Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowa sobota, czyli podziemna rekreacja

Weronika Trzupek
Rekreacja może być też głęboko pod ziemią
Rekreacja może być też głęboko pod ziemią Fot. Konrad Zarębski
Wieliczka. Nowy program rekreacyjny Uzdrowiska Kopalni Soli to sposób na ucieczkę od smogu i profilaktykę chorób układu oddechowego w wyjątkowym klimacie podziemnych komór solnych.

W drugiej połowie kwietnia pierwsi chętni będą mogli skorzystać z nowej propozycji, jaką jest 4-godzinny sobotni pobyt rekreacyjny 135 metrów pod ziemią. Mieszkańcy regionu mają na wyciągniecie ręki miejsce, w którym mogą aktywnie spędzić czas z rodziną, przyjaciółmi, a przy okazji zadbać o swoje zdrowie.

- Program jest adresowany do rodzin z dziećmi, osób dorosłych, seniorów, wszystkich chcących zrelaksować się i złagodzić skutki narażenia na zanieczyszczenie powietrza oraz zminimalizować objawy alergii - mówi dr Magdalena Paciorek, dyrektor do spraw Lecznictwa Uzdrowiska Kopalnia Soli „Wieliczka”.

Jak twierdzi, otoczenie podziemnych komór solnych i powietrze nasycone chlorkiem sodu sprzyjają wypoczynkowi i poprawie samopoczucia. Pobyt w takim mikroklimacie zalecany jest nie tylko osobom chorym, ale również zdrowym.

- Spacer połączony z inhalacją i z ćwiczeniami doskonale relaksuje i wycisza. W „zestresowanym” świecie chwila prawdziwego wytchnienia ma ogromne znaczenie. W obecnej sytuacji, wszechobecnych pyłów i zanieczyszczeń powietrza to świetny pomysł na połączenie spędzenia czasu w ciekawy sposób i równocześnie zadbania o swoje zdrowie - dodaje Magdalena Paciorek.

Tym bardziej, że na co dzień oddychamy m.in. sadzą, metalami ciężkimi, ołowiem, rtęcią, dwutlenkiem azotu, rakotwórczymi benzopirenami. Te niewidoczne gołym okiem cząsteczki pyłu bez trudu wnikają do płuc i krwiobiegu. Fatalnej jakości powietrze odpowiada za astmę, nowotwory, infekcje dróg oddechowych.

- Mikroklimat kopalni w Wieliczce, który różni się zasadniczo od klimatu, jaki występuje na powierzchni ziemi, odgrywa tu podstawową rolę - mówi dr Paciorek i przekonuje, że o pozytywnych właściwościach solnych komór decyduje przede wszystkim wyjątkowa czystość bakteriologiczna, śladowy poziom pyłków roślin, wysoka wilgotność powietrza i duża zawartość chlorku sodu.

- Powietrze pod ziemią jest pozbawione negatywnych dla zdrowia pyłów, w które obfituje współczesne środowisko na powierzchni ziemi - mówi.

Prowadzone badania powietrza wykazują, że w komorach uzdrowiskowych stężenia pyłu drobnocząsteczkowego (najbardziej szkodliwego dla zdrowia) są dwukrotnie niższe niż w rejonie tzw. zielonych płuc Polski i niemal dwudziestokrotnie niższe niż szczytowe stężenia w Krakowie.

Z dobroczynnego działania NaCl skorzystać można też w wielickiej tężni solankowej. W obiekcie tym spływająca po gałązkach tarniny solanka wnika do dróg oddechowych działając kojąco, oczyszczająco i przeciwzapalnie.

Pani Anna, mieszkanka Krakowa, regularnie odwiedza wielicką tężnię. - Przychodzę tutaj dwa razy w tygodniu na godzinę, aby odpocząć i zażyć inhalacji. Jeśli tylko będę mieć więcej czasu chętnie skorzystam z możliwości sobotniego zjazdu do uzdrowiska. Chętnie porównam efekty, które mam teraz, a jakie będę mieć po czterech godzinach przebywania pod ziemią - mówi w rozmowie z nami.

Program „Zdrowa sobota” to podziemne zajęcia rekreacyjne pod opieką zapewnioną ze strony uzdrowiska, obejmujące trening z elementami gimnastyki lub aerobiku, relaks i inhalacje przy podziemnej tężni solankowej, ćwiczenia grupowe lub indywidualne. Zapisy do podziemnego uzdrowiska w ramach projektu „Zdrowa sobota” rozpoczną się 12 kwietnia, a pierwszy zjazd planowany jest 4 dni później.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski