Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbyt głośne dźwięki mogą być zabójcze dla zdrowia

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
Fot. Wikipedia
Głośne dźwięki są jednym z największych zagrożeń cywilizacyjnych. Atakują nas ze wszystkich stron. Na ulicy, z telewizora i radia (np. w postaci puszczanych dużo głośniej reklam), w restauracjach i na placach zabaw.

Jednak dźwięki odbierane jako głośne nie zawsze są szkodliwe. Z badań wynika, że:
- dźwięki poniżej 35 dB są w większości nieszkodliwe dla zdrowia, lecz mogą być denerwujące i dekoncentrujące

- 35-70 dB - w tym przedziale głośności pojawia się zmęczenie ze strony układu nerwowego, utrudnione jest rozumienie mowy, zasypianie i odpoczynek

- 75-85 dB - zmniejsza się wydajność pracy, mogą pojawić się problemy ze słuchem

- 90-130 dB - mogą powodować różnego rodzaju schorzenia ze strony różnych narządów, uniemożliwiają rozumienie mowy nawet z bliskiej odległości

-powyżej 130 dB - powodują trwałe uszkodzenie słuchu, drgania narządów wewnętrznych.

Mogą nam pomóc dobrej jakości okna

Jeśli mieszkamy w centrum miasta, jest niemal pewne, że hałas dobiegający z ulicy lub pobliskiego deptaka wkrótce zacznie nam przeszkadzać, powodując rozdrażnienie i dekoncentrację. Chcąc ograniczyć ten problem do minimum, powinniśmy zacząć od wyboru okien.

Wiele osób zastanawia się co zrobić, gdy mieszkamy w pobliżu ruchliwej ulicy. Ochronić nas mogą np. dobrej jakości okna. Obecnie, oprócz swojej podstawowej funkcji jaką jest izolacja przed utratą ciepła, posiadają one wiele dodatkowych funkcji, a jedną z nich jest izolacja akustyczna. Możemy wybierać spośród produktów o podwyższonych parametrach akustycznych. Np. specjalnie dobrane szyby zespolone są projektowane w taki sposób, aby osłabiać energię fal dźwiękowych, tworząc barierę dla zgiełku miasta. W przełożeniu na konkretne liczby, a w zasadzie decybele - ochrona przed szkodliwymi dźwiękami może wzrosnąć nawet o 30 proc. w stosunku do rozwiązań standardowych.

Uświadamiają komfort życia w ciszy

Niektóre rozwiązania są tworzone specjalnie po to, aby tłumić hałas na poziomie 40-50 dB i tym samym zapewniać komfort życia niemal w każdych warunkach. Dodatkowo, nowoczesne szyby akustyczne zawierają pomiędzy taflami szkła specjalną powłokę - jedną lub kilka folii PVB, które czynią z nich rozwiązania także bezpieczne, utrudniające włamanie i solidne. Rozwiązania takie promuje Stowarzyszenie na Rzecz Lepszej Akustyki w Budynkach „Komfort Ciszy”, które powstało, aby propagować wiedzę na temat tego, jak akustyka budynków wpływa na komfort, zdrowie oraz samopoczucie osób w nich przebywających. Intencją organizacji jest uświadamianie odbiorcom, jak ważną rolę w miejscach, w których na co dzień przebywają - biurach, szkołach, urzędach, domach - pełni cisza.

W tym celu Stowarzyszenie prowadzi działalność informacyjną, doradczą, a także edukacyjną, współpracuje ze specjalistami (akustykiem i prawnikiem), odpowiada na zapytania, pomaga rozwiązywać problemy wynikające z niewłaściwego doboru materiałów i rozwiązań budowlanych oraz okien, a także nieprzestrzegania norm przez deweloperów.

WIDEO: Jak ozdobić mieszkanie roślinami? Ewa Mierzejewska radzi

Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski