Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie na talerzu

(DD)
Lecznicze właściwości mają owoce i liście czarnej porzeczki
Lecznicze właściwości mają owoce i liście czarnej porzeczki 123RF
Porzeczka lepsza niż lek

Czarna porzeczka to rekordzistka jeśli chodzi o witaminę C - pod względem jej zawartości (181 mg w 100 g) ustępuje tylko owocom róży (500 mg w 100 g) i rokitnikowi (nawet 1100 mg w 100 g). 100 g czarnych porzeczek dostarcza cztery razy więcej witaminy C niż wynosi norma dla dorosłych. W owocach znajdziemy również witaminy B1, B2, B3 (określaną także jako witamina PP lub niacyna) i B6, witaminy A i E oraz minerały: wapń, żelazo, fosfor, potas, sód i cynk, ponadto tak rzadkie mikroelementy jak mangan, bor i jod.

Czarne porzeczki to również cenne kwasy organiczne, pektyny, olejki eteryczne, garbniki oraz karotenoid luteina dobroczynnie działająca na wzrok. Ich wartość energetyczna to 63 kcal w 100 g. Wysoka zawartość witaminy C wzmacnia i pobudza do działania system odpornościowy. Antocyjany - naturalne związki znajdujące się w skórkach czarnych porzeczek, mają właściwości przeciwzapalne i łagodzą ból gardła, dlatego owoce poleca się w infekcjach, anginie i kaszlu. Wykazują także właściwości bakteriobójcze, są skuteczne w zwalczaniu bakterii E. coli, które stanowią przyczynę większości dolegliwości żołądkowych, jelitowych, biegunek i zaburzeń funkcjonowania wątroby.

Czarne porzeczki korzystnie wpływają na procesy przemiany materii, ułatwiając trawienie, a zawarty w nich błonnik pomaga na zaparcia. Działają ochronnie na ścianki naczyń krwionośnych, przeciwdziałając miażdżycy i obniżając ciśnienie krwi - dzięki zawartości dużych ilości kwasu linolowego i gammalinolenowego obniża się poziom triglicerydów i cholesterolu. Co więcej, chronią także przed rakiem, hamując powstawanie w organizmie toksycznych związków wywołujących mutacje genów prowadzących do chorób nowotworowych.

Porzeczka jest także naturalnym środkiem moczopędnym, stymuluje oczyszczanie organizmu z toksyn, wzmaga wydalanie sodu, zachowując potas; jest pomocna w kamicy nerkowej. Jedzmy więc czarne porzeczki na surowo, róbmy z nich soki, galaretki i dżemy. Ususzmy też liście na lecznicze herbatki. W medycynie ludowej świeże liście stosuje się na trudno gojące się rany, są też lekarstwem na ukąszenia owadów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski