Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie na talerzu

(DD)
Napar z kwiatów czarnego bzu ma silniejsze działanie niż lipa
Napar z kwiatów czarnego bzu ma silniejsze działanie niż lipa 123RF
Kwitnie Czarny bez

Kwitnie obficie i wygląda wtedy pięknie, jakby okryty delikatną koronką. Jasnokremowe kwiaty, zebrane w płaskie, szerokie baldachy, wydzielają duszący, silny zapach. Spotykamy czarny bez wszędzie: w lasach, zaroślach, przy drogach i na rumowiskach, w miastach i na wsiach.

Ciekawe, że gdy rośnie na wapiennym podłożu, jego zapach jest o wiele słabszy, prawie niewyczuwalny. W sierpniu kremowe parasole kwiatów przekształcają się w lśniące, ciemnofioletowe, prawie czarne jagody. Z bzu pozyskuje się kwiaty, owoce, liście i korę. Uwaga! We wszystkich częściach świeżej rośliny występuje sambunigryna i sambucyna, które dla ludzi w większych ilościach są trujące. Jednakże wyższa temperatura (gotowanie czy smażenie) usuwa ich własności trujące. Kwiaty zawierają m.in. flawonoidy, aminy, kwasy organiczne, olejek lotny, garbniki, związki fenolowe, sole mineralne, glukozę.

Działają napotnie i przeciwgorączkowo (silniej niż kwiat lipy), napar pije się w przypadku takich schorzeń jak: grypa, angina (naparem płuczemy gardło), przeziębienia, stany nieżytowe dróg oddechowych. Pomaga także w chorobach reumatycznych (bóle stawowe i mięśniowe), stanach nieżytowych i zapaleniu nerek, dróg moczowych i pęcherza, niedostatecznym wydzielaniu moczu i związanymi z tym obrzękami.

Polecany jest także w zaburzeniach przemiany materii i przewodu pokarmowego. Zewnętrznie, w postaci okładów i przemywań, napar z bzu pomocny jest w wysypkach skórnych, stanach zapalnych skóry, w egzemach, liszajach, wrzodach, oparzeniach oraz w zapaleniach spojówek. Z kwiatów bzu czarnego można także przygotować znakomity syrop. Potrzeba nam będzie 40 całych baldachów bzu (zerwanych z dala od szosy), 1 kg cukru, 1,5 litra wody, 2 cytryny.

W garnku zagotowujemy wodę z cukrem, doprowadzając do wrzenia. Przygotowane kwiatostany wrzucamy do dużego słoika, zalewamy gorącym syropem, odstawiamy do przestudzenia. Dodajemy jedną pokrojoną w plasterki cytrynę oraz sok wyciśnięty z drugiej. Mieszamy, wstawiamy do lodówki na 3 dni. Po tym czasie syrop odcedzamy i zagotowujemy. Gorący przelewamy do słoików i pasteryzujemy 15 minut.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski