Zdrowe picie

Redakcja
Udostępnij:
O jakości wody pitnej płynącej do mieszkań krakowian rozmawiali z naszymi Czytelnikami podczas dyżuru telefonicznego przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji SA w Krakowie: dr Tadeusz Bochnia, główny technolog ds. wody, i Jan Smaczny, główny specjalista ds. zarządzania jakością.

Pogarszająca się jakość wód ujmowanych z rzek powoduje, że wodociągi muszą stale doskonalić procesy uzdatniania

   - Smak, zapach i twardość wody dostarczanej do mieszkań w Krowodzy różni się od tej, jaka płynie w kranach na obszarze Śródmieścia lub Prokocimia. Czy wynika to wyłącznie z faktu, że woda dla krakowskich dzielnic pobierana jest z różnych rzek?
   - Twardość wody pitnej wynika z faktu pobierania wody surowej z różnych rzek. Natomiast smak i zapach jest pochodną stosowania różnych środków dezynfekcyjnych. Zakład uzdatniania wody Bielany i Raba stosuje do tego celu chlor, a Dłubnia i Rudawa - dwutlenek chloru.
   - Chlorowanie wody nie wpływa korzystnie na jej smak. Czy jest to zabieg konieczny i nieszkodliwy dla zdrowia?
   - Dozowanie środków dezynfekcyjnych jest dla zakładów uzdatniania wody obligatoryjne - wynika z rozporządzenia ministra zdrowia. Ilości tych środków, mimo że zmieniają smak i zapach wody, są dla zdrowia zupełnie nieszkodliwe.
   - Mieszkańcy Krakowa narzekają na dużą twardość wody. W jaki sposób można ją ograniczać?
   - Twardość wody, związana z zawartością niezbędnych dla ludzkiego organizmu soli wapnia i magnezu, podobnie jak innych soli mineralnych, jest jedynym parametrem, który nie może być zbyt niski (najniższa granica to 60 mg węglanu wapnia w litrze). Górna, dopuszczalna granica wynosi 500 mg.
   - Czy w Krakowie zdarza się przekroczenie najwyższej normy twardości wody?
   - Nie, zarówno dolna, jak i górna granica nigdy nie została przekroczona. Woda z zakładów Rudawa i Dłubnia, pod względem twardości mieści się w połowie tego zakresu, a z zakładu Raba - bliżej dolnej granicy. Obniżanie twardości wody w warunkach domowych przez stosowanie urządzeń do odwróconej osmozy (np. niektóre filtry) likwiduje twardość niemal do zera. Woda taka, pozbawiona pierwiastków wapnia i magnezu, jest niezdrowa.
   - Coraz modniejsze stają się ostatnio różnego rodzaju filtry do wody stosowane w warunkach domowych. Skoro jednak mamy w kranach wodę zupełnie czystą, czy powinniśmy je stosować?
   - Filtry mogą poprawić walory organoleptyczne wody poprzez usunięcie nadmiaru środka dezynfekcyjnego. Mogą też dodatkowo oczyszczać wodę z zawiesin powstałych np. na skutek awarii sieci, m.in. wewnętrznej. Warunkiem bezpiecznego użytkowania filtrów jest ścisłe przestrzeganie instrukcji. W przeciwnym wypadku wkłady filtracyjne mogą być miejscem wtórnego skażenia bakteriologicznego.
   - Jak przebiega proces oczyszczania wody w zakładach uzdatniania?
   - Ze względu na pogarszającą się jakość wód ujmowanych z rzek, wodociągi krakowskie, i nie tylko krakowskie, muszą stale doskonalić procesy uzdatniania. Obecnie stosujemy: wstępne ozonowanie wody (Raba); koagulację solami glinu wspomaganą przez polielektrolity; sorbcję na węglu aktywnym (filtry węglowe na Rudawie) lub pylisty węgiel aktywny (na Dłubni i Rabie); filtrację i dezynfekcję. Ozon usuwa zanieczyszczenia organiczne, koagulacja powoduje usunięcie zawiesin z wody przed filtracją, węgiel aktywny usuwa związki organiczne i metale ciężkie, filtracja usuwa drobne zawiesiny, a dezynfekcja zapewnia bezpieczeństwo bakteriologiczne wody. Taka technologia oczyszczania stosowana jest na całym świecie i wodociągi krakowskie nie odbiegają pod tym względem od światowych standardów. Współpracujemy z firmami pokrewnymi w wielu krajach, wymieniając doświadczenia i doskonaląc metody pracy.
   - Rzeka, z której pobiera się wodę dla mojej miejscowości, jest bardzo zanieczyszczona. Czasem aż trudno uwierzyć, że korzysta się z tak niebezpiecznego dla zdrowia ujęcia. Co my, jako mieszkańcy skazani na picie oczyszczonej wprawdzie, ale może nie do końca czystej wody, możemy zrobić?
   - Stan sanitarny większości rzek w Polsce stale się pogarsza i w niektórych przypadkach dyskwalifikuje je jako źródło zaopatrzenia ludności w wodę. Nie ma jednak alternatywy, dlatego tak istotne są wszelkie przedsięwzięcia służące ochronie środowiska. Oprócz istniejącego już Związku Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa, powołano lub powołuje się w otoczeniu Krakowa związki gmin, których celem jest ochrona środowiska naturalnego. Główne zadanie tych związków polega na uporządkowaniu gospodarki wodno-ściekowej w zlewniach rzek, które są również źródłem zaopatrzenia naszego miasta w wodę pitną.
   - Czystość wody zależy nie tylko od jej uzdatniania, ale również od stanu sieci wodociągowej. Czy MPWiK robi coś w tym zakresie?
   - Co roku zwiększa się nakłady na remonty sieci, wymianę odcinków, renowację i płukanie. Na jakość wody ma również wpływ sieć wewnętrzna - w kamienicach, blokach mieszkalnych. Z powodu systematycznego spadku zużycia wody w ostatnich latach czas zatrzymania wody w sieci wodociągowej wzrósł, a to wpływa pośrednio na jej jakość. Jest to m.in. przyczyna, dla której zwiększa się częstotliwość płukania sieci.
   - Czy wodę płynącą z naszych kranów można, w stanie surowym, pić bez obaw?
   - Tak, ponieważ jest to woda bezpieczna, pozostająca pod stałą kontrolą sanepidu i zapewne niejeden odbiorca wody pił wodę z kranu i nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło.
   - Gdzie można na własny użytek skontrolować czystość wody?
   - Parametry jakościowe wody podajemy na naszej stronie internetowej (WWW.mpwik.krakow.pl). Analizę wody można zlecić (odpłatnie) laboratorium MPWiK lub sanepidowi.
   - Co należy zrobić jeśli woda jest wyraźnie zanieczyszczona?
   - Wszelkie zgłoszenia są dla nas cenne, gdyż pomagają zdiagnozować przyczyny i zlikwidować problemy. Zgłoszenia przyjmujemy telefonicznie (nr.422-92-05) lub listownie (30-106 Kraków, ul. Senatorska 1), a także osobiście.
   - Jak często uzdatnia się wodę płynącą do naszych kranów?
   - Jest to proces ciągły - woda przepływa przez urządzenia, na których osiąga kolejne stopnie oczyszczenia.
   - Z jakich rzek czerpana jest woda dostarczana do krakowskich dzielnic?
   - Ujęcie w Dobczycach, biorące wodę z Raby, zaopatruje największą część Krakowa, ok. 60 proc. miasta, - Podgórze, południową część Nowej Huty, część Śródmieścia i Dębniki. Większość Śródmieścia otrzymuje wodę z Raby, Sanki, Rudawy. Nowa Huta, poza częścią południową - z Dłubni, a Krowodrza i Azory - z Rudawy.
Notowała DANUTA ORLEWSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie