Jacek Żukowski
Szpadzistka KKS-u nie miała sobie równych w turnieju
Szpadzistka KKS-u nie miała sobie równych w turnieju Fot. Andrzej Banaś
Szermierka. Aleksandra Zamachowska mistrzynią Polski juniorek.

Bardzo udane były dla zawodników Krakowskiego Klubu Szermierzy mistrzostwa Polski juniorów, które odbyły się we Wrocławiu.

Aleksandra Zamachowska wywalczyła bowiem na nich złoty medal, a zespół dziewcząt sięgnął po brąz. – Jeszcze przed imprezą, spotykając się z zarządem klubu, mówiłem o tym, że wywalczymy dwa medale – jeden indywidualnie i drugi drużynowo – mówi szkoleniowiec krakowian Bartło-miej Język.

Z czwórki dziewcząt najlepiej spisała się najbardziej utytułowana z nich – Aleksandra Zamachowska. W pojedynkach grupowych przegrała jedną walkę i do decydującej batalii przystąpiła z numerem ósmym. – Trafiła na __Barbarę Rutz ze Szpady Wrocław – mówi Język. – To niezła zawodniczka, która w __pierwszej fazie turnieju szła jak burza. Powiedziałem Oli – gdy ją pokonasz, będziesz miała medal.

Krakowianka po zaciętym pojedynku wygrała 15:14. W półfinale pokonała Aleksandrę Szklar z AZS-u AWF-u Katowice 15:7. W finale Zamachowska zmierzyła się z inną katowiczanką – Karoliną Mrochem, zwyciężając 15:11. W finałowej ósemce, na 6. miejscu uplasowała się jeszcze Natalia Krzemińska, która pojedynek o wejście do strefy medalowej przegrała właśnie z Mrochem 8:15. 22. miejsce zajęła Iga Janecka, a 30. Wiktoria Zamachowska.

W rywalizacji drużynowej krakowianki uległy w półfinale Szpadzie Wrocław 39:45, a w meczu o brąz okazały się lepsze od AZS-u AWF-u Warszawa, pokonując go 45:35.

Chłopcom wiodło się gorzej. Najlepiej z naszych reprezentantów powalczył Karol Budek, który w klasyfikacji końcowej uplasował się na 15 miejscu. Budek w walce o wejście do finałowej ósemki musiał uznać wyższość reprezentanta Piasta Gliwice Marcina Nikiela, przegrywając 9:15. Pozostali zawodnicy KKS-u: Mieszko Fraś, Marcin Krzyścin i Aleksander Siudak byli daleko.

Odbili to sobie w turnieju drużynowym, zajmując 5. lokatę. – Jestem zadowolony z dziewcząt, z którymi trenuję, zaś z __chłopcami spotykam się – żartuje trener. – Wypadł nam przed turniejem Ignacy Mielniczek, który nie zdążył się jeszcze pozbierać po operacji kolan.

Dla Zamachowskiej najbliższą ważną imprezą będą mistrzostwa Europy juniorek. Będzie to ostatnia impreza tego typu dla tej zawodniczki, w tej kategorii wiekowej.