MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zbyt mało sędziów w olkuskim sądzie

Redakcja
Jak wynika ze statystyk, przez cały ubiegły rok w sprawach cywilnych wpłynęły do olkuskiego sądu 13092 sprawy, a załatwiono 13 tys. 128, w tym część z poprzednich lat. Mimo to na ten rok przeszło 1084 niezałatwionych spraw. W Wydziale I Cywilnym orzeka czterech sędziów i jeden referendarz.

Fot. Jacek Sypień

PRAWO. Dokładnie 2625 spraw przypadło przez cały ubiegły rok na jednego sędziego Wydziału I Cywilnego olkuskiego Sądu Rejonowego

Nieco mniej spraw miało 6 sędziów Wydziału II Karnego, którzy rozpatrzyli ich w ub. roku 6046. Przez cały ubiegły rok do Wydziału Karnego napłynęło 6017 spraw, a na ten rok przeszło 813 spraw.

- W Wydziale Karnym sporo spraw jest mocno skomplikowanych. W ubiegłym roku mieliśmy przypadek mieszkańca Bolesławia, któremu prokuratura przedstawiła aż 15 zarzutów. W porównaniu do innych sądów rejonowych w Małopolsce, mamy wiele spraw wielotomowych. Niektóre z nich ciągną się latami, jak choćby proces byłego dyrektora olkuskiego banku Antoniego B. W tej sprawie zgromadzono już do tej pory 60 tomów akt. Ostatnio, kolejny biegły powołany w tej sprawie zwrócił się o przedłużenie terminu wydania opinii - mówi sędzia Rafał Ziętek, rzecznik prasowy olkuskiego Sądu Rejonowego.

Przypomnijmy, że jesienią 2005 r. olkuski sąd skazał Antoniego B. na 4 lata i 6 miesięcy więzienia oraz 300 tys. zł grzywny za przekroczenie kompetencji, rażące naruszenie procedury bankowej i niedopełnienie obowiązków. Był to odprysk sprawy byłego posła AWS Marka Kolasińskiego, którego (a także trzy inne osoby) katowicka Prokuratura Okręgowa oskarżała o wyłudzenia kredytów, głównie z olkuskiego oddziału banku PKO oraz o popełnienie wielomilionowych przestępstw gospodarczych, w tym zwrotu podatku VAT na astronomiczna kwotę 37 mln zł. Choć od tego czasu minęło ponad pięć lat, w sprawie byłego dyrektora olkuskiego banku do tej pory nie zapadł prawomocny wyrok.

W ubiegłym roku do Wydziału III Rodzinnego olkuskiego sądu, gdzie orzeka troje sędziów, wpłynęło 3668 spraw, czyli po 1222 na jedno sędziego. Rozpatrzono 3685 spraw, w tym część z ubiegłych lat. Do załatwienia pozostało 813 spraw. Z kolei do Wydziału V Ksiąg Wieczystych, gdzie orzeka tylko jeden sędzia i jeden referendarz napłynęło przez cały ubiegły rok 6625 spraw (3312 na sędziego). Rozpatrzono 6767, a 229 pozostało do załatwienia.

Od lipca ub. roku został zlikwidowany Wydział IV Sąd Pracy, a sprawy z tego zakresu przeszły do sądu w Chrzanowie. Od stycznia do końca czerwca ub. roku do olkuskiego Sądu Pracy wpłynęło 87 spraw, a załatwiono 120.

W olkuskim Sądzie Rejonowym jest 16 sędziów, ale jeden sędzia przechodzi od kwietnia w stan spoczynku i obecnie przebywa na urlopie. Przez cały ubiegły rok na jednego sędziego przypadło 1013 załatwionych spraw. Jak się okazuje, prawnicy nie garną się do pracy w olkuskim sądzie. Ostatnio ogłoszono konkurs na stanowisko asystenta sędziego. Jednak konkurs nie został rozstrzygnięty, gdyż na egzamin nie stawił się żaden kandydat. Tymczasem w olkuskim sądzie są dwa wakaty na stanowiskach sędziów.
Niestety długotrwałe procesy są zmorą całego polskiego sądownictwa. Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości, tylko w pierwszym półroczu ub. roku w sądach rejonowych w całym kraju było 7,3 mln spraw do załatwienia, w tym 1,4 mln pozostałych z 2009 roku i 5,9 mln nowych, zgłoszonych w 2010 roku. W ciągu pierwszego półrocza udało się załatwić 5,8 mln spraw, ale pomimo tego liczba spraw niezałatwionych wzrosła z 1,4 do 1,5 mln.

Najwięcej pracy mają wydziały cywilne, do których trafiło przeszło 3,5 mln spraw, czyli o ponad 17 proc. więcej, niż w pierwszym półroczu 2009 roku. Wśród spraw cywilnych największą grupę stanowiły te, dotyczące ksiąg wieczystych, których było 1,5 mln. W pierwszym półroczu ub. roku do sądów rejonowych wpłynęło także, 892 tys. spraw nakazowych i upominawczych, czyli o 42 proc. więcej, niż w analogicznym okresie 2009 roku.

Do sądów trafiło przeszło 1,2 mln spraw karnych i wykroczeniowych (wzrost o 13 proc.).    Informacja statystyczna na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości kończy się mało optymistyczną konkluzją, że „Z powyższych danych wynika, że nie zauważa się poprawy kondycji sądownictwa powszechnego w I półroczu 2010 r.”

Jacek Sypień

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski