Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie na talerzu. Cynk

(DD)
Najlepszym źródłem cynku są ostrygi, a także mięso, wątroba, mleko
Najlepszym źródłem cynku są ostrygi, a także mięso, wątroba, mleko Fot. 123RF
Cynk znajduje się w każdej komórce organizmu i spełnia wiele pożytecznych zadań. Najlepszym źródłem cynku są ostrygi, a także mięso, wątroba, mleko.

Mikroelementy - cynk
Niemal 90 proc. pierwiastka zawierają mięśnie szkieletowe i kości, występuje też w skórze i włosach. Niewielką, ale wystarczającą dla metabolizmu ilość cynku zawiera osocze krwi. Jak wszystkie makro- i mikroelementy dostarczany jest do organizmu wraz z odpowiednim pożywieniem - biodostępność pierwiastka z diety zależy od jej składu.

Białko zwierzęce, niektóre aminokwasy oraz kwas cytrynowy ułatwiają wchłanianie, natomiast żelazo niehemowe i miedź utrudniają ten proces, współzawodnicząc ze sobą w absorpcji. Także obecność kwasu szczawiowego oraz niektórych frakcji błonnika pokarmowego utrudnia wchłanianie cynku. Pierwiastek wpływa na wszystkie podstawowe procesy życiowe. Wchodzi w skład 60 różnych enzymów biorących udział w przemianie węglowodanów, białek i kwasów nukleinowych. Niezbędny do syntezy białek i kwasów nukleinowych, wpływa na rozwój fizyczny i prawidłowe funkcjonowanie narządów płciowych (prostaty). Bierze udział w tworzeniu krwinek czerwonych, w oddychaniu tkankowym, leczy rany i oparzenia.

U ludzi zdrowych niedobory cynku prawie nie występują, mogą natomiast się pojawić w zaburzeniach wchłaniania, w schorzeniach wątroby, u alkoholików lub dzieci "niejadków". Objawami niedoboru u dzieci są łuszczycopodobne zmiany skórne, biegunka, utrata apetytu, zahamowanie wzrostu, spadek odporności. Deficyt cynku u dorosłych wykazuje podobne objawy, ponadto zaburzenia smaku, wypadanie włosów, upośledzone gojenie się ran i kurzą ślepotę.

Nadmiar cynku w organizmie wywołuje wymioty, podrażnienie żołądka i jelit. Ostre zatrucie prowadzi do niedokrwistości.

Źródłem cynku są: ostrygi, mięso, mleko i jego przetwory, produkty zbożowe z pełnego przemiału, nasiona roślin strączkowych, jaja, warzywa i owoce. Zawartość cynku w produktach zależy od jego zawartości w glebie. Nawozy fosforanowe i wapniowe ograniczają pobór cynku z gleby. Niemowlęta czerpią cynk z zapasów nagromadzonych w wątrobie jeszcze w życiu płodowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski