Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbyt dużo do dzierżawy. Niezrozumiała hojność

Barbara Ciryt
Gmina chce wydzierżawić teren, na którym organizowano triale
Gmina chce wydzierżawić teren, na którym organizowano triale Fot. Barbara Ciryt
Krzeszowice, Miękinia. Akademia Górniczo-Hutnicza potrzebuje 60 arów, a gmina daje 40 ha.

W Miękini przy placówce naukowej krakowskiej Akademii Górniczo–Hutniczej mają powstać kolejne laboratoria i obiekty szkoleniowe.

Władze gminy Krzeszowice postanowiły dać uczelni w dzierżawę prawie 40 hektarów terenu w obrębie dawnego kamieniołomu. Radni przyjęli uchwałę w tej sprawie, ale niektórzy mieli wiele wątpliwości.

– Dostajemy informacje, jako radni, że AGH planuje w najbliższym czasie inwestycje na zaledwie 60 arach. Tymczasem burmistrz Czesław Bartl występuje do nas z propozycją przekazania wielokrotnie więcej nieruchomości, po zsumowaniu to prawie 40 hektarów – mówi Michalina Nowakowska-Malczyk, jedna z radnych.

– Nie wiemy, ile uczelnia zapłaci za tę dzierżawę, nie mamy określone, na co dokładnie ten teren ma być przeznaczony i dajemy tak wielki obszar – mówił o wątpliwościach radny Wiesław Jagiełło.

Nikt nie potrafił wytłumaczyć różnic między potrzebnym i przekazywanym gruntem. Maciej Zieliński, naczelnik Wydziału Gospodarowania Mieniem i Planowania Przestrzennego zawile tłumaczył, że gmina Krzeszowice, Akademia Górniczo-Hutnicza i Małopolska Agencja Energii i Środowiska podpisały umowę o współpracy na rzecz utworzenia parku naukowo-technologicznego i innych projektów dotowanych z funduszy unijnych, ale nie wskazał jakich.

W uzasadnieniu uchwały czytamy, że porozumienie gminy, uczelni i agencji umożliwiły także współpracę AGH ze spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, a w efekcie budowę Centrum Naftowo-Gazowniczego. Dzięki temu w Miękini może powstać laboratorium polowe oraz ośrodek szkoleniowy Oddziału Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego w Krakowie.

W dalszej części uzasadnienia zapisano wyraźnie: „Przewidywany obszar dla realizacji planowanej inwestycji w jej początkowym etapie to ok. 0,60 ha terenu byłego kamieniołomu w Miękini.” Jak twierdzą urzędnicy do realizacji tej inwestycji potrzebne jest zapewnienie o możliwości bezprzetargowej dzierżawy terenu.

Radni byli przekonani, że te 60 arów pod budowę laboratorium polowego i ośrodka szkoleniowego należy oddać w dzierżawę, ale nie mogli zrozumieć, dlaczego uchwała dotyczy dziesiątek hektarów. Naczelnik Zieliński niejasno mówił dalej, że to dla rozwoju gminy. Dodał, że przekazanie w dzierżawę zostało omówione również z przedstawicielami mieszkańców Miękini.

Sołtys wioski Bogdan Kurdziel zaznacza, że mieszkańcy jeszcze na początku tego roku walczyli, by utrzymać boisko, które jest na terenach dawnego kamieniołomu. – Nie ma w naszej wiosce innego miejsca, na organizowanie boiska od nowa. Teraz okazało się, że boisko i droga dojazdowa do niego zostały wyłączone z terenu przekazywanego do dzierżawy, więc osiągnęliśmy swój cel. Niczego innego nie oczekiwaliśmy, bo nie było naszym zamiarem blokowanie jakiejkolwiek inwestycji – dodaje Kurdziel.

Burmistrz Czesław Bartl zapewniał tylko, że pieniądze z dzierżawy terenu będą przekazane na poprawę infrastruktury w Miękini.

[email protected]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski