Zawrotniak doczekał się na tytuł mistrza!

Jacek Żukowski
Radosław Zawrotniak
Radosław Zawrotniak fot. anna kaczmarz
Szermierka. Znakomicie spisali się szpadziści krakowskich klubów w mistrzostwach Polski, które rozegrano w Gliwicach. W rywalizacji indywidualnej wywalczyli cztery medale.

Po ten najcenniejszy - złoty - sięgnął Radosław Zawrotniak z AZS AWF Kraków. W decydującym pojedynku pokonał swego klubowego kolegę Karola Kostkę 15:5. Brązowy medal przypadł w udziale Piotrowi Maciejczykowi, który w półfinale uległ Zawrotniakowi 11:15.

Dla naszego srebrnego medalisty olimpijskiego z Pekinu to dopiero pierwszy tytuł mistrza Polski! - W końcu, po tylu latach spełniły się moje marzenia - mówi zawodnik. - Trzeba być wytrwałym. Najtrudniejsza była dla mnie walka o wejście do najlepszej szesnastki z Rafałem Szwalbe z Legii Warszawa, którą wygrałem jednym trafieniem 15:14, a także pojedynek o strefę medalową z Tomaszem Szczepanowskim, z którym walka była bardzo wyrównana i w której zwyciężyłem 15:13. Dobrze ułożyła się dla mnie drabinka turniejowa, w tym elemencie trzeba mieć dużo szczęścia. Bardzo się cieszę z występu naszych zawodników. W końcu z jednego klubu było nas trzech na __podium, to pokazuje, jak silnym ośrodkiem jest Kraków.

Wśród pań najlepiej wypadła Aleksandra Zamachowska. Szpadzistka Krakowskiego Klubu Szermierzy sięgnęła po srebro. Musiała uznać wyższość Magdaleny Piekarskiej (AZS AWF Warszawa), ulegając jej 10:15. Wcześniej, o awans do najlepszej czwórki, wygrała z Anną Mroszczak (RMKS Rybnik) 15:6, w półfinale zaś pokonała Weronikę Łuszcz (Szpada Wrocław) 15:7. Druga z krakowianek, Renata Knapik-Miazga, była piąta. W ćwierćfinale uległa Łuszcz 12:13.

Co ciekawe, w mistrzostwach Polski zadebiutowała Wisła Kraków. Skład „Białej Gwiazdy” oparty jest na zawodnikach, którzy odeszli z KKSz. Jej najlepszym szermierzem okazał się Ignacy Mielniczuk, który zajął 19. miejsce.

AZS Kraków w drużynowym finale pokonał 45:31 Piasta Gliwice.