Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie na talerzu

(DD)
Najlepszym źródłem witaminy E są oleje i oliwa z oliwek
Najlepszym źródłem witaminy E są oleje i oliwa z oliwek 123RF
Witamina E - chroni młodość

Witamina E (tokoferol) wraz z witaminami A, D i K należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Oznacza to, że są one magazynowane w organizmie (a nie wydalane z moczem i potem, jak witaminy rozpuszczalne w wodzie), głównie w tkance tłuszczowej i nadnerczach. Podobnie jak witamina C i beta-karoten, witamina E pełni rolę biologicznego przeciwutleniacza.

Chroni organizm przed działaniem szkodliwych związków - wolnych rodników i nadtlenków lipidowych, zapobiegając w ten sposób chorobom degeneracyjnym: miażdżycy, chorobom nowotworowym i procesom starzenia się organizmu. Wraz z selenem zapobiega stłuszczeniu wątroby, reguluje procesy rozrodcze, przeciwdziałając bezpłodności. Wspomaga ponadto prawidłowe funkcjonowanie wzroku.

Niedobór witaminy E przyczynia się do zwyrodnienia plemników u mężczyzn, natomiast u kobiet powoduje zaburzenia w czasie ciąży: poronienia, obumieranie płodu. Przy niedoborze tej witaminy dochodzi do utleniania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w wyniku czego powstają toksyczne wolne rodniki, które zaburzają procesy metaboliczne ustroju. Objawy niedoboru to m.in. zmęczenie, anemia, rogowacenie i starzenie się skóry, uszkodzenie systemu nerwowego, degeneracja mięśni, problemy z zębami i kośćmi, podatność na infekcje.

Najlepszym źródłem witaminy E są oleje. W 100 gramach olej z zarodków pszennych zawiera jej 149 mg; olej słonecznikowy - 46,71 mg; olej rzepakowy, niskoerukowy - 26,73; olej kukurydziany - 14,30; olej sojowy - 12,58. Dużo witaminy E zawierają: orzechy laskowe - 38,71 mg i nasiona słonecznika - 27,81 mg. Znajdziemy ją także, chociaż w znacznie mniejszych ilościach, w gruboziarnistych produktach zbożowych i warzywach liściastych, takich jak: zielona pietruszka, szpinak, sałata oraz kukurydza.

Obecna jest też w żółtku jaja, maśle, pełnym mleku i przetworach mlecznych. Pod wpływem tlenu i promieni ultrafioletowych zawartość witaminy E w produktach ulega zmiejszeniu, dlatego nie należy ich zbyt długo przechowywać. Czerpaną z pożywienia trudno przedawkować, ale przyjmując suplementy, warto zachować uwagę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski