, kto miał mniej niż 95 pkt.

Po raz pierwszy w historii ZSZ doszło do sytuacji, że nie przyjęto wszystkich osób zainteresowanych edukacją w zasadniczej szkole zawodowej. Tu najbardziej oblegana była tzw. klasa wielozawodowa, kształcąca m.in. mechaników pojazdów, piekarzy i fryzjerów.

W LO w Wieliczce powstaną w nowym roku szkolnym dwie pierwsze klasy o profilu matematycznym oraz kierunki z rozszerzonym: językiem polskim i historią, biologią i geografią oraz biologią i chemią. - Tak, jak zakładaliśmy, uruchomiamy pięć pierwszych klas. Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszyły się oddziały, w których realizowana jest matematyka w zakresie rozszerzonym, dlatego zapadła decyzja o utworzeniu dwóch klas o tym profilu, natomiast zrezygnowaliśmy z otwarcia klasy z rozszerzoną wiedzą o społeczeństwie i geografią - mówi Monika Szypuła, szefowa LO w Wieliczce.

W Zespole Szkół w Niepołomicach najbardziej oblegana była jak zawsze licealna klasa policyjna. W tej placówce przyjęto uczniów do dwóch klas w LO oraz do techników: informatycznego i ekonomiczno-turystycznego. Są jeszcze wolne miejsca - kilkanaście na ostatnim kierunku, a na pozostałych - po kilka.

W Zespole Szkół w Gdowie będą dwie pierwsze klasy: w LO (25 uczniów) oraz w technikum informatycznym (21).

Matura na 72 proc.
Tylu uczniów z trzech szkół średnich prowadzonych przez powiat wielicki oraz z Zespołu Szkół w Niepołomicach, którego administratorem jest gmina, zdało w tym roku egzamin dojrzałości. To wynik o "oczko" lepszy niż średnia krajowa.
* ZS w niepołomicach: maturę zdało 71,43 proc. uczniów, w tym 75 proc. w liceum i 67,86 proc. w technikum.
* lO w wieliczce: 93,3 proc.
* ZSZ w Wieliczce: 57,1 proc.
* ZS w Gdowie: maturę zdało 56 proc. absolwentów, w tym 73 proc. w technikum i 40 proc. w liceum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski