Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbliża się czytelnicza jesień

Wacław Krupiński
Olga Tokarczuk przybliży historię o XVIII-wiecznym Mesjaszu z Podola
Olga Tokarczuk przybliży historię o XVIII-wiecznym Mesjaszu z Podola FOT. MIKOŁAJ NOWACKI
Literatura. Szymborska, Miłosz, Zagajewski, Llosa, Tokarczuk, Tischner, Christensen, Catton... Sprawdzamy, jakie nowości przygotowali krakowscy wydawcy na powakacyjny czas. Jak widać, ciekawostek na półkach księgarskich (i na Targach Książki) nie zabraknie.

Tradycyjnie już jesień to czas, gdy następuje wysyp książkowych nowości.

Poezja

W 10. rocznicę śmierci Czesława Miłosza Wydawnictwo Literackie wznowi jego „Księgi biblijne”, a Znak wyda „Traktat o życiu. Myśli wybrane”, jak i tom wierszy „Życie na wyspach”, składający się z tekstów drukowanych w prasie w latach 1989–1996.

W październiku w Znaku ukaże się Wisławy Szymborskiej „Czarna piosenka”, tomik, który miał być debiutem poetki, ale nigdy nie został wydany. Prawdopodobnie wstrzymała go cenzura. To zapowiedź nowej serii, w ramach której ukaże się większość dzieł tej autorki.

Wydawnictwo a5 zapowiada nowy tom Adama Zagajewskiego „Asymetria” (w październiku), jak i kolejny tom serii „płyt poetyckich”, na których sami autorzy interpretują swe wiersze – tym razem Jerzy Kronhold.

Beletrystyka

We wrześniu amatorów kryminałów zaintryguje na pewno powrót słynnego detektywa Her­culesa Poirot, którego ożywiła Sophie Hannah w powieści „Inicjały zbrodni”. Autorka została wybrana przez spadkobierców Agathy Christie. Londyn, lata 20. ub. wieku. Młoda kobieta wyznaje detektywowi, że zostanie zamordowana, ale błaga go, by nie szukał mordercy. Premiera w WL w dwa dni po londyńskiej.

Oficyna ta wyda też nową książkę autorki światowego hitu „Sekretne życie pszczół” Sue Monk Kidd – „Czarne skrzydła”, wyselekcjonowaną do ekskluzywnego klubu książkowego Oprah Winfrey. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami i życiem pierwszych abolicjo­nistek, sióstr Grimké, wspaniała powieść, która prowadzi nas do korzeni stanów południowych Ameryki.

W tejże oficynie ukaże się Eleanory Catton „Wszystko, co lśni”, najdłuższa (800 stron) w historii książka nagrodzona Boo­kerem i najmłodszej, bo 28-letniej, laureatki tej nagrody. Epicka opowieść z czasów gorączki złota w Nowej Zelandii o poszukiwaniu szczęścia, marzeniach i przeznaczeniu zapisanym w gwiazdach. Autorka mistrzowsko połączyła wątki historyczne i sensacyjne, przygodę rodem z Dzikiego Zachodu i kryminalną zagadkę. Wśród zachwytów – porównania do „Imienia róży”.

Powróci też w WL najnowszą książką „Odpływ” Lars Saabye Christensen. Tom doczekał się opinii arcydzieła i najlepszej powieści twórcy, będącego norweskim kandydatem do Nobla.

W październiku jeszcze, również w WL, Olgi Tokarczuk „Księgi Jakubowe”. 1000-stronicowa powieść historyczna o Jakubie Lejbowiczu Franku, samozwańczym XVIII-wiecznym Mesjaszu z Podola, który chciał połączyć wszystkie religie monoteistyczne.

W listopadzie Znak ofiaruje nam nową powieść Mario Var­gasa Llosy „Dyskretny bohater”, w której powracają bohaterowie tego noblisty: Don Rigo­berto, Lukrecja, Fonsito i Litu­ma. Dopełnieniem będzie bio- grafia pisarza; jej autor, tłumacz Tomasz Pindel, ściśle współpracował z pisarzem, uzyskując pełny dostęp do jego prywatnego archiwum.

Korporacja Ha!art zapowiada m.in. „Zegar światowy” Nicka Montforta, 1440 mikrohistorii, rozgrywających się na całym świecie w ciągu jednej minuty.

Literatura faktu, biografistyka

Miłośników takich pozycji czeka wiele tytułów. W październiku w WL – „Mrożek w odsłonach”, czyli, o czym już informowaliśmy, opowieści o nim wielu przyjaciół i znajomych.

Znak zapowiada z kolei „Tischner. Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek”. Przyszły kapłan, filozof, publicysta zaczął prowadzić dziennik jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej. Ukaże się też wznowienie esejów księdza profesora – „Świat ludzkiej nadziei”.

Ukaże się także tom rozmów naczelnego Znaku Jerzego Illga „Rozmowy na 55-lecie Wydawnictwa Znak” – w nim Szymborska, Miłosz, Brodski, Kutz.

Z kolei a5 zapowiada „Największe szczęście, największy ból” – rozmowy, jakie z Julią Hartwig na przestrzeni kilkunastu lat przeprowadził Jarosław Mikołajewski.

Miłośnicy talentu Jerzego Stuhra i jego syna Macieja otrzymają książkę „Wokół filmu Obywatel”. Rozmawiając z Ewą Win­nicką opowiadają o rodzinie, karierze i Polsce. Poznamy również „Życie niebywałe. Wspomnienia fotokompo­zy­tora” Ryszarda Ho­rowitza, wybitnego fotografa. Ukaże się też autobiografia Wojciecha Manna „Fotografoma­nnia”, ilustrowana fotografiami z jego prywatnego archiwum. Te pozycje pojawią się nakładem Znaku.

Inne

W WL coś dla fanów jazzu i melomanów, czyli Krzysztofa Karpińskiego „Był jazz. Krzyk jazz-bandu w przedwojennej Polsce” – dowód na to, że i nas ta muzyka była wówczas grana i to na dobrym poziomie. Efekt wieloletnich studiów autora.

Ciekawie zapowiada się „Literatura polska po 1989 roku w świetle teorii Pierre’a Bourdie. Raport z badań” autorstwa Grzegorza Jankowicza, Piotra Marec­kiego, Alicji Palęckiej, Jana Sowy i Tomasza Warczoka (Ha!art). To naukowy opis 25 lat rozwoju życia literackiego – zachowań pisarzy, wydawców, agentów literackich za pomocą narzędzi zaproponowanych przez francuskiego socjologa Pierre’a Bour­dieu.

W tejże oficynie ukażą się „Kompletna historia wszechświata ze szczególnym uwzględnieniem Polski” Pawła Jarodz­kiego – blisko 300-stronicowa edycja jego rysunkowego dorobku, zbierająca rozproszone dotąd prace autora; te nieznane i te publikowane od czasów PRL-u, jak i „Moje okładki” Andrzeja Krajewskiego – album prezentujący ponad 100 okładek książek i czasopism tego twórcy, począwszy od 1962 roku.

Z propozycji Universitasu warto zwrócić uwagę na pozycję „Krakowscy Żydzi pod okupacją niemiecką 1939-1945”; Andrea Low i Marcus Roth oraz na tom „Głębokie przeświadczenie/przekonanie. Jak stałem się Europejczykiem”, w którym Bernard Guetta, komentator polityki międzynarodowej dziennika „Libération”, staje – acz nie bezkrytycznie – w obronie Unii Europejskiej.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski