Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiorą duże śmieci

SYP
WOLBROM. Dzisiaj rozpoczyna się bezpłatna zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz sprzętu elektrycznego i elektronicznego, która potrwa do 18 listopada.

Choć gmina finansuje zbiórkę azbestu i odpadów wielkogabarytowych wielu mieszkańców wywozi śmieci do lasu. Fot. Jacek Sypień

W tym czasie mieszkańcy miasta i gminy, w wyznaczonych dniach mogą wystawiać przed swoje posesje stare meble, ale także pralki, lodówki, telewizory i komputery oraz opony. W tym roku po raz pierwszy zbierane będą również termometry rtęciowe, jako odpady szczególne niebezpieczne. Przypomnijmy, że termometry i ciśnieniomierze rtęciowe, choć są dokładniejsze od elektronicznych zostały wycofane z obrotu w kwietniu 2009 roku, z racji na ryzyko zatrucia się rtęcią w przypadku uszkodzenia urządzenia. Nawet taka niewielka ilość rtęci, jak znajduje się w termometrze, jeśli dostanie się do wody może zatruć jezioro o pow. 4 ha. Na terenie powiatu olkuskiego jedynie w Bukownie na początku br. rozpoczęła się zbiórka wycofanych z użytkowania rtęciowych termometrów lekarskich, które można zostawiać w rejestracji miejscowej Przychodni Zdrowia. Rozpoczęcie zbiórki termometrów rtęciowych rozważają również władze Olkusza. Można by to połączyć z prowadzoną od wielu lat zbiórką przeterminowanych lekarstw.

Zbiórki odpadów wielkogabarytowych i sprzętu elektrycznego i elektronicznego prowadzone są w mieście i gminie Wolbrom od wielu lat i stanowią część systemu segregacji odpadów. Niestety nadal odpady segregowane stanowią niewielki procent łącznej ilości śmieci wyrzucanych przez mieszkańców tej gminy. Przez cały ub. rok mieszkańcy miasta i gminy wyrzucili 4482 tony niesegregowanych odpadów komunalnych, 235 ton odpadów segregowanych, 21 ton odpadów wielkogabarytowych oraz ponad 92 tony azbestu, który trafił na specjalistyczne wysypisko. Jak widać odpady segregowane stanowią 7 proc. wszystkich śmieci wyrzucanych przez mieszkańców gminy Wolbrom. W krajach "starej" Unii, tylko 40 proc. odpadów komunalnych składuje się na wysypiskach, a reszta trafia do recyklingu. W Polsce na wysypiska trafia, aż 87 proc. śmieci komunalnych.

Na 235 ton odpadów segregowanych, szkła, plastyku i makulatury, jakie, w ub. roku zebrali mieszkańcy miasta i gminy Wolbrom najwięcej było szkła, bo aż 167 ton. Do specjalnie oznakowanych pojemników lub worków trafiły też 53 tony odpadów z plastiku i 15 ton makulatury. Ilość zebranego szkła, plastiku i makulatury jest nieco mniejsza, niż przed dwoma laty, kiedy udało się odzyskać 387 ton. Ale większa od 198 ton odpadów segregowanych, jakie zebrano w 2008 roku. Przed dwoma laty średnio każdy mieszkaniec Wolbromia odzyskał ponad 22 kg odpadów, a mieszkaniec podwolbromskiej wsi 14 kg.

Segregacja na terenie gminy prowadzona jest na dwa sposoby. Mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy mają zawartą umowę z firmą odbierającą śmieci otrzymują worki na odpady segregowane, czyli plastik i szkło. Poza tym na terenie miasta i gminy jest ustawionych przeszło 20 kompletów pojemników tzw. dzwonów, do których można wrzucać szkoło i plastik.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski