Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdaniem światowej krytyki "Ida" zasłużyła na Oscara

Urszula Wolak
"Ida" Pawła Pawlikowskiego była posądzana u nas o antypolską wymowę
"Ida" Pawła Pawlikowskiego była posądzana u nas o antypolską wymowę Archiwum
Film. Echa oscarowej gali w Los Angeles widać wciąż na łamach zagranicznej prasy. Dziennikarze piszą m.in. o kontrowersyjnym przyjęciu filmu Pawła Pawlikowskiego w Polsce

Dla zagranicznych mediów było jasne od samego początku, że polska "Ida" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego jest filmowym wydarzeniem na skalę światową. Zwieńczeniem tej tezy było przyznanie dziełu Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny".

Branżowe czasopisma jeszcze przed Oscarem nie szczędziły "Idzie" słów pełnych zachwytu. James Adams z "Hollywood Reporter" przyznał "Idzie" pięć gwiazdek, uznając ją za dzieło wybitne. Zwrócił też uwagę, że w filmie pobrzmiewają echa twórczości europejskich mistrzów - Roberta Bressona, Carla Theodora Dreyera, Ingmara Bergmana.

O tym, że Amerykańska Akademia Filmowa nie popełniła błędu, przyznając "Idzie" Oscara, świadczą też recenzje w prestiżowym "Sight & Sound". "Paweł Pawlikowski kondensuje europejską (i filmową) historię w niezwykle smutnym, kameralnym filmie drogi, obrazującym kondycję ludzkiej duszy... To film zarówno Agaty Trzebuchowskiej jak i Agaty Kuleszy, których występ dosłownie zapiera dech w piersiach" - pisze Catherine Wheatley.

W podobnym tonie utrzymana była recenzja na łamach "Film Comment". "Nawiązująca do stylistyki Roberta Bressona "Ida" jest, jak dotąd, najpiękniejszym filmem Pawlikowskiego" - napisał Graham Fuller.

Także już po przyznaniu statuetki polski film nie schodzi z łamów zagranicznych mediów. Większość z nich dostrzega ideologiczną recepcję dzieła Pawlikowskiego, widoczną w naszym kraju.

"The Guardian" pisze, że Polacy wytykają "Idzie" antypolską wymowę, a w "The Telegraph" czytamy: "W każdym innym kraju, który zgarnąłby Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny otwierano by ze szczęścia szampana. Pawlikowski musi natomiast odpierać ataki Polaków".

Przypomnijmy, że od twórcy domagano się, by w filmie zamieścił informację o tym, że to Niemcy odpowiedzialni są za Holocaust. Reżyser odniósł się do tych roszczeń słowami: "Są tak głupie, że nie warto ich komentować".

Z kolei czytając "New York Timesa", przekonamy się, że pod adresem Pawlikowskiego również z Polski płyną wyrazy uznania. Składają je artyści, a nawet prezydent Bronisław Komorowski, który powiedział: "Przyznanie Oscara Pawlikowskiemu to dla nas najwspanialszy dzień. Nie ma lepszej promocji Polski i polskiej kultury na świecie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski