Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Grzyb odznaczony za godkę krakowską. Zasłużony dla ludowej tradycji i kultury Krakowiaków

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Zbigniew Grzyb, pasjonat gwary krakowskiej pochodzący z Naramy w gminie Iwanowice został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi RP
Zbigniew Grzyb, pasjonat gwary krakowskiej pochodzący z Naramy w gminie Iwanowice został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi RP Fot. Barbara Ciryt
Miłośnik, propagator i znawca gwary krakowskiej Zbigniew Grzyb został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi RP nadanym przez prezydenta Andrzeja Dudę. To wyjątkowe odznaczenie jest formalnie "Za działalność społeczną na rzecz rozwoju wsi", ale jak sam odznaczony mówi - konkretnie to odznaczenie w dużej mierze "wygodołem se po krakosku" i "wygrzebołem w archiwach".

FLESZ - Kreatywne myślenie to kluczowa kompetencja przyszłości KOMENTARZ

od 16 lat

W powiecie krakowskim od 2011 roku zaczęto organizować Festiwal Gwary Krakowskiej, z którego inicjatywą wyszedł Zbigniew Grzyb. A przygotowania do tego przedsięwzięcia rozpoczął ze wsparciem "Dziennika Polskiego" - jeszcze nim objął funkcję wójta gminy Iwanowice w ostatnich miesiącach 2010 roku. Wcześniej prowadził bloga w języku gwary krakowskiej i stworzył słownik tej gwary, a potem z radością ją propagował na festiwalowych konkursach.

Zostało to docenione. Komisja d/s Odznaczeń przy Oddziale Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Krakowie z dyrektor Justyną Kosecką wystąpiła o to wyjątkowe odznaczenie, a prezes KRUS Aleksandra Hadzik wniosek poparła. Następnie podczas konferencji z okazji 30-lecia KRUS w Warszawie Zbigniew Grzyb odebrał Złoty Krzyż Zasługi RP. Odznaczyli go Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Ten Złoty Krzyż chcę współdzielić ze wszystkimi, zwłaszcza z "Dziennikiem Polskim", który od początku mnie wspiera, a potem wszystkich promujących gwarę. Chcę tez dzielić z pozostałymi osobami, które pracowały i pracują, aby nasza krakowska kultura, tradycja, obyczaj i godka rozwijała się i rosła. Tak jak to w tej piosence: "Trwać będzie nasz obyczaj, nasza kultura trwać, no bo my Krakowiacy o to będziemy dbać". I trzymmy się dali razym - mówi nam promotor gwary Zbigniew Grzyb i wplata w swoją wypowiedź trochę gwary krakowskiej.

Obok tej gwary Zbigniew Grzyb propaguje także historię swojej rodzinnej miejscowości Naramy w gminie Iwanowice. I mówiąc o tym, że sobie to odznaczenie wygrzebał w archiwach - jest związane z tym, że szuka w archiwach szuka w starych dokumentach ciekawostek o historii swojej miejscowości.

Tymczasem już nie tylko w Krakowie, ale także w Warszawie wiadomo, że Zbigniew Grzyb, a wraz z nim wielu ludzi propagujących gwarę krakowską, zrobili bardzo wiele dla ludowej tradycji i kultury Krakowiaków, a zwłaszcza dla dialektu krakowskiego. Nim ta godka krakowska zaczęła być atrakcją dla dzisiejszego społeczeństwa, to trzeba było ją odkrywać, przypominać, bo niewielu wcześniej wiedziało o jej istnieniu, a ci którzy wiedzieli - już zapomnieli. Wytrwałość i pasja Zbigniewa Grzyba sprawiła, że gwara - także z pomocą "Dziennika Polskiego" - została zaprezentowana ogółowi Polaków.

Na festiwalu gwary nie brakuje atrakcji. Zobacz jak było w poprzednich latach

Festiwal Krakowska Godka 2018. Gwara to język przodków, któr...

Festiwal Godki 2018. Znamy wyniki konkursów na najlepszych g...

Festiwal Krakowskiej Godki 2018 z Tetmajerem. W Modlnicy na ludowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski