Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdecydują mieszkańcy

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Wiadukt na planowanej ścieżce rowerowej przy ul. Łukasińskiego
Wiadukt na planowanej ścieżce rowerowej przy ul. Łukasińskiego Fot. Zbigniew Wojtiuk
Miechów. Od dzisiaj można oddawać głosy na inwestycje, które zostaną w tym roku zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Do wyboru jest 15 propozycji

W ostatnich dniach dziewiętnaście złożonych do budżetu obywatelskiego projektów, było poddawanych ocenie formalnej i merytorycznej. Tę pierwszą wszystkie przeszły pozytywnie.

Ocenie merytorycznej poddano ostatecznie osiemnaście pomysłów, ponieważ autorzy dwóch, polegających na przywróceniu fontanny na miejskim rynku, porozumieli się i złożyli jeden wniosek. Zyskał on ocenę pozytywną, podobnie jak 14 innych propozycji.

Od dzisiaj zatem można głosować na takie zadania jak: zakup kosza najazdowego do koszykówki dla Gimnazjum nr 1, rewitalizacja placu T. Kościuszki, cykl zajęć z zakresu strzelectwa sportowego, budowa chodnika i progu zwalniającego w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum numer 1, cyfryzacja i doposażenie bibliotek szkolnych, budowa placu zabaw przy Przedszkolu nr 2, ułożenie nowej nakładki asfaltowej na ul. Szewskiej, oświetlenie kortu tenisowego i boiska piłkarskiego przy SP nr 1, cykl szkoleń z zakresu bezpieczeństwa (strzeleckie, survivalowe), modernizacja mostu na planowanej ścieżce rowerowej przy ul. Łukasińskiego, stworzenie centrum inicjatyw twórczych na osiedlu XXX-lecia, remont łącznika między ulicą Podzamcze i Sienkiewicza, budowa siłowni zewnętrznej na os. Sikorskiego, rewitalizacja Kopca Kościuszki przy ul. Warszawskiej.

Głosowanie na wybrane projekty potrwa do 25 marca. Opowiadać się za poszczególnymi przedsięwzięciami można za pomocą internetu na portalu: wspoldecydujemy.pl lub tradycyjnnie. Urny do głosowania znajdują się w Urzędzie Gminy i Miasta, Bibliotece Publicznej, na krytej pływalni, w Domu Kultury i w Punkcie Informacji Turystycznej.

Trzy projekty zostały ocenione negatywnie i nie znalazły się na liście. Pierwszy polegał na wprowadzeniu bezpłatnego parkingu przez pierwszą godzinę postoju. Powodem odrzucenia pomysłu były zbyt wysokie koszty (szacowane na 235 tys. zł) oraz zagrożenie dla budżetu gminy.

Nie przeszedł też projekt mówiący o poprawie bezpieczeństwa na terenie dworca PKS. W tym wypadku powodem negatywnej oceny był fakt, że obiekt nie jest własnością gminy i powinien o niego zadbać właściciel.

Wreszcie za środki budżetu obywatelskiego nie powstanie tablica, która na bieżąco podawałaby informacje o występujących w mieście zanieczyszczeniach. Pierwszym powodem są wysokie koszty zakupu tablicy oraz urządzeń, które mierzyłyby poziom zanieczyszczeń. Poza tym w przypadku niektórych substancji, takich benzopiren, nie ma możliwości prowadzenie pomiarów automatycznych i podawania wyników na bieżąco.

Kwota pieniędzy, jaką gmina przeznaczyła na realizację budżetu obywatelskiego w 2016 roku wynosi 100 tys. złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski