18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Zdrowa dieta = zdrowe dziecko. Kilka zasad dla rodziców.

Redakcja
Przyszła mama oraz tata powinni być przygotrowani do roli rodzica jeszcze przed poczęciem. Jest to bardzo ważne, gdyż zdrowie dziecka zaczyna się na długo przed narodzinami. Istotne jest zdrowe odżywianie, codzienna aktywność fizyczna, a także właściwa postawa psychiczna, mentalna i duchowa.

źródło: dziecisawazne.pl

Poczęcie i ciąża

Ciąża to wyjątkowy okres dla kobiety i jej najbliższych. Przyszła mama musi zwrócić szczególną uwagę na dietę - od tego co będzie jadła zależy zdrowie i los jej dziecka. Jeśli pożywienie matki jest naturalne (bogate w pełnowartościowe składniki i pozbawione chemicznych substancji spożywczych) i odpowiednio zrównoważone, to dziecko będzie również zdrowe.

W ciąży zapotrzebowanie na składniki pokarmowe może ulegać zmianie. Dieta przyszłej mamy powinna być różnorodna, wysoko węglowodanowa oraz oparta o pełne ziarna zbóż, a także lokalnie uprawiane warzywa, owoce i zioła.

Kobieta w ciąży powinna unikać szkodliwych wpływów środowiska, zwłaszcza chemikaliów - rozpuszczalników, farb, lakierów, niektórych kosmetyków itd. Nie wskazany jest również alkohol i papierosy - dym tytoniowy szkodzi nawet w najmniejszych ilościach.

Ciąża to również bardzo dobra chwila, aby pozbyć się wszelkich uzależnień, np. spożywania kawy. Ciąża powinna być dla kobiety pozytywnym doświadczeniem połączonym z dobrym samopoczuciem.

Okres niemowlęcy

W okresie niemowlęcym bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka jest karmienie piersią. Po pierwsze dlatego, że mleko matki jest pokarmem całościowym i pełnowartościowym, łatwo wchłanialnym i przyswajalnym. Zawiera wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka. Jest także jałowe i ma w swoim składzie ciała odpornościowe. Drugim ważnym elementem, jest sam akt ssania piersi przez malucha. Odbywa się on inaczej, niż przy karmieniu przez smoczek. Ruchy żuchwy dziecka są tu typowe dla czynności żucia. Ssanie piersi jest czynnością ciągłą, rytmiczną, wymagającą od niemowlęcia pewnego wysiłku, odbywa się bez przerywania oddychania. Ćwiczy się mięśnie żujące, mięśnie mimiczne i mięśnie warg, co kształtuje szczęki niemowląt, jest także bodźcem dla wzrostu żuchwy do przodu. Taka czynność powoduje prawidłowy rozwój twarzy i narządu żucia w ogóle.

Noworodek, a później niemowlę (do szóstego miesiąca życia włącznie) nie potrzebuje żadnego innego pożywienia, poza mlekiem mamy. Jest ono pokarmem niezastąpionym i najbardziej wartościowym.

Wprowadzanie posiłków stałych

Gdy przestajemy karmić dziecko piersią, najlepszym pożywieniem są dla niego kremy zbożowe bez soli, a jako dodatek duszone warzywa (rzadziej np. pieczone jabłko). Z chwilą pojawienia się pierwszych zębów najlepiej podawać dzieciom sucharki pieczone na zakwasie i skórki chleba graham upieczonego w domu. Bardzo smakowitym posiłkiem dla dzieci powyżej 7 miesiąca życia są zupki - najlepiej z przetartych sezonowych warzyw zagęszczonych kremem zbożowym.
Gdy dziecko rośnie, zmienia się również jego dieta, której podstawą zawsze powinny być nieoczyszczone ziarna zbóż i warzywa.

Dzieci w wieku 1-3 lat powinny stopniowo otrzymywać posiłki o stałej konsystencji – grubiej rozdrobnione, które mobilizują do gryzienia i przeżuwania. Dziecko powinno się odżywiać pokarmem świeżym, sezonowym, całościowym i jeżeli to możliwe, z upraw lokalnych. Wśród produktów, którymi karmimy maluchy nie powinny się znaleźć tzw. węglowodany oczyszczone czyli biały cukier i wyroby z niego, biała mąka i wyroby z niej, biała sól.

Od trzeciego roku życia należy wprowadzić chleb pszenno-razowy (najlepiej pieczony w domu). Twarde pokarmy wpływają na prawidłowy rozwój m.in. szczęk i uzębienia, a także związane są z wydzielaniem śliny i soków trawiennych.

Nie należy przyzwyczajać dzieci do słodkich pokarmów i napojów. Używajmy tylko naturalnych słodkości (słody zbożowe, syrop klonowy i buraczany), które również należy mądrze dawkować.

Przy odpowiednio zbilansowanej energetycznie diecie, gdzie podstawą są pełne ziarna zbóż i grube kasze, a także naturalnie wytwarzane produkty, jak chleb razowy, makarony, mąki razowe i wypieki z niej, sezonowe warzywa, w tym strączkowe i naturalnie fermentowane, owoce, orzechy i nasiona, naturalnie tłoczone oleje, proste i nieprzetworzone napoje (z dobrą wodą na czele), nie ma potrzeby, aby karmić dziecko produktami zwierzęcymi. Tak odżywiane dziecko rozwija się prawidłowo, jest odporne i zdrowe.

Kazimierz Kłodawski

Inne artykuły na dziecisawazne.pl:
Odżywianie dzieci a próchnica zębów
Mycie zębów u dzieci
Naturalna kuchnia - ciasto marchewkowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie