ZDF przeprasza, ale czy we właściwy sposób?

ZDF przeprasza, ale czy we właściwy sposób?

Piotr Subik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Karol Tendera
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. Adam Wojnar

Przed niemieckim sądem pełnomocnicy Karola Tendery, byłego więźnia Auschwitz, będą chcieli zmusić niemiecką telewizję ZDF do przeproszenia go we właściwy sposób za użycie sformułowania „polskie obozy śmierci”. Pozew cywilny w imieniu krakowianina złoży znany berliński adwokat Piotr Duber.
- Będziemy mieli przeciwko sobie najlepszych niemieckich profesorów prawa, ale musimy sprawę doprowadzić do końca - mówi mec. Lech Obara ze Stowarzyszenia Patria Nostra, pełnomocnik Karola Tendery.

Chodzi o wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 22 grudnia 2016 r. Nakazano w nim ZDF, drugiemu kanałowi państwowej niemieckiej telewizji, umieszczenie na okres miesiąca publicznych przeprosin dla Tendery na stronie głównej portalu internetowego.
Tymczasem ZDF we wskazanym miejscu prezentuje jedynie tytuł: „Przeprosiny Karola Tendery”, będący odnośnikiem do całego tekstu. To nie zadowala prawników Polaka, który domaga się prawdy o niemieckich obozach śmierci.

- ZDF umieściło przeprosiny w taki sposób, by zniwelować cel, w jakim mają być opublikowane. Chcemy, żeby szansa na zapoznanie się z nimi była taka sama jak z informacją, w której użyto fałszywego sformułowania „polskie obozy śmierci” - wyjaśnia Obara.

Określenie „polskie obozy śmierci” w stosunku do Auschwitz i Majdanka pojawiło się w zapowiedzi filmu dokumentalnego produkcji francuskiej telewizji Arte. Ale to Niemcy zasugerowali, że odpowiedzialność za dokonane w nich zbrodnie ponoszą Polacy. Proces z powództwa Tendery rozpoczął się w 2014 r. Sąd pierwszej instancji uznał, że doszło do naruszenia dóbr osobistych byłego więźnia obozu, ale za wystarczające uznał dwa listy z przeprosinami wysłane do niego przez ZDF oraz ogólne przeprosiny umieszczone na stronie internetowej. Sąd drugiej instancji był innego zdania, nakazał publiczne przeproszenie Tendery.
Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo