ZDF nadal nie chce przeprosić

ZDF nadal nie chce przeprosić

Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Pamięć. Sąd w Moguncji nadał klauzulę wykonalności wyrokowi wydanemu na niemiecką telewizję publiczną ZDF przez Sąd Apelacyjny w Krakowie. Chodzi o przeprosiny dla Karola Tendery za użycie w opisie programu stacji określenia „polskie obozy zagłady” wobec KL Auschwitz i KL Majdanek.
Krakowski sąd nakazał w grudniu 2016 r., aby przeprosiny dla byłego więźnia Auschwitz widniały na głównej stronie witryny internetowej ZDF przez miesiąc. Ale niemiecki nadawca umieścił na niej tylko odnośnik do treści przeprosin. Dlatego sprawa trafiła do sądu w Moguncji. Teraz ZDF nie zgadza się także z jego decyzją.

- Telewizja, reprezentowana przez wielką międzynarodową kancelarię prawną, twierdzi, że uznanie przez polski sąd tożsamości narodowej za dobro, które miała naruszyć ZDF, jest sprzeczne z rozumieniem dóbr osobistych jakie ma niemiecki sąd konstytucyjny - tłumaczy pełnomocnik Karola Tendery, mec. Lech Obara ze Stowarzyszenia Patria Nostra.

Do tego ZDF utrzymuje, że nakazanie przeprosin jest sprzeczne z porządkiem prawnym obowiązującym w Niemczech i... że wyrok polskiego sądu został już wykonany.

Prawnicy Karola Tendery - w Niemczech reprezentuje go znany berliński adwokat mec. Piotr Duber - nie ukrywają, że o przeprosiny dla byłego więźnia Auschwitz walczyć będą nawet przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. A ostatnią decyzję sądu w Moguncji uważają za sukces.

Karol Tendera ma 96 lat, mieszka w Krakowie.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo