Zbadaj się i daj sobie szansę na wczesne wykrycie choroby

OPRAC.:
Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Rośnie liczba osób trafiających pod opiekę lekarzy z cukrzycą typu drugiego. Warto regularnie się badać.
Rośnie liczba osób trafiających pod opiekę lekarzy z cukrzycą typu drugiego. Warto regularnie się badać. Karolina Misztal
Program „Profilaktyka 40 Plus” został przedłużony do końca roku. Dzięki niemu wykonasz bezpłatny, kompleksowy „przegląd” swojego organizmu.

Siedząca praca i odpoczynek na kanapie, niezdrowe posiłki na talerzach, oddychanie zanieczyszczonym powietrzem, stres. Lekarze nie mają wątpliwości, że gruntowne zmiany naszego stylu życia i codziennych nawyków to prosta droga do szeregu tzw. chorób cywilizacyjnych. Z powodu nadciśnienia tętniczego tylko w Małopolsce leczy się ok. 400 tys. pacjentów. Na otyłość cierpi co czwarty dorosły Polak, a Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że za 6 lat będzie mierzyć się z nią 30 proc. mieszkańców naszego kraju. Rośnie także liczba osób trafiających pod opiekę lekarzy z miażdżycą czy cukrzycą typu drugiego, za rozwój której odpowiada przede wszystkim nadmiar cukru w diecie.

O niszczącej organizm chorobie cywilizacyjnej wielu chorych ciągle dowiaduje się dopiero w momencie, gdy jest ona już zaawansowana i – co za tym idzie – zdecydowanie trudniejsza do skutecznego leczenia. Dzieje się tak, ponieważ wizyty w gabinecie lekarza odkładamy do momentu, gdy niepokojące objawy staną się naprawdę uciążliwe i zaniedbujemy regularne, profilaktyczne kontrole organizmu. Problem dodatkowo pogłębiła pandemia koronawirusa. Obawa przed zakażeniem COVID-19 na długie miesiąca zamknęła nas bowiem w domach i wielu z nas skłoniła do rezygnacji także z wizyt w przychodniach czy pracowniach diagnostycznych.

Nadrobić zdrowotny dług

Szansą, by nadrobić ten zdrowotny dług, jest „Profilaktyka 40 Plus”. Program przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia daje szansę, by bezpłatnie i bez wcześniejszego zgłaszania się do lekarza po skierowanie wykonać kompleksowy pakiet badań profilaktycznych, dostosowanych do stanu zdrowia i codziennych czynników ryzyka. Zestaw diagnostyki został dobrany w taki sposób, by pomóc we wczesnym wykrywaniu najpopularniejszych chorób cywilizacyjnych, m.in. właśnie nadciśnienia tętniczego, otyłości czy cukrzycy.

Z programu za darmo mogą skorzystać wszystkie osoby 40+. Nie ma górnej granicy wieku – jest on skierowany także do seniorów. Możliwość wykonania badań w ramach „Profilaktyki 40 Plus” właśnie przedłużono do końca roku.

Wystaw sobie e-skierowanie

Jak skorzystać z możliwości kompleksowego „przeglądu” swojego organizmu? Wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), wypełnić ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania. Na podstawie odpowiedzi udzielonych w kwestionariuszu system indywidualnie dobiera badania z zakresu programu, które powinna wykonać dana osoba. Ci, którzy nie aktywowali jeszcze IKP, mogą skorzystać ze wsparcia konsultantów infolinii Domowej Opieki Medycznej i wypełnić ankietę, dzwoniąc pod numer 22 735-39-53, poprosić o pomoc swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo medyków z punktu wykonującego diagnostykę w ramach programu.

W skład „Profilaktyki 40 Plus” wchodzą pakiety podzielone na zestawy dla kobiet, mężczyzn i część wspólną. Obejmują one m.in. morfologię krwi, badania ogólne moczu, pomiar ciśnienia, cholesterolu, stężenia glukozy we krwi, badanie PSA (czyli antygenu gruczołu krokowego) i krwi utajonej w kale.

Dobrane na podstawie ankiety badania można wykonać w dowolnej placówce, biorącej udział w programie. W Małopolsce takich miejsc jest blisko 180. Ich pełna lista wraz z adresami jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl.

Jakie badania wykonasz w ramach programu Profilaktyka 40 Plus

Uzyskane wyniki należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy wizytę w poradni specjalistycznej.

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie