Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie na talerzu

(DD)
Borówki wspomagają pracę oczu i obniżają poziom cholesterolu
Borówki wspomagają pracę oczu i obniżają poziom cholesterolu Fot. archiwum

Borówka – Smakołyk i lek

Borówka, czernica, czarna jagoda –- tak nazywamy ją w Małopolsce, na Pomorzu i w Polsce centralnej, czerni bowiem palce, zęby i tkaniny. Borówki ze śmietaną, pierogi z borówkami to prawdziwe przysmaki, jednak trzeba wiedzieć, że niepozorne jagódki to nie tylko smakołyk, ale również cenny surowiec leczniczy. Należą do najstarszych leków przeciwbiegunkowych. Polecał je już Dioskurides w I w. n.e. Świeże owoce zawierają m.in. do 15 procent garbników, mieszaninę antocyjanów, kwasy organiczne, pektyny sacharozę, witaminę C (dużo!), B1, A, karetonoidy. Borówki są lekiem antybiegunkowym i bakteriostatycznym. Najskuteczniej działają w formie naparów i odwarów. Odwary i świeże owoce to skuteczny środek przeciwrobaczycowy. Dzięki witaminie P borówki zmiejszają przepuszczalność naczyń krwionośnych, a dzięki prowitaminie A poprawiają zdolność widzenia w nocy.

Ekstrakty z borówek stosuje się w zaburzeniach mikrokrążenia w gałce ocznej oraz przy chorobach siatkówki oka. Borówki wpływają na odporność naczyń włosowatych – poprawiają ukrwienie w obrębie tęczówki.

W liściach znajdziemy m.in. substancje obniżające poziom cukru we krwi – napar z liści borówek wspomaga działanie insuliny w leczeniu cukrzycy (stosować tylko pod kontrolą lekarza). Komu dokuczają zaparcia, niech zje miskę świeżych borówek, natomiast suszone owoce zatrzymują biegunkę. Borówki doskonale oczyszczają przewód pokarmowy z wszelkich toksyn. Pomagają przy nieżytach żołądka i jelit, uszkodzeniach przewodu pokarmowego, a także owrzodzeniach jelita grubego. Kto ma ciało skłonne do siniaków, też niech nie zapomina o borówkach – zawarte w nich związki uszczelniające naczynia krwionośne, zapobiegają podskórnym wylewom. W czasie sezonu borówkowego jedzmy więc jak najwięcej czarnych jagód, postarajmy się też zrobić trochę przetworów i suszu.

Napar

15 dag suchych owoców na szklankę wrzącej wody – parzyć kilka minut, pić trzy razy dziennie albo płukać jamę ustną i gardło w przypadku łagodnych nieżytów.

Nadciśnienie tętnicze – rano warto zjeść na czczo łyżkę powideł z borówek; w razie konieczności porcję można zwiększyć do dwóch łyżek.

Przeziębienie i kaszel – zalać świeże owoce czerwonym winem, dosypać garść cukru i odstawić na kilka dni. Codziennie rano i wieczorem zjadać po pięć borówek.

Krwawienie z dziąseł – 2 łyżki suszonych jagód zalać 2 szklankami przegotowanej wody i odstawić na kilka godzin. Gdy zmiękną, gotować na słabym ogniu ok. 30 min, odcedzić, dodać niepełną łyżeczkę kwasu bornego i płukać usta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski