Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbrodniarze nie mogą spać spokojnie

Redakcja
Prof. Witold Kulesza był jednym z gości sobotniego sympozjum naukowego na temat oblicza stalinizmu, które odbyło się w tarnowskiej Sali Lustrzanej. Zorganizował go Zarząd Powiatu Tarnowskiego, a honorowy patronat objął nad nim Jego Ekscelencja ks. biskup Wiktor Skworc.

W Tarnowie o obliczach stalinizmu

 Prokurator generalny Głównej Komisji ds. Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, prof. Witold Kulesza zapewnił w Tarnowie, że prokuratorowie i sędziowie, którzy w okresie stalinowskim skazywali na śmierć niewinnych Polaków, odpowiedzą w III Rzeczypospolitej za swoje czyny. - Instytut Pamięci Narodowej sprawi, że nie będą spokojnie spać po nocach, tak jak nie mogły spokojnie spać katowane i torturowane ich ofiary - stwierdził.
 Otwierając sympozjum starosta tarnowski Michał Wojtkiewicz powiedział, iż jego celem nie jest ocena stalinizmu, lecz poznanie prawdy o tym okresie i mechanizmów wówczas rządzących. Licznie zebrani tarnowianie wysłuchali koncertu fortepianowego Waldemara Malickiego. Artysta zagrał m.in. utwór, który skomponował specjalnie na tę okazję. - Chciałbym się wpisać w temat dzisiejszych rozważań. Swoje myśli wyrażę jednak nie za pomocą słów, lecz dźwięku - _mówił Waldemar Malicki.
 Rozpoczynając swój wykład na temat prawnych aspektów rozliczania z przeszłością prof. Witold Kulesza przypomniał, iż stalinizm nie był wynaturzeniem komunizmu, lecz jego istotą. Dlatego - jego zdaniem - nie powinno się mówić tylko o zbrodniach stalinowskich, lecz komunistycznych. - _Przecież gdyby zarówno Hitler, jak i Stalin nie znaleźli wykonawców swojej zbrodniczej polityki, to zostaliby pacjentami zakładów psychiatrycznych. Dlatego w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej za przedmiot śledztw już nie uważa się zbrodni hitlerowskich i stalinowskich, lecz nazistowskie i komunistyczne
- wyjaśniał prof. Kulesza.
 Według niego, podstawy prawne do osądzenia zbrodniarzy komunistycznych w naszym kraju są, ale właściwie się z nich nie korzysta. Poznanie zaś pełnego oblicza stalinizmu utrudnia fakt ciągłego odmawiania przez rząd rosyjski przekazania większości dokumentów dotyczących tego okresu. Biskupowi Wiktorowi Skworcowi podarowal sygnalny egzemplarz tomu o sędziach i prokuratorach, zbrodniarzach okresu stalinowskiego. Opracowanie powstaje z materiałów zgromadzonych przez Komisję ds. Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu.
 Później red. Andrzej Grajewski przedstawił jeszcze szerzej działalność Instytutu Pamięci Narodowej, a ks. dr Alojzy Drożdż podjął próbę moralnej oceny totalitaryzmu komunistycznego.
 Wczoraj, w 61. rocznicę rosyjskiej inwazji na Polskę, uroczyście odsłonięto w Tarnowie pomnik ofiar stalinizmu. Wystawiony został na placu przy ul. Lwowskiej, który - uchwałą Rady Miasta Tarnowa - nazwany został pl. Ofiar Stalinizmu.

(RAF)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski