Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbierają pieniądze na rakietę

Redakcja
EDUKACJA. Polscy studenci mogą stracić szansę na udział w prestiżowym międzynarodowym projekcie kosmicznym. Zabrakło funduszy z budżetu.

"Wesprzyj polskich studentów w podboju Księżyca!" - pod takim hasłem studenci AGH i politechnik z Wrocławia i Warszawy prowadzą w internecie akcję promującą projekt naukowy "European Student Moon Orbiter" ("Europejski studencki orbiter księżycowy"), który organizuje Europejska Agencja Kosmiczna.

Celem przedsięwzięcia jest zaprojektowanie i wybudowanie minisatelity, który zostanie wystrzelony na Księżyc. Zdjęcia powierzchni oraz informacje o Srebrnym Globie będą wysyłane na Ziemię w celach naukowych i promocyjnych. Pozwolą również przeprowadzić badania wpływu środowiska kosmicznego na organizmy żywe. W projekcie bierze udział ponad 200 studentów z ok. 20 uczelni z Europy i Kanady. O tym, że grupa krakowskich, warszawskich i wrocławskich studentów będzie reprezentować polskie uczelnie wiadomo było od dwóch lat.

Krakowski zespół intensywnie przygotowywał się do udziału w projekcie. - Raz w tygodniu mieliśmy zajęcia z fizyki kosmicznej, a dodatkowo bardzo dużo pracowaliśmy indywidualnie. Oprócz tego uczyliśmy się oprogramowania, które pozwala na stymulowanie oddziaływania cząstek elementarnych. Projektowaliśmy system, który pozwala sprawdzać, jak satelita będzie się zachowywać w warunkach kosmicznych - wylicza Łukasz Chmiel, student Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH, który kieruje pracami kilkunastoosobowej grupy z Krakowa.

Dalszy udział polskich studentów w projekcie stanął jednak pod znakiem zapytania. Wszystkie kraje członkowskie muszą bowiem "złożyć się" na wystrzelenie rakiety z satelitą. Do 2013 r. Polska musi zapłacić 135 tys. euro. Do końca lutego tego roku należało złożyć deklarację posiadanych funduszy, które następnie będzie trzeba wpłacać w latach od 2011 do 2013.

- Nie mamy takiej kwoty. W grudniu wystosowaliśmy list do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ale nikt się do nas nie odezwał. Pierwsza reakcja resortu była jednak dopiero w ubiegłym tygodniu - mówi Adam Karcz z Politechniki Warszawskiej, jeden z uczestników projektu.

Studenci alarmują, że każdy kolejny dzień zwłoki zwiększa ryzyko "wypadnięcia" z projektu.

- Udało się przesunąć datę wpłaty polskiej składki, ale równocześnie Europejska Agencja Kosmiczna poszukuje nowych partnerów do projektu. Może się okazać, że nasz trud pójdzie na marne - mówi Łukasz Chmiel.

Studenci - na różne sposoby - szukają organizacji, które chciałyby wesprzeć projekt. Inicjatywa ma już swoich fanów na portalu społecznościowym Facebook.

- Mamy na razie deklarację wsparcia finansowego przez Centrum Badań Kosmicznych i nasze uczelnie. To jednak ciągle za mało - mówi Adam Karcz.

Jeszcze w tym tygodniu Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, spotka się ze studentami.

- Zależy nam, żeby studenci z tych trzech uczelni przedstawili nam bliżej projekt i oczekiwania, jakie mają wobec ministerstwa - mówi Bartosz Loba, rzecznik resortu nauki.

Katarzyna Klimek-Michno

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski